Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ 2008, 11:31
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: monster MONO
Τοποθεσία: Samos

Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

Toποθέτησα τις carbon termignoni με ECU racing και καλά...και φίλτρο αέρος στο 696 monster...απο τότε στην αρχή μου άναβε το check ανα διαστήματα και έσβηνε μόνο του...την πήγα πάλι πίσω στον αντιπρόσωπο και μου έκανε reset το TPS αλλα πάλι τα ίδια...επίσης έτρεχε πολύ πλούσιο (μύριζε ο τόπος άκαυστη) μέχρι που άρχισε να μπουκώνει και σχεδόν πήγαινε με 5 χλμ για περίπου 2 λεπτά εώς να ξεμπουκώσει...μέχρι που τώρα δεν παίρνει και μπρος απο το μπούκωμα...ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει??πρόβλημα στν ECU?παρακαλώ βοηθήστε!!!
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από D3§m02K »

Ερώτηση: Την DP ECU απλώς την κούμπωσες πάνω κι έφυγες ή σου ρύθμισε μίγματα/TPS/CO trim ο μηχανικός σου με το Mathesis όπως πρέπει; Τον αισθητήρα λ τον έχεις ακόμα πάνω;

Α! Και καλώς ήρθες . . . :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D3§m02K την Παρ 26 Δεκ 2008, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από mostro620 »

Ρε λες???

http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=3383" onclick="window.open(this.href);return false;
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
squadracorse.gr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 05:54
Gender: Male
Other: 1199 Panigale S
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από squadracorse.gr »

θα πείραζε να μαθουμε και που εγινε η τοποθέτηση???
να μαι σινχοριται γεια τα ωρθογραφικκα λάθει ηνε αιπηδει δαιν δειαυαζα στω σχωληο
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ 2008, 11:31
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: monster MONO
Τοποθεσία: Samos

Ducati 696 προβλημα με τον εγκεφαλο της Termignoni

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

sta 5000 χιλ. ebala se exousiodotimeno sunergeio ths ducati termignoni kit ( egkefalo, exatmiseis, kai
filtro aera). apo ekeinh th mera trexei plousio kai mpoukwnei sunexeia (treles ekrhxeis), mexri pou telika mou ekapse ta mpouzi. Telika allaxa ta mpouzi kai thn esteila se sunergeio ths hellinmoto ekei diapistwsan oti oi λ ais8hthres dinoun trela noumera, kai dokimasan me ton mama egkefalo kai douleuei ok. meta dokimasan allon egkefalo ths Termignoni kai pali ta idia problhmata. enw me ton mama douleuei mia xara. apo oti mou eipan ftaiei o egkefalos, (mia partida apo tous egkefalous ths Termignoni
einai elatwmatikoi)...
exeis akousei kapoios kati paromio, please help, eimai ena mhna xwris mhxanh, kai den xerw ti na kanw...enas 8eos xerei pote 8a er8ei kainouria ECU apo Italy kai kata poso 8a douleuei!!!

Axilleas euxaristw..



στα 5000 χιλ. έβαλα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της ducati "τερμιγνονι" keep in touch ( εγκέφαλο, εξατμίσεις, και
φίλτρο αέρα). από εκείνη τη μέρα τρέχει πλούσιο και μπουκώνει συνεχεια (τρελες εκρήξεις), μέχρι που τελικά μου έκαψε τα μπουζί. Τελικά άλλαξα τα μπουζί και την έστειλα σε συνεργείο της hellinmoto εκεί διαπίστωσαν ότι οι λ αισθητήρες δίνουν τρελα νούμερα, και δοκίμασαν με τον μαμά εγκέφαλο και δουλεύειok. μετά δοκίμασαν άλλον εγκέφαλο της "τερμιγνονι" και πάλι τα ίδια προβλήματα. ενώ με τον μαμά δουλεύει μια χαρά. από ότι μου είπαν φταίει ο εγκέφαλος, (μια παρτίδα από τους εγκεφαλους της "τερμιγνονι" είναι ελαττωματικοί)...
έχεις ακούσει κάποιος κάτι παρόμοιο, please help, είμαι ένα μηνα χωρίς μηχανή, και δεν ξέρω τι να κάνω...ένας θεός ξέρει ποτε θα έρθει καινούρια ECU από Italy και κατά ποσο θα δουλεύει!!!

