Κρανος και άλλα...

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Λοιπόν:

θα πάρω 1 κράνος για μια φίλη μου. Επειδή είναι κοπέλα και δεν είχε σχέση με μηχανές κτλ, θέλω να είναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερο ώστε να μη την κουράζει είτε όταν το φορά, είτε όταν το κουβαλά όταν σταματάμε κάπου.

Άρα πάμε carbon. Σκέφτομαι ή το UVEX ή το BELL (έχει και σε κόκκινο) ή κάποιο από Nolan, αν και δε θέλω γραφικά παράξενα και τέτοια πράματα...

Υπάρχουν βέβαια και SHOEI / ARAI. Έχετε κάτι να προτείνετε?
Αεροδυναμικός θόρυβος και άλλες λεπτομέρειες δεν ενδιαφέρουν, θα είναι κυρίως για διαδρομές εντός νησιού αν και παίζει να βγούμε έξω.

Επίσης, επειδή δε νομίζω να δεχτεί να βάλει παντελόνι δερμάτινο ή έστω cordura, σκέφτομαι να της πάρω προστατευτικά γονάτων όπως αυτά που φοράμε στο enduro.

Είναι και πιο πρακτικά και για μέσα στη πόλη, βάζεις / βγάζεις και είσαι οκ. Αλλά δε ξέρω αν φοριούνται πάνω από τζην άνετα ή θα "ξεκλειδώνουν".

Κάποιος είχε κάνει 1 ποστ πριν 2 βδομάδες περίπου σχετικά αλλά το έχασα.
Έχει κάποιος δοκιμάσει αυτή τη λύση?

Δώστε βοήθεια, είναι σημαντικό το θέμα!
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
touloumpas
IT Administrator
IT Administrator
Δημοσιεύσεις: 1557
Εγγραφή: Τετ 31 Δεκ 2008, 18:28
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000
Τοποθεσία: Βεροια

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από touloumpas »

Αν θελεις ντε και καλά carbon λογω βαρους δες αυτό

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcyc ... jc/carbon/" onclick="window.open(this.href);return false;

το οποίο στην Ελλάδα είνα αυτό

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/deta ... ductID=598" onclick="window.open(this.href);return false;

εχει και εκπτωση μεχρι τέλος Μαίου.

Πάντως δεν παιζει ρόλο μόνο το βάρος αλλά και το πως θα κάτσει στο κεφάλι της κοπελιάς σου, εξαερισμός, θορυβος... Οπότε μόνο με δοκιμή αγοράζεις
Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από Rock-ass »

χτυπα ενα XR 1000 ή ενα Raid II (shoei eειναι αυτά)και ενα ζευγαρι επιγονατιδες και μαζι με μπουφαν (κατα προτιμηση κορντουρα για να πιανει και μεση και να αφαιρεις επενδυσεις τους καλοκαιρινους μηνες) και γαντακια ειναι κομπλέ το κοριτσι :hibye:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Να πω μονο ενα πραγματακι:

Για να ειναι ανετο το κρανος και να μην κουραζει, ΔΕΝ κοιταμε πρωτα το βαρος...

ΠΡΩΤΑ θα δοκιμασει διαφορα για να δει ποιο της κανει και καθεται σωστα στο κεφαλι της και μετα κοιτας τις υπολοιπες "λεπτομεριες".

Ενα ελαφρυ κρανος μπορει ανετα να κουραζει περισσοτερο σε σχεση με καποιο αλλο βαρυτερο. Εχει να κανει με το πού βρισκεται το κεντρο βαρους του κρανους στη σταση που καθομαστε στη μοτοσυκλετα :glimpse:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Ευχαριστώ για το feed back!

