Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Όλα όσα θέλατε να μάθετε και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

Πρώτη βόλτα μετά από μηνά αφού έκανε κρύο και χτες αποφάσισα για μια κοντινή βολτούλα 10 χιλιομέτρων για να μην τα παίξει η μπαταρία βεβαίως βεβαίως το ψιλοδάγκωσα γιατί πρώτη φορά οδηγώ μηχανή με κρύο και θόλωνε η ζελατίνα πολύ εύκολα με αποτέλεσμα για να βλεπω να την εχω ανοικτή,άλλο που έπαθα... φόραγα 2 πουλόβερ και ενα μπουφάν χοντρό από πάνω αλλά τα χέρια λόγο έλλειψης γαντιών δεν τα ένοιωθα και όταν με έπιανε φανάρι τα έβαζα στην εξατμίσει για να ζεσταθούν :zep: .τεσπα αυτά θα λυθούν με τον εξοπλισμό(ξέρω ότι δεν είναι για το κρύο αλλά για προστασία,αλλά κάτι θα κόβει)και δεν την πήρα για χειμώνα την μηχανή.Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι όταν την έβαλα μπροστά την πρωτη φορά έσβησε μετά αφού ξαναπάτησα την μίζα(στιγμιαία την πατάω χωρίς να την κρατάω καθόλου ένα κλικ και τέρμα) πήρε αλλά ζοριζόταν,μετά από 3-4 δεύτερα απόκτησε δύναμη και δούλευε κανονικά τρέχει κάτι?ή φυσιολογικό λόγο κρύου.Δεν πρόκειται να την καβάλαγα θα πήγαινα με το κουτί στην ''δουλειά'' αλλά φοβήθηκα από την ακινησία μην τα παίξει η μπαταρία,άρα εχω σκοπό(εφόσον δεν της δημιουργό ζημιά) να ξαναμηνη κανένα 3μηνο στο γκαράζ,κάθε πότε να την βάζω μπροστά για να μην χαλάσει?από την ακινησία 3μηνου εκτός από μπαταρία υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα?
Και τέλος από που την σβήνεται?με το κλειδί ή από τον διακόπτη.

Ευχαριστώ.
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
The Bologneean
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: Δευ 15 Δεκ 2008, 13:38
Gender: Male
Other: Monster S4 (r.i.p.)
Τοποθεσία: stone(d) city

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από The Bologneean »

πως αντεχεις να την εχεις διπλα σου και να μην την καβαλας τοσο καιρο??? :cool:

οσο για τα "προβληματακια", δεν ειμαι ο ειδικος αλλα η μικρη που εμπειρια σε κρυα μου λεει οτι παντα ζοριζεται πιο πολυ μεχρη να παρει την κανονικη του θερμοκρασια. σκεψου οτι παγωνουν λαδια, βενζινες κτλ..
Οσο για το σβησιμο.. Οπου και να ρωτησεις θα ακουσεις διαφορετικα επιχειριματα...

Καντην ομως καμια βολτιτσα στο κτυο... θα τις αρεσει, θα δεις... :thumbsup:
Θωμάς
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Τοποθεσια: Καλαματα
Ηλικία: 24
Επάγγελμα: Οδηγός βαρέων οχημάτων-χειριστής γερανού παπαγάλου.
Ενδιαφέροντα: Να κάνω βόλτα με την ducati μου και τίποτα καλύτερο από αυτό! Ιστοσελιδα:
Φύλο: Άντρας
Μηχανή: 999S
Άλλη: MONO DUCATI!!ΛΕΜΕ!!!


Τι ύψος έχεις???
Φάρδος πλάτης???
Οι παλάμες σου είναι "αντε γειά"???
Νο παπούτσια???



