Ντροπη και αισχος....

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
endless
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιαν 2009, 11:43
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από endless »

bloodydiver έγραψε:
λαδια 4 lit. shell ultra 10 - 40 κ φιλτρο ολα 57 ευρα. αλλαγή έγινε εκει χωρης επιβαρύνσεις απο μεράκι κ φιλικά.


και εγώ ακριβώς τα ίδια :)) :))

ΥΓ. στο ίδιο πηγαίνουμε??? :zep: :zep:
Γιώργος


Ακούτε δυνατά R O C K
Άβαταρ μέλους
manibelas
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Πέμ 18 Σεπ 2008, 21:23
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: GILERA
Τοποθεσία: Λουτρακι

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από manibelas »

mostradamos έγραψε:Ανακαλύψαμε την Αμερική ξαφνικά?Φυσικά και τα σέρβις είναι ακριβά της Ducati.Φυσικά και τα ανταλλακτικά αργούν να έρθουν κάποιες φορές...
Αλλά...τι νόημα έχει αυτό το τόπικ? Πριν αγοράσεις τον Ντούκο σιγουρα έχεις μάθει ότι βάζεις στη ζωή σου μια δεύτερη γκόμενα που το θέλει το χαρζηλικάκι της...Εκτός κι αν για κάποιους το Ducati είναι απλά μέσο για να πουλάνε μούρη και το αγοράσανε έτσι επιπόλαια (τωρα ποιος ειναι σε θεση να δωσει 10 χιλιαρικα ελαφρα τη καρδια ειναι αλλο θεμα) χωρις να σκεφτουν τα παρελκομενα...
Μια ειναι η λυση: Αν εχεις εμπιστοσυνη στον εαυτο σου ξεκινα σιγα σιγα να βαζεις χερι μονος σου στο μοτορι!

Γνωμη μου ειναι οτι τα σερβις ειναι απολυτως φυσιολογικα..... Απο τη στιγμη που πλεον ολες οι εταιρειες εχουν χρεωση με εργατοωρες (αυξηση της τιμης δηλαδη) οι τιμες ειναι ιδιες σε ολες τις εταιρειες πανω κατω....
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Doc »

cts έγραψε:υποτιθεται οτι κατα το πρωτο σερβις εκτος απο λαδι και φιλτο γινονται τσεκαρισματα στους ιμαντες και ελεγχος, σφηξιμο σε ολες τις βιδες κλπ κλπ...
όλα αυτά + tps + τσεκ/ρύθμιση στον εγκέφαλο/καυσανάλυση
bloodydiver έγραψε:...λαδια 4 lit. shell ultra 10 - 40 κ φιλτρο ολα 57 ευρα...
Η τιμή αυτή είναι εξαιρετική για λάδια+φίλτρο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Since1970
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 09:56

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Since1970 »

Sorry αγαπητά μου παιδιά, αλλά πολύς κόσμος εξακολουθεί νά αγοράζει λάθος μηχανάκια απλά και μόνο δικαιώνοντας τιε τεχνικές του σύγχρονου Μάρκετιγκ.

Τα Ducati ΔΕΝ είναι για όλους, όποιος αγόρασε επειδή του "άρεσε" την πάτησε χοντρά.

Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και γιατί το θέλεις, και φυσικά αγοράζοντας Ducati πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ παραχωρήσεις , έχει ειπωθεί άλλωστε από τους παλιώτερους ότι Ducatista δεν γίνεσαι, γεννιέσαι.!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Doc »

Since1970 έγραψε:Sorry αγαπητά μου παιδιά, αλλά πολύς κόσμος εξακολουθεί νά αγοράζει λάθος μηχανάκια απλά και μόνο δικαιώνοντας τιε τεχνικές του σύγχρονου Μάρκετιγκ.

Τα Ducati ΔΕΝ είναι για όλους, όποιος αγόρασε επειδή του "άρεσε" την πάτησε χοντρά.

Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και γιατί το θέλεις, και φυσικά αγοράζοντας Ducati πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ παραχωρήσεις , έχει ειπωθεί άλλωστε από τους παλιώτερους ότι Ducatista δεν γίνεσαι, γεννιέσαι.!!!!!!
+1

:hibye:
panosduc

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από panosduc »

Since1970 έγραψε:Sorry αγαπητά μου παιδιά, αλλά πολύς κόσμος εξακολουθεί νά αγοράζει λάθος μηχανάκια απλά και μόνο δικαιώνοντας τιε τεχνικές του σύγχρονου Μάρκετιγκ.

Τα Ducati ΔΕΝ είναι για όλους, όποιος αγόρασε επειδή του "άρεσε" την πάτησε χοντρά.

Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και γιατί το θέλεις, και φυσικά αγοράζοντας Ducati πρέπει να είσαι έτοιμος να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ παραχωρήσεις , έχει ειπωθεί άλλωστε από τους παλιώτερους ότι Ducatista δεν γίνεσαι, γεννιέσαι.!!!!!!
+1000.αν και τα λες πολυ ψυχρα.....ετσι ειναι.
alexanderkontin
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2009, 23:47
Gender: Female

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από alexanderkontin »

panosduc έγραψε:πολυ βρακι ..πεφτει...μαγαζι ανοιγουμε!!! :)) οι τιμες των σερβις,ειναι σχεδον ιδιες με των japan.χθες κατι φιλοι γιαπωνεζοι λεγανε οτι θελουν 120 Ε για εργασια σερβις...οποτε .....μην στραβομουτσουνιαζουμε :hibye:
μπα.. ουτε καν.
εγω για το μεγαλο σερβις των 10.000 χιλ εδωσα
40 ευρο για λαδια (ΤΟΡΚΟ 4SUNTHETIK)
5 ευρο φιλτρο λαδιου (yamaha)
26 ευρο 4 μπουζι (yamaha)
ολα μαζι με εργασια 90 ευρο.. :whistling:

edit : και ελενχος σε 22 σημεια.
panosduc

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από panosduc »

ο ελεγχος σε 22 σημεια μου θυμιζει αντιπροσωπεια αυτοκινητων.... :))
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Doc »

alexanderkontin έγραψε:μπα.. ουτε καν.
εγω για το μεγαλο σερβις των 10.000 χιλ εδωσα
40 ευρο για λαδια (ΤΟΡΚΟ 4SUNTHETIK)
5 ευρο φιλτρο λαδιου (yamaha)
26 ευρο 4 μπουζι (yamaha)
ολα μαζι με εργασια 90 ευρο.. :whistling:

edit : και ελενχος σε 22 σημεια.
90€ εργασία ?

Ή είναι κολητός σου ή όπου "εργασία" εννοείς "μου άλλαξε λάδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί".
Γιατί service ΔΕΝ είναι η αλλαγή λαδιών και μπουζί.

Όσο για τα 22 σημεία, μήπως να μας τα έλεγες περίπου τι είναι ?
alexanderkontin
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2009, 23:47
Gender: Female

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από alexanderkontin »

oxi δεν ειναι κολλητος μου. ειναι γνωστος αντιπροσωπος της yamaha.
90 ευρο ολα μαζι.
(τα μπουζι στο r6 μπαινουν παρα πολυ δυσκολα)
οι ελενχοι ηταν σε ολο το μηχανακι περιφεριακα και οχι στην μηχανη.
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 15:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από laziali21 »

εγω το μηχανακι το πηρα με 1800 χλμ κ επειδη ο τυπος το ειχε καιρο ακουνητο,ειπα προληπτικα να τσεκαρω καποια πραγματακια πριν το καβαλησω,οποτε εγινε αλλαγη λαδιων + φιλτρο βενζινης + υγρα φρενων + εργασια =130 ευρω...εφυγε ενα "ωχ" στην αρχη αλλα δεν το πολυ σκεφτηκα :hibye:
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από sakman »

laziali21 έγραψε:εγω το μηχανακι το πηρα με 1800 χλμ κ επειδη ο τυπος το ειχε καιρο ακουνητο,ειπα προληπτικα να τσεκαρω καποια πραγματακια πριν το καβαλησω,οποτε εγινε αλλαγη λαδιων + φιλτρο βενζινης + υγρα φρενων + εργασια =130 ευρω...εφυγε ενα "ωχ" στην αρχη αλλα δεν το πολυ σκεφτηκα :hibye:


Μην ξεχνάμε και τον ¨ χρόνο ¨ .
Τα χλμ στο κοντέρ είναι μία παράμετρος . Ο χρόνος είναι άλλη . Πχ οι ιμάντες έχουν 2 χρόνια διάρκεια ζωής ασχέτως με τα χλμ .
Όταν δε η μηχανή είναι ακίνητη , επιβάλετε η αλλαγή στα δύο χρόνια .
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manibelas
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Πέμ 18 Σεπ 2008, 21:23
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: GILERA
Τοποθεσία: Λουτρακι