Ναι θα δοκιμάσει νούμερα πριν παραγγείλω, αλλά εδώ είναι Μυτιλήνη και δεν έχουν τα μαγαζιά ό,τι θες, μόνο τα πιο βασικά, οπότε το περισσότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βρούμε το κατάλληλο νούμερο :)

Μπουφάν, μποτάκια και γάντια εννοείται :)

Επίσης έχουμε θέμα με το χρώμα και τα σχέδια, διότι πρέπει να είναι "ΩΡΑΙΑ" :cool:

Υ.Γ. Α! είναι τρομερή photoshop-ίτσα, οπότε αν θέλετε κάτι στο PC για βαψίματα λέτε!
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
psipsinel
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ 2008, 10:25
Gender: Female
Bike: 1098S

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από psipsinel »

Σχετικά με το παντελόνι υπάρχουν τζιν με προστατευτικά σε γόνατα και γοφούς χωρίς να φαίνονται μοτοσυκλετιστικά...κάτι που ίσως να μην θέλει η φίλη σου.
Αν έρθεις Αθήνα πέρνα μια βόλτα από Τζωρτζόπουλο στην Καλλιρόης και θα βρεις εκεί σε ΠΟΛΥ καλές τιμές :thumbsup:

όσο για το μπουφάν υπάρχουν άφθονα στην αγορά...τόσα που θα σε κουράσει μέχρι να διαλέξει σχέδιο :glimpse:
Ελένη

Όποιος Φοβάται Πέφτει Και Κοιμάται...
steve
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ 2008, 22:23
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από steve »

Για το παντελόνι έχει η dainese ένα τζιν το οποίο έχει θήκες για να μπαίνει μέσα η επιγονατίδα, οπότε είναι πιο σταθερό και δένει πίσω από το γόνατο. Το δοκίμασα και είναι μια χαρά, δεν παίζει δεξιά – αριστερά :hibye:
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Ε, μπουφαν έχει διαλέξει το Butterfly της Berring...

Άμα πάμε Θεσσαλονίκη κάποια στιγμή της παίρνω και 1 Dainese, δεν είναι θέμα.

Ευχαριστώ για αυτό που λέτε για το τζην, δε το ήξερα!!! θα το ψάξω στο site! :) :)

Το κράνος είναι το πρόβλημα, βασικά σκέφτομαι και τα Arai, όχι σε καρμπον, τη σειρά RX-7 & Viper.
Λέω πρόβλημα, γιατί μπορεί να δοκιμάσει κάποιο μοντέλο εδώ να δούμε το μέγεθος που της κάνει, αλλά εταιρεία από εταιρεία έχει κάποιες διαφορές και δε ξέρω μήπως θα της είναι μεγάλο ή μικρό μετά αν πάρουμε από άλλη εταιρεία.... :angry3:
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

ερμ, πάμε μια ενημέρωση:

ξέρετε καθόλου τι διαφορές έχει το RX7 GP με το Viper? (της Arai both).

Απ' ότι είδα το RX7 GP καλύπτει και τις SNELL προδιαγραφές, για το Viper δεν ανέφερε κάτι τέτοιο.

Επίσης Schuberth S1Pro έχει κανείς? καλύπτουν τις Snell αυτά?

thanx in advance! :)
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από Rock-ass »

Kαλημερα τζορτζη. και τα δυο κράνη υπερκαλυπτουν ολες τις προδιαγραφες. το ρχ7 εχει μια στρωση παραπανω απο ενα ουαου διαστημικό υλικό και διαφορετικους κατα μηκος αεραγωγους οι οποιοι "βοηθουν στην ευσταθεια".

εχω την εντυπωση οτι όλα τα κρανη για να βγουν στην αγορα πρεπει να καλυπτουν τη σνελλ.
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Ναι σωστά, να λέμε και μια καλημέρα! :wsmile:

Καλημέρα! :hi:

Η σνελλ είναι η αμερικάνικη και παρότι δε το έχω ψάξει για τις διαφορές με την ECE πολύ, κατάλαβα ότι η σνελλ έχει μεγαλύτερη απαίτηση σε μέγιστη αντοχή εφαρμοζόμενης πίεσης για θλίψη / διάτρηση.

