Εναλλακτικές εταιρείες...

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Λοιπόν, σκεφτόμουν ότι συχνά όταν είναι να αγοράσουμε κάτι από εξοπλισμό, αυτόματα πάει το μυαλό μας σε εταιρείες πολύ γνωστές στο χώρο, σίγουρα με κορυφαία προϊόντα, αλλά συγχρόνος και τα ακριβότερα.

Π.χ.: Dainese, Arai, Shoei, Alpinestars για να αναφέρω απλά κάποιες.

Σίγουρα δε λέω ότι θα πρέπει να πάρουμε κάτι αμφίβολης ποιότητας (δηλαδή μούφα εξοπλισμό), απλά πιστεύω ότι θα υπάρχουν και εταιρείες που η ποιότητα (και αποτελεσματικότητα) των προϊόντων τους θα είναι πολύ κοντά στα "ονόματα" του χώρου αλλά με αρκετά χαμηλότερες τιμές. (διότι όπως και να το κάνουμε, το "σηματάκι" μιας "φίρμας" πουλάει...).

Σκόπος του ποστ λοιπόν αυτού, είναι να διατυπώσουμε τις απόψεις μας σχετικά με εταιρείες του χώρου που παρέχουν προϊόντα εφάμιλλα (ή άντε, σχεδόν εφάμιλα) με αυτά των πολύ γνωστών (και πολύ ακριβών) εταιρειών. Διότι σίγουρα, δε με χαλάει το να γράφει "Dainese" το jacket μου, αλλά αν πρέπει να δώσω +200 ευρώ ουσιαστικά γι αυτό και μόνο, ε....

Πιστεύω πως αν μπορούμε να γλυτώσουμε 150 ευρώ από 1 δερμάτινο jacket (δίνοντας 400 αντί 550) έχουμε εμφανές όφελος. Μετρήστε και το ολικό ποσό που χρειαζόμαστε για ένδυση και πόσα μπορούμε να εξοικονομίσουμε και πιστεύω θα καταλάβεται πως μου ήρθε στο μυαλό η ιδέα για αυτό το ποστ.

Δε μιλώ επαναλαμβάνω για το low cost κομμάτι της αγοράς, όχι να κάνουμε οικονομία αγοράζοντας μουφέν εξοπλισμό που δε θα προστατεύσει.

Επίσης αντιλαμβάνομαι ότι μια εύκολη απάντηση είναι: "εγώ φίλε αγόρασα το Dainese που κάνει 650 ευρώ και είμαι σίγουρος, δε με νοιάζει να δώσω χρήματα για την ασφάλειά μου."

Ναι, ούτε εμένα με νοιάζει, αλλά μήπως κάποιες φορές δίνουμε χρήματα όχι για περισσότερη ασφάλεια, αλλά για τα σηματάκια;

Φυσικά μπορεί ο καθένας να γράψει ό,τι θέλει, είναι και αυτό μέσα στα πλαίσια αυτής της συζήτησης, απλά επαναλαμβάνω είναι η εύκολη λύση, και που ίσως δε μπορούν να την αποκτήσουν όλοι.

Θα αρχίσω εγώ λέγοντας ότι το Bering που πήρα για την Εύη, μου έχει αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις (όχι δε το φοράω εγώ) διότι έχει anti shock προστασία πλάτης (κάτι που τα Dainese μου δεν έχουν) και διότι έχει εσωτερικές τσέπες (και θήκη για κινητό).

Από πλευράς ποιότητα φαίνεται κορυφαίο. Ο χρόνος βέβαια θα δείξει, αλλά αν κάτι κρατά 5-6 χρόνια και το έχω πάρει στο 60-70% της τιμής ενός άλλου, θεωρώ ότι βγαίνω κερδισμένος αφού ότι και να είναι αυτό πάνω από 10 χρόνια δε θα το κρατήσει μάλλον κανείς (αλλάζει και ο σωματότυπος σου, θες και κάτι καινούργιο...).

