Ντροπη και αισχος....

Εμπειριες απο την πιατσα...
Άβαταρ μέλους
SCORPHIE 29
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιουν 2010, 18:34
Gender: Male
Bike: 888
Other: RUNNER 200 ST
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από SCORPHIE 29 »

ρε παληκαρια, αυτα δεν εινε τιποτα.. εδω εγω ειχα το gilera το 200 και στα σερβις ηθελε 80 κ 90 ευρω...και μιλαμε για σκουτερ...εκει ναι.. εινε ελεος...ασε που τα εβαλα κατω και τα υπολογισα και απο τιμες βενζινης το multi μου κειει 2 ευρο παραπανω απο το σκουτερ την εβδομαδα βενζινη..
Άβαταρ μέλους
ΧιλιομετροφΑγος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2010, 18:29
Gender: Male
Bike: 888
Other: HONDA GLX....cc
Τοποθεσία: ΛΗΞΟΥΡΙ

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από ΧιλιομετροφΑγος »

Ρε παιδιά εμένα για το multi μου πήραν για το service των 12.000 χλμ 380........ευρώ σε αντιπρωσοπία στα δυτικά προάστια.
Μάλιστα μου είχε φανεί υπερβολικό και ρώτησα και αλλού και μου είπαν τα ίδια περίπου λεφτά
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΒΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΥ ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΛΥΨΕ ΤΗΝ
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από jks »

pararis eyagoras29 έγραψε:τα υπολογισα και απο τιμες βενζινης το multi μου καιει 2 ευρω παραπανω απο το σκουτερ την εβδομαδα βενζινη..
ωραια, απο βενζινη καινε τα ιδια σχεδον...

ΑΛΛΑ

για υπολογισε ομως κοστος φθορας σε
αλυσογραναζα κινησης,
ιμαντες χρονισμου,
νεα καπελωτα+ασφαλειες βαλβιδων,
4 λτρ λαδι+φιλτρο,
ελαστικα 17''

σε αντιπαραθεση με τα αντιστοιχα του scooter να δεις με τι συμφερει τελικα να μετακινεισαι. . . .
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Xenokratis »

Ducati Hypermotard 796, πρωτο σερβιτσιο, 105 ευρα!
Honda CBF Hornet 600, πρωτο σερβις 112 ευρα!
Ηοnda SH 125, *(αλλαγη λαδιων και φιλτρου) 78 ευρα!

Δε λεω οτι επειδη πηρες ντουκατι, εισαι πλουσιος, ουτε οτι εχεις κανα τατουαζ στο κουτελο που λεει πλερωνε λακαμα....ομως ξερεις οτι ειναι λιγο ιδιαιτερο σα μηχανακι και οταν θα ερθει η ωρα για το "μεγαλο" σερβις, θα πρεπει ναχεις λιγα παραπανω χρηματα διαθεσιμα αποτι με ενα αλο μηχανακι.
Επεισης αυτο που δεν μπορω να ακουω ειναι....γιατι χρεωνει ΤΟΣΟ την εργατωρα! Γιατι ΤΟΣΟ θελουν...ειναι επειχηρησεις που ζουν απο το after sale service, και μιλαω για τις αυτοκινητοβιομηχανιες και της μοτοσακο-βιομηχανιες! Αν εσενα-εμενα- του οποιουδηποτε του φαινετε ακριβο...εχει την επιλογη να παει σε μια πιο οικονομικη λυση!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από nikos749 »

εεε ρε μαμοτι μου διαβαζω και ξανα διαβαζω και παντου βλεπουν τα ματακια μου ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω ευρω και ξανα ευρω

1ον ακουγετε καλυτερο απο το να ελεγες δραχμες δραχμες.....
2ον να παρουμε απο ενα αλογο με μια σφραγιδα στα κωλια με το ονομα ducati και τελος!!!
3ον και δεν θα ξανα ακουσουμε για ευρω!
I want to marry...
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2132
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από mycolnago »