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από manibelas »

alexanderkontin έγραψε:oxi δεν ειναι κολλητος μου. ειναι γνωστος αντιπροσωπος της yamaha.
90 ευρο ολα μαζι.
(τα μπουζι στο r6 μπαινουν παρα πολυ δυσκολα) οι ελενχοι ηταν σε ολο το μηχανακι περιφεριακα και οχι στην μηχανη.
Δηλ. ο μαστορας που εκανε αυτη τη δουλεια σου πηρε 19€ ? Ποση ωρα εκανε?
Εγω που εκανα το σερβις του ετους (λαδια,φιλτρο,βαλβιδες ρυθμισμα,ιμαντες ρυθμισμα,υγρα φρενων συμπλεκτη + κατι εξτρα δικο μου, δεν θυμαμαι κατι αλλο τωρα) εκανε περιπου 3 ωρες (απο ξενυχτι :wsmile: ) και μου ζητησε 220€ εργασια και ανταλλακτικα το οποιο θεωρω πολυ λογικο με βαση το χρονο που εκανε και ημουν συνεχεια απο πανω του και του ζαλιζα τα @@....

*ναι καλα για σκεψου οτι για βαλβιδες στα ducati πρεπει να λυσεις ολο το μηχανακι....
Άβαταρ μέλους
The Bologneean
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: Δευ 15 Δεκ 2008, 13:38
Gender: Male
Other: Monster S4 (r.i.p.)
Τοποθεσία: stone(d) city

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από The Bologneean »

manibelas έγραψε: *ναι καλα για σκεψου οτι για βαλβιδες στα ducati πρεπει να λυσεις ολο το μηχανακι....
χμ.. εχω την εντυπωση οτι κανεις λαθος.... και οτι ειναι και πιο ευκολο επισεις απο αλλα μηχανακια (χωρις desmo)
Θωμάς
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
manibelas
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Πέμ 18 Σεπ 2008, 21:23
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: GILERA
Τοποθεσία: Λουτρακι

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από manibelas »

στο καθετο κυλινδρο για να ρυθμιστουν οι βαλβιδες πρεπει να βγει σελα τεποζιτο....
που σημαινει (696) πολλα πλαστικα και βιδες για να βγουν αυτα...Στα αλλα δεν γνωριζω αλλα καπως ετσι ειναι και στα sbk...


εντιτ: ισως εχεις δικιο!!!!!!
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 16:02

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από dio »

Οπως και να χει η εργασια ειναι μοχθος και πρεπει -οταν ειναι σωστη- να πληρωνεται. Οπως θελω κι εγω στη δουλεια μου να πληρωνομαι καλα γιατι την κανω καλα, ετσι κι ο καλος μηχανικος πρεπει να αμειβεται αναλογα.... :hibye:
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από jks »

alexanderkontin έγραψε: και ελενχος σε 22 σημεια.
καλα ωπα μην παιρνεις και ορκο!! εκτος και αν ησουν μπροστα η εκει διπλα οσο δουλευουνε...

εχουν ακουσει ιστοριες τα αυτακια μου....
σε αμαξια και μηχανες ...ουυυυυυυυυυυυυ
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Doc »

alexanderkontin έγραψε:oxi δεν ειναι κολλητος μου. ειναι γνωστος αντιπροσωπος της yamaha.
90 ευρο ολα μαζι.
(τα μπουζι στο r6 μπαινουν παρα πολυ δυσκολα)
οι ελενχοι ηταν σε ολο το μηχανακι περιφεριακα και οχι στην μηχανη.
Συγγνώμη, νόμιζα ότι μίλαγες για κάποιο Ducati. Τώρα είδα ότι πρόκειται για R6.

2 ερωτήσεις μόνο:

Εκείνα τα 22 σημεία ποιά ήταν ?
και
Από τα 90€, πόσα ήταν εργασία ?

:think2:


(edit: τώρα είδα ότι η εργασία ήταν 19€ :zep: , και εαν μου επιτρέπεται, εάν με 19€ μου άλλζε κάποιος λάδια+φίλτρο λαδιού+μπουζί θα του έκανα τεμενάδες... ούτε εγώ δεν θα έπαιρνα 19€ για να τα κάνω. Πόσο μάλλον να κάνω και έλεγχο 22 σημείων. Ούτε 22 βίδες δεν θα τσέκαρα με 19€)
Άβαταρ μέλους
bloodydiver
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: Παρ 19 Φεβ 2010, 18:52
Gender: Male
Bike: SS750
Other: KTM 640

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από bloodydiver »

μετα απο οσα υποθικαν, θελω να συμπλιροσω κ κατι ακομα, για οσους δε ξερουν να εχουν κ ενα μετρο σύγκρισης.

ειχα παρει σε γνωστό μηχανικό των ducati κ του ζητισα μια τιμή για τα παρα πανο που εκανα, με 57 ευρω. διλαδι αλλαγή φιλτρο λαδια.