Αχιλλέας ευχαριστώ..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος red lizard την Κυρ 24 Φεβ 2013, 17:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: red lizard
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Ducati 696 προβλημα με τον εγκεφαλο της Termignoni

Δημοσίευση από D3§m02K »

Ο εγκέφαλος Performance δεν "βλέπει" σήματα από τους αισθητήρες λ. Σωστά; Τουλάχιστον στο δικό μου (EU3 επίσης με μονό όμως αισθητήρα λ και όχι 2 wideband όπως το δικό σου), όταν έβαλα πάνω το DP kit (εγκέφαλο-φίλτρο-τελικά), έβγαλα και τον αισθητήρα και τη θέση του πήρε μία ωραιότατη βίδα.

Ισχύει κάτι διαφορετικό στο 696 και τις DP ECUs;
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από D3§m02K »

Αχιλλέα, βάζω εδώ τα ΠΜ που μου έστειλες να πουν τη γνώμη τους και τα υπόλοιπα παιδιά. Μάλλον ήθελες να γράψεις στο thread σου;



Θέμα: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster
D3§m02K έγραψε:Ερώτηση: Την DP ECU απλώς την κούμπωσες πάνω κι έφυγες ή σου ρύθμισε μίγματα/TPS/CO trim ο μηχανικός σου με το Mathesis όπως πρέπει; Τον αισθητήρα λ τον έχεις ακόμα πάνω;

Α! Και καλώς ήρθες . . . :)

Αχιλλέας έγραψε:den gnwrizw ti ekane gia na pw thn alh8eia giati eimai apo eparxia kai apla thn esteila sthn A8hna se sunergeio ths Hellinmoto. apo ekei mou eipan oti exei problhma h ECU. H fash einai oti dokimasan kai allh kai kanei pali ta idia. Enw me thn mama ECU ola ok! Oson afora tous λ apo oti xerw einai epanw....den bghkan.
D3§m02K έγραψε:Αχιλλέα, αν θέλεις postαρέ το αυτό που μόλις μου έστειλες στο thread που έχεις ανοίξει να συζητήσουμε εκεί μέσα γιατί με τα ΠΜ δεν τα πάω πολύ καλά. Κι αν μπορείς, γράφε ελληνικά. :thumbsup:

Θέμα: Ducati 696 προβλημα με τον εγκεφαλο της Termignoni
D3§m02K έγραψε:Ο εγκέφαλος Performance δεν "βλέπει" σήματα από τους αισθητήρες λ. Σωστά; Τουλάχιστον στο δικό μου (EU3 επίσης με μονό όμως αισθητήρα λ και όχι 2 wideband όπως το δικό σου), όταν έβαλα πάνω το DP kit (εγκέφαλο-φίλτρο-τελικά), έβγαλα και τον αισθητήρα και τη θέση του πήρε μία ωραιότατη βίδα.

Ισχύει κάτι διαφορετικό στο 696 και τις DP ECUs;
Αχιλλέας έγραψε:den to gmwrizw gia na pw thn alh8eia, alla logika o mhxanikos apo thn hellinmoto den 8a mou to ellege? kai skeftomai ti sto kalo re gamwto? posoi pia egkefaloi ths Termignoni einai elatwmatikoi?
D3§m02K έγραψε:Καλά. . . Μην παίρνεις και όρκο. Ξέρω ένα παλικάρι με ένα 999 και ολόσωμη εξάτμιση Termignoni που άλλαξε 6 εγκεφάλους ώσπου να δουλέψει το μηχανάκι του. Παίζει να υπάρχει θέμα με τις παρτίδες όντως.

Για πες στον μηχανικό σου να βγάλει τους αισθητήρες λ και να ρυθμίσει AFR/TPS/CO και βλέπεις.

Καλά ξεμπερδέματα κι υπομονή. Θα σε ανταμοίψει το μοτόρι. Θα το δεις.