4 λιτρα λαδια μονο εχουν 60 ευρα ,δηλαδη 100 € ειναι πολλα?
οταν πινουμε σε ενα κολομπαρο ολες τις μπομπες και δινουμε σε ενα βραδυ 40-60 € σε χαλαει το 100 € που εδωσες στην μοτο σου? :zep: :zep: :zep: :zep: :zep:
Άβαταρ μέλους
yannis60
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 22:30
Gender: Male
Other: XMAX 250
Τοποθεσία: Athens

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από yannis60 »

Εγω εδωσα 110 Ε για πρωτο στο Hyper 796 .... δεν μου φανηκαν πολλα!
taxtsom
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 11:57
Gender: Male
Bike: ST4
Other: 800SS
Τοποθεσία: Chalkida

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από taxtsom »

Σοβαρά τώρα , δεν σου φάνηκαν πολλά 110Ε για την 1η αλλαγή λαδιών, ουσιαστικά?
800 ss modified!!!
Άβαταρ μέλους
yannis60
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ 16 Ιουν 2010, 22:30
Gender: Male
Other: XMAX 250
Τοποθεσία: Athens

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από yannis60 »

taxtsom έγραψε:Σοβαρά τώρα , δεν σου φάνηκαν πολλά 110Ε για την 1η αλλαγή λαδιών, ουσιαστικά?
Εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι πλεον ολα ειναι ακριωα και οτι τα ωραια πραγματα τα πληρωνεις....για Harley και BMW που ειχα καποτε πληρωνα αναλογα....αλλα αυτη ειναι απλα η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνωμη οποτε εχει αξια μονο για εμενα! :)
Άβαταρ μέλους
ΧιλιομετροφΑγος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2010, 18:29
Gender: Male
Bike: 888
Other: HONDA GLX....cc
Τοποθεσία: ΛΗΞΟΥΡΙ

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από ΧιλιομετροφΑγος »

Το ωραιότερο είναι ότι ενώ για την περιποίηση των 12000 χλμ μου πήραν 380 για τις 24000 που περιέχει αλλαγή ιμάντων θέλουν 340 τώρα τι να τους πω ότι με κλέψανε και "κατά λάθος" το κατάλαβα
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΒΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΥ ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΛΥΨΕ ΤΗΝ
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από geo_multi »

ΧιλιομετροφΑγος έγραψε:Το ωραιότερο είναι ότι ενώ για την περιποίηση των 12000 χλμ μου πήραν 380 για τις 24000 που περιέχει αλλαγή ιμάντων θέλουν 340 τώρα τι να τους πω ότι με κλέψανε και "κατά λάθος" το κατάλαβα
Τόσα τους λείπανε ρε φίλε τότες. Τι το ψάχνεις τώρα και εσύ... :zep:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
Since1970
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 09:56

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από Since1970 »

Οπως παντού έτσι και στον χώρο της μοτοσυκλέτας υπάρχουν έντιμοι και λιγώτερο έντιμοι επαγγελματίες.

Ξεκολλάτε παρακαλώ πολύ απ΄το ποίημα "έδωσα χ για το πρώτο σέρβις" και ζητήστε για να καταλάβετε τι παίζει στην ανάλυση : Ανταλλακτικά τόσα, εργασίες αυτό τόσο, αυτό τόσο, αυτό τόσο, ή τόσο η ώρα χ τόσες ώρες πάνω στο μηχανάκι για να φιαχτούν αυτά κι΄αυτά κι΄αυτά.

Τελεία και παύλα.

Ολα τ΄άλλα είναι μουρμούρα και νάχαμε να λέγαμε, και κουβέντες είτε για άσχετους είτε για χτεσινούς, και όπως και στο παρελθόν έχω καταθέσει τα DUCATI δεν απευθύνονται ούτε σε άσχετους ούτε σε χτεσινούς (ευτυχώς), όποιος απ΄αυτούς μπλέξει με δαύτα sorry αλλά την έχει επιεικώς....γ@μίσει....