η τιμη ηταν τηλεφωνικος 100 ευρα.

το οτι πηρα ducati κ εχω τιν αρρωστια μου με τα λαδια δε σιμενει οτι ειμαι κ ο μ@..ς της φασης, να του πληρωσω 100 ευρα, για 3' εργασια, ρουτινας, ;) εκει θελω να καταλιξω.

τωρα για το τι εχω ακουσι απο φιλους κ τα λογια των μηχανικων επανο στο θεμα σερβις ειναι αλλο πραμα.
το καθε κοροιδο το χουφτονουν οπως ακριβος καταλαβενη κ αντιλαμβανεται ο καθε πανουργος μηχανικος..

με γνομονα
1)τη μηχανη που καβαλαει
2)τι φατσα του
3)κ τις λαλακιες που θα πεταξει οταν μιλισουν

ειχα ktm 640 με πανο απο 80000 κμ κ ουδε ποτε ειχε παει για ρυθμισμα βαλβιδων..
τον μηχανικο τον ειχε δει μια φορα που μου το τρακαρανε γιανα τιν δηλοση του εμπιρογνομονα κ καμια αλλη.
τα λαδακια μοναχος τα αλλαζα κ το κτμακι πριονιζε για χρονια μεχρει που το πουλισα.

ενα αλλο φιλαρακι μου το εφερε μετα απο το πρωτο σερβις αντιπροσοπιας στην ktm που ειχε κανει.

το εφερε στα 2000+κμ λογο του οτι δε το κινούσε 1 χρονο για να αλλαξουμε λαδια μονοι μας επιδει του ζητουσαν 100 ευρα για λαδια.

οταν ελεισα τις ταπες απο κατο οι βολτες ηταν κλοτσιμενες σε καινουργιο μηχανακι.!

ροπαλο κ πανο απο το κεφαλι τους να καθεσε θελει η ολοι κατασταση!
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Doc »

bloodydiver έγραψε:μετα απο οσα υποθικαν, θελω να συμπλιροσω κ κατι ακομα, για οσους δε ξερουν να εχουν κ ενα μετρο σύγκρισης.

ειχα παρει σε γνωστό μηχανικό των ducati κ του ζητισα μια τιμή για τα παρα πανο που εκανα, με 57 ευρω. διλαδι αλλαγή φιλτρο λαδια.

η τιμη ηταν τηλεφωνικος 100 ευρα.

το οτι πηρα ducati κ εχω τιν αρρωστια μου με τα λαδια δε σιμενει οτι ειμαι κ ο μ@..ς της φασης, να του πληρωσω 100 ευρα, για 3' εργασια, ρουτινας, ;) εκει θελω να καταλιξω.

τωρα για το τι εχω ακουσι απο φιλους κ τα λογια των μηχανικων επανο στο θεμα σερβις ειναι αλλο πραμα.
το καθε κοροιδο το χουφτονουν οπως ακριβος καταλαβενη κ αντιλαμβανεται ο καθε πανουργος μηχανικος..

με γνομονα
1)τη μηχανη που καβαλαει
2)τι φατσα του
3)κ τις λαλακιες που θα πεταξει οταν μιλισουν

ειχα ktm 640 με πανο απο 80000 κμ κ ουδε ποτε ειχε παει για ρυθμισμα βαλβιδων..
τον μηχανικο τον ειχε δει μια φορα που μου το τρακαρανε γιανα τιν δηλοση του εμπιρογνομονα κ καμια αλλη.
τα λαδακια μοναχος τα αλλαζα κ το κτμακι πριονιζε για χρονια μεχρει που το πουλισα.

ενα αλλο φιλαρακι μου το εφερε μετα απο το πρωτο σερβις αντιπροσοπιας στην ktm που ειχε κανει.

το εφερε στα 2000+κμ λογο του οτι δε το κινούσε 1 χρονο για να αλλαξουμε λαδια μονοι μας επιδει του ζητουσαν 100 ευρα για λαδια.

οταν ελεισα τις ταπες απο κατο οι βολτες ηταν κλοτσιμενες σε καινουργιο μηχανακι.!

ροπαλο κ πανο απο το κεφαλι τους να καθεσε θελει η ολοι κατασταση!
Καλά το πας... :dizzy:
alexanderkontin
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2009, 23:47
Gender: Female

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από alexanderkontin »

παιδες λαθος μου.
η εργασια ηταν 30 ευρο. τωρα το ειδα στην αποδειξη.