Σειρά σας να διατυπώσετε τις απόψεις σας.
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από ASLAN »

Τετοιου ειδους κοληματα μονο εδω εχουμε ,πανε πες στον χομπιστα Γερμανο οτι θα δωσει 1200 εουρος για φορμα και θα σε περασει για .......... Η προστατευτικη ενδυση ,ειναι αυστηρα για τους ευρωπαιους οπως και ολα ,value for money .
Εχω ψωνισει colori ,πολυ καλη ποιοτητα σε καλη τιμη ,ειδα και δοκιμασα bering φιλου ,πολυ καλο.Αν και τα συγκεκριμενα θα τα ελεγα επωνυμα οχι ομως οσο πχ τα dainese .
Παντως κυκλοφορουν πολυ καλα ρουχα και κρανοι και μποτες για ολες τις τσεπες , οτι μπορει να δωσει και θελει ο καθενας παιρνει ,χωρις ουσιαστικα χωρις να μειονεκτει .


ΥΓ ,αυτοι παντως οι Ιταλοι ειναι μανουλες στο να μας τα παιρνουν .
Νίκος.
DESMODROMIC SVARTH

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

BERING , παντελόνι κορντούρα, αγορασμενο το 2002, καποιο 150 άρι νομίζω.....
μου βγαλε ολους αυτους τους χειμώνες, με περιπου 70000 ταξιδιωτικά χλμ.,σε συνθηκες απο καυσωνα μεχρι παγο και χιόνι, φορεθηκε 2-3 φορές σε χωμάτινα ταξίδια , άντεξε απο δύο τούμπες στην άσφαλτο με μικροσκισίματα και μόλις φέτος τον Φλεβάρη σε πολύ (πολύ ομως) βροχή , έμπασε λίγο νερό στον καβάλο...(τόσα χρόνια το φόραγα στην βροχή χώρις να φοράω το αδιάβροχο παντελόνι....).
τοποθετήθηκε λοιπόν στην ντουλάπα, σε περίοπτη θέση, αφού έκανε την δουλειά του με κάτι παραπάνω , απο το παραπάνω......

η καλύτερη value for money αγορά που έχω κάνει ποτέ σε εξοπλισμό.....

Φέτος, μόλις χειμωνιάσει και αρχίσουν οι βροχούλες....θα πάω να ψωνίσω ένα ίδιο... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από Anvas »

Τα M tech που μ'εβγαλαν τον φετινό χειμώνα (πανελόνι-μπουφάν) ήταν πολύ καλά και όντως αδιάβροχα όπως υπόσχονται. Ταιριάζουν τα φερμουαράκια με τα Dainese και τα δέρματα είναι πολύ καλά. Υπολείπονται λίγο σε λεπτομέρειες ραφής όπως σε γυριστά-φιλεταρίσματα όπως και σε σχέδιο αλλά έχουν καλή αίσθηση εφαρμογής όπως όλα τα καλά δερμάτινα και άξιζαν με το παραπάνω τα λεφτά τους
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
nickmostro
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:37
Gender: Male
Bike: Monster 600
Other: BMW G650 Xmoto
Τοποθεσία: Πειραιας/Νικαια

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από nickmostro »

DESMODROMIC SVARTH έγραψε:BERING , παντελόνι κορντούρα, αγορασμενο το 2002, καποιο 150 άρι νομίζω.....
μου βγαλε ολους αυτους τους χειμώνες, με περιπου 70000 ταξιδιωτικά χλμ.,σε συνθηκες απο καυσωνα μεχρι παγο και χιόνι, φορεθηκε 2-3 φορές σε χωμάτινα ταξίδια , άντεξε απο δύο τούμπες στην άσφαλτο με μικροσκισίματα και μόλις φέτος τον Φλεβάρη σε πολύ (πολύ ομως) βροχή , έμπασε λίγο νερό στον καβάλο...(τόσα χρόνια το φόραγα στην βροχή χώρις να φοράω το αδιάβροχο παντελόνι....).
τοποθετήθηκε λοιπόν στην ντουλάπα, σε περίοπτη θέση, αφού έκανε την δουλειά του με κάτι παραπάνω , απο το παραπάνω......