Καθένας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη, και δεν με πειράζει καθόλου, αλλά το πρώτο μου Ducati τ΄αγόρασα το 1970, οπότε πιστέψτε το, ξέρω κάτι παραπάνω .......
διαγραμμενος χρηστης

Re: Ντροπη και αισχος....

Δημοσίευση από διαγραμμενος χρηστης »

Διάβασα ένα ένα τα ποστ και πραγματικά θυμήθηκα μια ανάρτηση πρόσφατη του Λύκου σχετικά με τη προσβασιμότητα στη μοτοσυκλέτα και το πόσοι και ποιοί τελικά καβαλάμε.
100 ευρώ υποτίθεται ότι είναι πολλά για 1ο σερβις τη στιγμή που αν το κάνεις στην αντιπροσωπεία το κόστος των ανταλλακτικών αγγίζει τα 70 ευρώ (ανάλογα το μοντέλο) απο εκεί και πέρα είναι οι συνήθεις έλεγχοι που πρέπει να κάνει ο μηχανικός για να σου εγγυηθεί τη μοτοσυκλέτα την οποία θα πάρεις, αν για παράδειγμα το δοχείο με τα υγρά φρένων χάνει και δε το ελέγξει επειδή τα 100 ευρώ είναι πολλά ποιός θα φταίει???
Είναι πολλά τα οποία πρέπει να κοιτάξει κάποιος πριν αγοράσει κάτι ειδικά στην περίπτωση του φίλου που απότι φαίνεται το κριτήριο για την αγορά ήταν ότι του άρεσε και μόνο η μοτοσυκλέτα του, την αγόρασε και ξαφνικά όλα είναι ακριβά.....
Πριν κανα χρόνο θα μπορούσα να πάρω σε τρομερά δελεαστική τιμή ενα μεγάλο jeep, δε το έκανα πολύ απλά γιατί δεν είχα λόγο να πληρώνω 1000 ευρώ λάστιχα και κατανάλωση 20λτ/ 100 χιλ., πολύ απλά το έψαξα και δεν το αγόρασα, αν το έπαιρνα θα μου έφταιγε μετά τι???
Το να αλλάξεις όντως λάδια και φίλτρα είναι μια δουλειά που εύκολα κανείς θα κάνει το θέμα είναι ότι εκτός των άλλων στα 100 ευρώ είναι τόσα άλλα που ουσιαστικά δε φαίνονται πουθενά.
Κάπου διάβασα αλλάζεις τακάκια με 35 ευρω...
Οκ όντως και φθηνότερα βρίσκεις το θέμα είναι οτι στα τακάκια και σε όλα αυτά τα αναλώσιμα πρέπει να καταλάβουμε πως ότι πληρώνεις παίρνεις...
Οι μοτοσυκλέτες είναι ακριβές - πάντα ήταν - εξαιρέσεις επειδή είναι ducati δεν υπάρχουν δε θέλετε να ξέρετε πόσο στοίχισε ενα καλάμι απο το cb το 2000 και πόσο καιρό έκανε να έρθει.....
Το θέμα μας είναι το εξής όταν αγοράζουμε κάτι πρώτα να ξέρουμε τι διάολο είναι αυτό που παίρνουμε και δεύτερον αυτό που αγοράζουμε αν κάνει για τη δουλειά που θέλουμε...
Θυμάμαι τύπο στο παλιό μαγαζί επι της Καλιρρόης (είχε μέσα ενα κόκκινο 999 ) ο οποίος αφού έχει συμπληρώσει τα χαρτιά του δανείου και έχουν τα πάντα έτοιμα φεύγοντας ρωτάει το εξής....... η βάση για τη βαλιτσούλα που θα πιάσει????????? :zep: :zep: :zep: :zep:
Οκ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Απάντηση