Βέβαια αυτό δε σημαίνει πως είναι καθολικά αυστηρότερη προδιαγραφή, διότι πιο ουσιώδες είναι θεωρώ το γινόμενο πίεσης * χρόνου στο οποίο αντέχει το κράνος, δλδ μοναδιαίας Ω. Ας πούμε το ποσό της ενέργειας που μπορεί να απορροφήσει.

Τεσπα ευχαριστώ!! :thumbsup:
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από D3§m02K »

Γιώργο καλημέρα.

Περί DOT vs SNELL έχουμε ξανασυζητήσει εδώ: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 13&p=48418" onclick="window.open(this.href);return false;

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από vlassos »

GiorgioT έγραψε:ερμ, πάμε μια ενημέρωση:

ξέρετε καθόλου τι διαφορές έχει το RX7 GP με το Viper? (της Arai both).

Απ' ότι είδα το RX7 GP καλύπτει και τις SNELL προδιαγραφές, για το Viper δεν ανέφερε κάτι τέτοιο.

Επίσης Schuberth S1Pro έχει κανείς? καλύπτουν τις Snell αυτά?

thanx in advance! :)
Το θέμα των προδιαγραφών για τις μεγάλες εταιρίες ξέχνα το καλύπτουν ότι πρέπει.
Το RX7 GP ή RR5 Ή V ανάλογα για ποιά αγορά προορίζεται, είναι πολύ καλό σε ότι αφορά σταθερότητα και άνεση έχει ένα μειονέκτημα (όπως όλα τα αγωνιστικών προδιαγραφών) πολύ έντονο θορυβο. Επιπλέον φετος βγήκε με ενισχυμένο το περιφερειακό τμήμα του (Peripherally belted) που αν δεις σε παλαιότερα post (http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... =13&t=2896" onclick="window.open(this.href);return false;) ήταν ένα μειονέκτημα που είχε επισημανθεί από τον sharp.
Είναι μεν εντυπωσιακό σε ότι αφορά τη συμπεριφορά του στο "καθαρο" ρεύμα αέρα αλλά δε ξέρω πως θα είναι για τον συνεπιβάτη.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από stamatis »

Λοιπόν Γιώργο επειδή έχω πάρει φόρα σήμερα, άκου (ή καλύτερα, διάβασε):
Στη γυναίκα, πάρε της ένα ανοικτό κρανάκι, ας πούμε Airoh. Το έχω, είναι πολύ καλό, με προδιαγραφές και...80 ευρώπουλα. Αφού χαλαρά θα πάτε... :))
Πάρε της και το Bering, αρέσει και στη δική μου (τη...σύζυγο), να μας γράψεις και εντυπώσεις μετά... :))
Πάρε της και ένα ζευγάρι μπότες. Η colori φέρνει τις oxtar, είναι καλές! Άσε, που θα το εκτιμήσει κιόλας... :whistling:
Γνώμη μου, λεφτά για special κράνη και τέτοια μη δίνεις... Δεν τα εκτιμούν, τις κουράζουν και η κατάληξη τους είναι, να στολίζουν κάποιο ράφι... :glimpse:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
nickmostro
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: BMW G650 Xmoto
Τοποθεσία: Πειραιας/Νικαια

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από nickmostro »

Εμεις πηραμε αυτο απο Αγγλια στα 200 ευρω και η δεσποινιδα μας ειναι πολυ ευχαριστημενη μεχρι στιγμης!

:hibye:

SHOEI Raid II Vouge TC-7
Shoei-Raid-2-Vouge-TC-7.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 03:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από kojak »

nickmostro έγραψε:Εμεις πηραμε αυτο απο Αγγλια στα 200 ευρω και η δεσποινιδα μας ειναι πολυ ευχαριστημενη μεχρι στιγμης!

:hibye:

SHOEI Raid II Vouge TC-7
Shoei-Raid-2-Vouge-TC-7.jpg
To ίδιο πήρα και εγώ για την κοπέλα μου σε μαύρο. Άψογο.
Μην πάρεις ανοιχτό. Κλειστό...με κλειστά μάτια... :wsmile: :wsmile: :wsmile:
Αφού θα πάρεις και άλλα πραγματάκια , καλύτερα από εξωτερικό.