η καλύτερη value for money αγορά που έχω κάνει ποτέ σε εξοπλισμό.....

Φέτος, μόλις χειμωνιάσει και αρχίσουν οι βροχούλες....θα πάω να ψωνίσω ένα ίδιο... :thumbsup:
Bering.

Σωστος ο Σπυρος! :thumbsup:

Εχω δερματινο,και δυο κορντουρες.Η ποιοτητα τους κατα την γνωμη μου ειναι ανταξια των Brands που αναφερθηκαν παραπανω.
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από sakman »

Bering . ΟΛΑ τα προστατευτικά της είναι από τον ίδιο προμηθευτή , και στην ίδια ποιότητα με την Dainese . Τα δέρματα της δοκιμασμένα οι τιμές της καλύτερες .
Τα Κορντούρα γάντια της δεν μου έχουν βάλει νερό μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια , και το Φλις στο εσωτερικό τους , μου έχει κρατήσει ζεστά τα χέρια , με χιονόνερο και μετά με χιόνι , πολλές φορές πηγαίνοντας σπίτι από την δουλειά χειμώνα και μεσάνυχτα .
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
5os
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 11:12
Gender: Male
Bike: 1098R
Other: Beverly 250
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από 5os »

έχω πέσει με Colori cordura παλιότερα (οταν είχα ΚΤΜ) προστάτεψε μεν διαλύθηκε τελείως δε. Ξαναπήρα το ίδιο λοιπόν και με έχει βγάλει από τότε 6 χρόνια αν δεν κάνω λάθος χωρίς πρόβλημα και έχοντας φάει και αρκετή βροχή. Επίσης έχω μια τσάντα πλάτης Colori έδω και 4-5 χρόνια που έχει φάει την απίστευτη χρήση και δεν έχει μασήσει πουθενά και για τίποτα
άρα η Colori προτείνεται αν και τα χαλάει λίγο στο σχέδιο (design)
Έχω δερμάτινα MTech που τα πήρα πριν 5 χρόνια γιατί ταίριαζαν καλύτερα από ότι άλλο δοκίμασα στο σώμα μου και τα έχω σκίσει στη χρήση + 2 πτώσεις σε πίστα και ανάλογη επισκευή και τα προτείνω ανεπιφύλακτα - μάλιστα αν έπαιρνα τώρα δερμάτινη φόρμα μάλλον ΜTech θα έπαιρνα...
επίσης έχω πολύ καλή γνώμη για τα IXS , έχω ένα tang bag δετό πολύ καλό και άλλαξα 2 δερμάτινα γάντια μετά από αντίστοιχες πτώσεις αλλά το σημαντικότερο τα χέρια μου τη γλίτωσαν

πάντως γενικά νομίζω ότι ότι πληρώνεις παίρνεις και υπάρχουν πολλές εταιρίες με καλά προϊόντα στην αγορά, τώρα αν ψωνίζεις από το μοναστηράκι dainese μαϊμού μην περιμένεις ποιότητα...
5os


ΦΟΙΒΟΣ
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από stamatis »

Έχω colori παντελόνια, cordura αδιάβροχα, για εμένα και τη σύζυγο εδώ και χρόνια... :))
Σε κάθε σοβαρό ταξίδι, αξιολογούνται.
Μοναδικό μειονέκτημα: στη θέση οδήγησης ανεβαίνουν ψηλά... :whistling:
Επίσης της colori (εγχώρια εταιρεία γαρ...) σαμάρια, τα οποία τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Μια γενική παρατήρηση:
Όταν αγοράζουμε κάτι, ένα μπουφάν ή μια φόρμα π.χ., κάνουμε πρώτα μια αξιόπιστη έρευνα αγοράς έτσι;
Σε αυτή την έρευνα, σίγουρα θα βρούμε και τον φθηνότερο προμηθευτή, ακόμα και για τις πιο επώνυμες φίρμες...
Από Ελλάδα ή από έξω... :glimpse:
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
xrilek
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Παρ 27 Μαρ 2009, 23:48
Gender: Male
Other: Daytona 675
Τοποθεσία: Patra