Αμα είναι κρύα μπορεί να πάρει και να σβύσει αν δεν πατήσεις γκάζι αμέσως.
Κάθε μιζιά 3 δευτερολέπτων σε κρύο κινητήρα και αραχτό αρκετό καιρό ,χρειάζεται λειτουργία 13 λεπτών για να έρθει η μπαταρία σε υποφερτή κατάσταση άρα την βάζω εμπρός γιά να φορτήσει δεν ισχύει....
Γιά τα παραπάνω έχω κάτι αν σου ταιριάζει μπας και βγείς χειμωνιάτικα καμμία βόλτα...
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

Γουστάρω την βόλτα κωνσταντίνε αλλά κρυώνω για αυτό την εχω μόνο για ζεστές μέρες και επίσης είναι και υγρασία-πάγος που είναι ένα πρόβλημα.
Δηλαδή,εάν την βάζω κάθε εβδομάδα μια φορά μπροστά και την αφήνω αναμμένη για ένα 15 λεπτό είναι οκ?ή θέλει και κίνηση για να δουλεύουν όλα μέσα στο μοτέρ.

Ας τον εξοπλισμό την άλλη εβδομάδα θα ανέβω μάλλον αθήνα και θα πάω να δω πραγματάκια άρα είμαι οκ. :thumbsup:
999s

χρήστος
tsoukas77
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:11
Gender: Male
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από tsoukas77 »

Εξασφαλισε ζεστα ακρα και μην την αφηνεις καιρο ακινητη...

ΥΓ.Αν κρυωνεις παρα πολυ,ολο και καποιος θα βρεθει να κανει την καρδια του πετρα να την οδηγει καπου καπου!
Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 10:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από bros400pgm »

Eαν εχεις σκοπο να την αφησεις ακινητη, εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα battery tender (κοινως διατηρητη μπαταριας)....
Αυτος θα αναλαβει για το μη ξεφορτωμα της μπαταριας σου....Και ξενοιασες :mrgreen: :mrgreen:
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Desmopower

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από Desmopower »

κατι δεν κανονιζετε οι απριλιανοι σε group buy ....battery tender....
Παρτε και στο παιδι ενα
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 10:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από bros400pgm »

Desmopower έγραψε:κατι δεν κανονιζετε οι απριλιανοι σε group buy ....battery tender....
Παρτε και στο παιδι ενα

Tα πηραν.......δυστυχως....
Εγω ομως εχω εναν απο το lidl (20ευρω-πιστευω τον Γεναρη θα ξαναβγει ;)), ο οποιος κανει πολυ καλη δουλεια.....Check it out
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
bros400pgm
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1506
Εγγραφή: Κυρ 10 Αύγ 2008, 10:15
Gender: Male
Other: APRILIA SXV 5.5
Τοποθεσία: PATRA

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από bros400pgm »

ducatisti 999s έγραψε:Καλά τι φοράτε όταν κάνει κρύο και την παλεύεται?Δερμάτινα κάνουν καλή δουλειά η θέλει και ισοθερμικό κοστούμι?πάντως εγώ αυτό που κατάλαβα με την μια και μοναδική(προς το παρόν)βόλτα στο κρύο είναι ένα...
Γαντάκιαααααααααααααα
Αναλογα τον αναβατη αλλα τα γαντια ετσι κι αλλιως ειναι must...Που πας ξεβρακωτος στον λακο με τα αγγουρια? Κρανος,μπουφαν, μποτες, γαντια :thumbsup:
Εγω ας πουμε φοραω ισοθερμικο μονο στα ποδια........Αλλοι φορανε σε ολο το σωμα, στα χερια κλπ κλπ

Α, σε πολυωρη οδηγηση στην βαρετη εθνικη, τα ισοθερμικα ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ
RSV MILLE FACTORY RULESSSSSSSSSSSSSSS
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 16:02

Re: Πρόβλημα ή φυσιολογικό.

Δημοσίευση από dio »

Οταν καποια στιγμη παρεις τον σωστο εξοπλισμο μηχανης (και οχι πουλοβερακια και μαλλινα γαντια...) θα καταλαβεις οτι ΜΠΟΡΕΙ να πηγαινει κανεις βολτες με κρυο και να μην κρυωνει.
Ειναι θεμα επιλογων και τιποτε αλλο.. θες -το κανεις,δεν θες -κλαιγεσαι.
Απάντηση