:)
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ 2008, 11:31
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: monster MONO
Τοποθεσία: Samos

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

μακαρι! Οχι ειμαι πολι ευχαριστημενος με το 696+ ποθ εχς βαλει σχεδον οτι μποροθσα επανω...σταβιλιζατερ, corsa III, sunagermous, ψθγειο λαδιου, carbon ola ta plastika, μεχρι και belly fering apo barracuda...kamia sxesh me mama!!!! Να παιζανε και οι Τermignoni ti kala 8a htan!!! :) :)
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ 2008, 11:31
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: monster MONO
Τοποθεσία: Samos

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

και αναρωτιεμαι πρεπει να βγοθν οντως οι λ για να παιχει? δεν νομιζω...λογικα!
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ 2008, 11:31
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: monster MONO
Τοποθεσία: Samos

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

γνωριζει κανεις εαν 8α εχουν εδω στην HELLINMOTO να μου αλλαξουν εγκεφαλο ή θα χρειαστει να περιμενω απο ITALY???
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από mostro620 »

Αχιλλέας έγραψε:γνωριζει κανεις εαν 8α εχουν εδω στην HELLINMOTO να μου αλλαξουν εγκεφαλο ή θα χρειαστει να περιμενω απο ITALY???

....εεεεεε... δεν κάνεις κάνα τηλεφωνάκι? :glimpse:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
Αχιλλέας
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 17 Αύγ 2008, 11:31
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: monster MONO
Τοποθεσία: Samos

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από Αχιλλέας »

αυριο θα παρω...ευχαριστω πολυ ολους παντως!
Άβαταρ μέλους
daculas367
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3513
Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 900

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από daculas367 »

Αν εχουν ετοιμοπαραδοτο αντε ν`αναψεις και κανα κερι. Και καλωσηρθες :hibye: :hibye:
Άβαταρ μέλους
squadracorse.gr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 05:54
Gender: Male
Other: 1199 Panigale S
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από squadracorse.gr »

Αχιλλέας έγραψε:μακαρι! Οχι ειμαι πολι ευχαριστημενος με το 696+ ποθ εχς βαλει σχεδον οτι μποροθσα επανω...σταβιλιζατερ, corsa III, sunagermous, ψθγειο λαδιου, carbon ola ta plastika, μεχρι και belly fering apo barracuda...kamia sxesh me mama!!!! Να παιζανε και οι Τermignoni ti kala 8a htan!!! :) :)
για βάλε και καμιά φωτο του τοτε φιλε μου να πέρνουμε ιδέες :thumbsup: :)) :wsmile:
να μαι σινχοριται γεια τα ωρθογραφικκα λάθει ηνε αιπηδει δαιν δειαυαζα στω σχωληο
Άβαταρ μέλους
squadracorse.gr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 05:54
Gender: Male
Other: 1199 Panigale S
Επικοινωνία:

Re: Ducati 696 προβλημα με τον εγκεφαλο της Termignoni

Δημοσίευση από squadracorse.gr »

D3§m02K έγραψε:Ο εγκέφαλος Performance δεν "βλέπει" σήματα από τους αισθητήρες λ. Σωστά; Τουλάχιστον στο δικό μου (EU3 επίσης με μονό όμως αισθητήρα λ και όχι 2 wideband όπως το δικό σου), όταν έβαλα πάνω το DP kit (εγκέφαλο-φίλτρο-τελικά), έβγαλα και τον αισθητήρα και τη θέση του πήρε μία ωραιότατη βίδα.

Ισχύει κάτι διαφορετικό στο 696 και τις DP ECUs;
στο 696 ''βλέπει'' σήματα απο τους λ o Siemens πλέον καπου το έχω διαβάσει (ίσως και εδώ)
να μαι σινχοριται γεια τα ωρθογραφικκα λάθει ηνε αιπηδει δαιν δειαυαζα στω σχωληο
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από mostro620 »

H μονάδα της Siemens λαμβάνει σήματα απο 2 αισθητήρες λ. Η τεχνολογία καλείται double logic λόγω των 2 αισθητήρων. Δεν ξέρω τι ισχύει για την Performance...
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
squadracorse.gr
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Τρί 16 Σεπ 2008, 05:54
Gender: Male
Other: 1199 Panigale S
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Termignoni cans ECU και air filter 696 monster

Δημοσίευση από squadracorse.gr »

mostro620 έγραψε:H μονάδα της Siemens λαμβάνει σήματα απο 2 αισθητήρες λ. Η τεχνολογία καλείται double logic λόγω των 2 αισθητήρων. Δεν ξέρω τι ισχύει για την Performance...
+696
τα ιδια απλά αφήνει να εισαι πιο παρεμβατικός στις ρυθμίσεις...
να μαι σινχοριται γεια τα ωρθογραφικκα λάθει ηνε αιπηδει δαιν δειαυαζα στω σχωληο
Απάντηση