Πάρε μια μικρή ιδέα και ...ψάξε:
http://www.helmetcity.co.uk/Shoei-Raid- ... AFRW0.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Eιναι τουμπανο το τελευταιο μοντελακι corsair της Arai, αλλα κανει περισσοτερο θορυβο απο τα αλλα λογω εξτρα αεραγωγων για εξαερισμο (με τοσο εξαερισμο ομως, που οταν εχει κατω απο 20 βαθμους, θα εχει τους μισους κλειστους γιατι θα ποναει το κεφαλι της απο το κρυο!!)

Σου ξαναλεω παντως: δοκιμαστε πρωτα οσα περισσοτερα κρανη μπορειτε και μετα αποφασιστε. Πες της να κρατησει το κρανος στο κεφαλι της για τουλαχιστον 10-15 λεπτα μεσα στο μαγαζι. Για το καλο της ειναι :glimpse:


Και προς θεου, ΜΗΝ παρετε ανοιχτο κρανος!! :dead: Δεν θες να ξερεις τι ζημια μπορεις να παθεις....
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από vlassos »

ENGAKATS έγραψε:Eιναι τουμπανο το τελευταιο μοντελακι corsair της Arai, αλλα κανει περισσοτερο θορυβο απο τα αλλα λογω εξτρα αεραγωγων για εξαερισμο (με τοσο εξαερισμο ομως, που οταν εχει κατω απο 20 βαθμους, θα εχει τους μισους κλειστους γιατι θα ποναει το κεφαλι της απο το κρυο!!)

Σου ξαναλεω παντως: δοκιμαστε πρωτα οσα περισσοτερα κρανη μπορειτε και μετα αποφασιστε. Πες της να κρατησει το κρανος στο κεφαλι της για τουλαχιστον 10-15 λεπτα μεσα στο μαγαζι. Για το καλο της ειναι :glimpse:


Και προς θεου, ΜΗΝ παρετε ανοιχτο κρανος!! :dead: Δεν θες να ξερεις τι ζημια μπορεις να παθεις....
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από vlassos »

ENGAKATS έγραψε:Eιναι τουμπανο το τελευταιο μοντελακι corsair της Arai, αλλα κανει περισσοτερο θορυβο απο τα αλλα λογω εξτρα αεραγωγων για εξαερισμο (με τοσο εξαερισμο ομως, που οταν εχει κατω απο 20 βαθμους, θα εχει τους μισους κλειστους γιατι θα ποναει το κεφαλι της απο το κρυο!!)

Σου ξαναλεω παντως: δοκιμαστε πρωτα οσα περισσοτερα κρανη μπορειτε και μετα αποφασιστε. Πες της να κρατησει το κρανος στο κεφαλι της για τουλαχιστον 10-15 λεπτα μεσα στο μαγαζι. Για το καλο της ειναι :glimpse:


Και προς θεου, ΜΗΝ παρετε ανοιχτο κρανος!! :dead: Δεν θες να ξερεις τι ζημια μπορεις να παθεις....
Και όλους να τους κλείσεις ....μπάζει :))
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από stamatis »

Μήπως κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει αυτό...

[quote="ENGAKATS"]Και προς θεου, ΜΗΝ παρετε ανοιχτο κρανος!! :dead: Δεν θες να ξερεις τι ζημια μπορεις να παθεις....[/quote]

Πριν από κάποια χρόνια είχα ένα φίλο, ο οποίος συχνά-πυκνά με κορόϊδευε για το jet (ανοικτό) κράνος, που φορούσα ΠΑΝΤΑ εντός πόλης. Εκείνος είχε βέβαια ένα γυαλιστερό ARAI... το οποίο φυσικά φόραγε...στον αγκώνα του! :whistling:

Είναι λοιπόν καλύτερα ARAI, Shoei ή κάτι τέτοιο και στον αγκώνα ή (εντός πόλης τουλάχιστον...) ανοικτό κράνος, με τις απαραίτητες προδιαγραφές, φορεμένο σωστά πάντα στο κεφάλι; :cool:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από ENGAKATS »

stamatis έγραψε:Είναι λοιπόν καλύτερα ARAI, Shoei ή κάτι τέτοιο και στον αγκώνα ή (εντός πόλης τουλάχιστον...) ανοικτό κράνος, με τις απαραίτητες προδιαγραφές, φορεμένο σωστά πάντα στο κεφάλι; :cool:
αυτος ο φιλος σου, αφου φορουσε το κρανος στον αγκωνα, καλυτερα πες του θα του ταιριαζε να το φοραει στον κ***ο!! :zep: :zep:

και ΟΧΙ, περιπτωσεις ατομων που δεν φορανε κρανος, δεν τις εξεταζω καν...


κρανος με full καλυψη = full face .και_

:) :cool:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Desmo, ευχαριστώ για το link, θυμόμουν ότι είχε συζητηθεί το θέμα, αλλά άντε να το βρω μόνος μου! :thumbsup:

Σίγουρα όλα τα κράνη είναι καλά και εξασφαλίζουν σε περίπτωση ατυχήματος, ακόμα και κράνη χαμηλής τιμής. Ειδικά αν πάμε σε γνωστούς κατασκευαστές και στα "καλά" μοντέλα τους, πιστεύω κι εγώ πως από μια τιμή και μετά, δεν αγοράζεις πλέον περισσότερη ασφάλεια, αλλά ηχομόνωση/εξαερισμό/αεροδυναμική/άνεση και γενικότερη ποιότητα. Επειδή όμως δεν είναι για μένα, θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο ήσυχος με τη συνείδησή μου...

Για το open face που λες, συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντικό να είμαστε άνετοι με τον εξοπλισμό μας, αλλιώς κάποια στιγμή θα σταματήσουμε να τον φοράμε, οπότε..... :whistling:
Επίσης καταλαβαίνω όταν λες ότι δεν εκτιμά μια γυναίκα (ειδικά όταν είναι άσχετη με το θέμα μοτοσυκλέτα) τον προστατευτικό εξοπλισμό, απλά δε θέλω να της πάρω τα πράγματα για αυτό το λόγο, αλλά για να είναι ασφαλής.

Τώρα, επειδή θα είμαι εγώ μαζί, θα το φορά, θέλει δε θέλει.

Μπότες δε παίζει να βάλει.... Ειδικά για καθημερινές διαδρομές.

Πάντως τα open ενώ είναι πιο "εύπεπτα" ειδικά για κοπέλες, πράγματι αφήνουν το σαγόνι απροστάτευτο. Δεν είναι ότι καλύτερο να διαλύσει το σαγόνι σου ή να μαζεύεις δόντια από κάτω....
Ούτε εγώ τα συμπαθώ τα open. Πολλοί φορούν λόγω της ευκολίας.

Αν συνηθίσεις όμως το full face, δεν είναι και τόσο πιο δύσκολο. Ό,τι συνηθίσεις βασικά.

Αυτό το Shoei που δείχνεις μπορεί να της αρέσει, thanx!
Είναι και ροζάκι... :))

Χτες δε μπορέσαμε να πάμε σε μαγαζί, θα δούμε σήμερα μάλλον! :hibye:
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Κρανος και άλλα...

Δημοσίευση από GiorgioT »

ENGAKATS έγραψε:Πες της να κρατησει το κρανος στο κεφαλι της για τουλαχιστον 10-15 λεπτα μεσα στο μαγαζι. Για το καλο της ειναι :glimpse:
10-15 λεπτά ε? για να δούμε αν θα τα καταφέρω. Βασικά θα βράσει μέσα στο μαγαζί.... :mrgreen:
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Απάντηση