220 ευρο (που λεει ο φιλος απο πανω) ειναι πααρα πολλα. αμα σκεφτεις οτι στο hell in store 500 (που πηγαινα οταν ειχα ducati) επαιρνε 50 την ωρα.
Άβαταρ μέλους
manibelas
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Πέμ 18 Σεπ 2008, 21:23
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: GILERA
Τοποθεσία: Λουτρακι

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από manibelas »

alexanderkontin έγραψε: 220 ευρο (που λεει ο φιλος απο πανω) ειναι πααρα πολλα. αμα σκεφτεις οτι στο hell in store 500 (που πηγαινα οταν ειχα ducati) επαιρνε 50 την ωρα.

220€ μαζι με ανταλλακτικα...
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 15:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από laziali21 »

sakman έγραψε: οι ιμάντες έχουν 2 χρόνια διάρκεια ζωής ασχέτως με τα χλμ .
Όταν δε η μηχανή είναι ακίνητη , επιβάλετε η αλλαγή στα δύο χρόνια .
Eυχαριστω πολυ για την "(προ)ειδοποιηση"! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
alexandrosgs
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ 20 Μαρ 2009, 15:12
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: bmw r1150gs
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από alexandrosgs »

Παιδιά μην τρώτε παπά για σέρβις και άλλες χαζομάρες τουλάχιστον όσοι έχουμε απλά διβάλβιδα μοντέλα.΄
Θεωρώ γελοίο το "δόγμα" πήρες ντουκάτι και θα πληρώσεις.
Σε μια ενδεχόμενη πτώση ή ζημιά οκ, τι να κάνουμε, χρεώνουν ακριβά τα ανταλακτικά.
Αλλά μη νομίζετε ότι οι άλλοι (εκτός Μοτοδυναμικής) είναι φθηνοί.

Στην τακτική συντήρηση.... ήμαρτον.

Το σέρβις είναι κάθς 20.000χλμ όπου αλλάζουμε και ιμάντες φίλτρο αέρος και μπουζί. Αξίζει λοιπόν να το πληρώσεις.

Ενδιάμεσα τα λάδια και το φίλτρο τα αλλάζουμε μόνοι μας με κόστος σαν αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω.
Όλοι μπορούμε να κάνουμε αυτή τη δουλειά ακόμη και στο πεζοδρόμιο με 50 - 60 ευρώ.
Όπως μπορούμε να αλλάξουμε και τακάκια με 25 ευρώ το ζευγάρι, καθώς και να σφίξουμε αλυσίδα κλπ. κλπ.

Μην είστε θύματα.
Άβαταρ μέλους
VAGROUL
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 18:57
Gender: Male
Bike: 1098R
Other: KTM EXC 400
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από VAGROUL »

alexandrosgs έγραψε:Παιδιά μην τρώτε παπά για σέρβις και άλλες χαζομάρες τουλάχιστον όσοι έχουμε απλά διβάλβιδα μοντέλα.΄
Θεωρώ γελοίο το "δόγμα" πήρες ντουκάτι και θα πληρώσεις.
Σε μια ενδεχόμενη πτώση ή ζημιά οκ, τι να κάνουμε, χρεώνουν ακριβά τα ανταλακτικά.
Αλλά μη νομίζετε ότι οι άλλοι (εκτός Μοτοδυναμικής) είναι φθηνοί.

Στην τακτική συντήρηση.... ήμαρτον.

Το σέρβις είναι κάθς 20.000χλμ όπου αλλάζουμε και ιμάντες φίλτρο αέρος και μπουζί. Αξίζει λοιπόν να το πληρώσεις.

Ενδιάμεσα τα λάδια και το φίλτρο τα αλλάζουμε μόνοι μας με κόστος σαν αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω.
Όλοι μπορούμε να κάνουμε αυτή τη δουλειά ακόμη και στο πεζοδρόμιο με 50 - 60 ευρώ.
Όπως μπορούμε να αλλάξουμε και τακάκια με 25 ευρώ το ζευγάρι, καθώς και να σφίξουμε αλυσίδα κλπ. κλπ.

Μην είστε θύματα.
συμφωνω απολυτα.εγω το μηχανακι μου τωρα το πηγα για σερβις στον μαστορα και αυτο γιατι ηθελα να αλλαξω ιμαντες και να ρυθμησω βαλβιδες.μακαρι να μπορουσα να τα κανω μονος μου αλλα δεν ξερω και λεω μακαρι οχι μονο απο οικονομηκη αποψη αλλα γιατι θα γουσταρα πολυ να τα κανω μονος μου οπως κανω ολα τα υπολοιπα.η αλλγη λαδιων ακομα και στο 1098(που εχει φερινγκειναι το πολυ 30 λεπτα δουλεια κια κατι που σιγουρα μπορουμε να κανουμε ολη....
Απάντηση