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από xrilek »

stamatis έγραψε:Έχω colori παντελόνια, cordura αδιάβροχα, για εμένα και τη σύζυγο εδώ και χρόνια... :))
Σε κάθε σοβαρό ταξίδι, αξιολογούνται.
Μοναδικό μειονέκτημα: στη θέση οδήγησης ανεβαίνουν ψηλά... :whistling:
Επίσης της colori (εγχώρια εταιρεία γαρ...) σαμάρια, τα οποία τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!
Μια γενική παρατήρηση:
Όταν αγοράζουμε κάτι, ένα μπουφάν ή μια φόρμα π.χ., κάνουμε πρώτα μια αξιόπιστη έρευνα αγοράς έτσι;
Σε αυτή την έρευνα, σίγουρα θα βρούμε και τον φθηνότερο προμηθευτή, ακόμα και για τις πιο επώνυμες φίρμες...
Από Ελλάδα ή από έξω... :glimpse:
απο 2φιλαρακια που ειχαν παρει δν ακουσα κ τα καλυτερα......bering ειναι τέλεια έχω ενα μπουφαν καλοκαιρινο,ixs επισης ακουω πολυ καλα λόγια και τα καλυτερα λέγονται για μια αγγλικη την Frank Thomas.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από salingaros »

λοιπον πριν κρινω να σας πω οτι εχω dainese και spidi..
το dainese εχει και λαφυρα πολεμου και με κρατησε επαξια....οταν δινεις ομως 500 ευρουλακια και την πλατη πρεπει να την πληρωσεις πολυ ακριβα ως εξτρα τσουζει λιγο....παντως πραγματικα αξιζει τα λευτα του!
απο κει και περα απο φοιτιτης κολλημενος με colori κυριος γιατι ειναι ελληνικη και γιατι να μην την στιριξουμε.......ελεγα!τωρα πλεον ενα λεω....ΜΗΝ παρετε colori για μπανανες καλη ειναι αλλα μεχρι εκει!
ολες οι ετερειες οσο μαπα και να ειναι εχουν μια σειρα καλη οπως και στα κρανη.
περιση πηρα δερματινο πατελονι ORIMA πολυ φτυνο και πολυ καλο!
SPIDI κορτουρα και τοσο που το εχω φοερεσει κοντευει να λειωση το δερμα μου αντι αυτο εχει βγαλει μεχρι και την τελευτεα του δεκαρα!!!
πολυ πολυ ανθεκτικα και τα REVIT χαμηλη τιμη και τρομερη αντοχη .........και τελος τουλαχιστον για μενα το επομενο μπουφαν μου θα ειναι
RICHA! δεν εχω καθολου εμπρειρια απο αυτα ουτε εχω ακουσει κατι αλλα μου αρεσει το κοψιμο,τα σχεδια, χαμηλη τιμη και σε σχεση με τα αλλα εχουν πολυ-πολυ μαλακο δερμα!
Image
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Γιατί το λες αυτό για Colori?

Τι είχες και δε σου άρεσε? Δεν είχα ποτέ, από design δε μου αρέσουν και πολύ, αλλά για πες να μαθαίνουμε... :)
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
xvassilis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Τετ 15 Απρ 2009, 13:55
Gender: Male
Bike: Multistrada 1100
Other: Bev 250
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από xvassilis »

Eγω ξέρω οτι τα colori χρησιμοποιούν απο τα καλύτερα υλικά της αγοράς. Να μην σου πώ οτι τα υλικά τους είναι και πιο ποιοτικά απο αρκετά επώνυμα.

Εχω δερμάτινο που το χρησιμοποιώ καθημερινά με βροχές, χιονι κλπ εδώ και 6 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα παρά μόνο ένα χαλασμένο φερμουαρ στο μανίκι επειδή το ζοριζα με το ρολόϊ.

Τα καλοκαίρινα και αυτά super.

Το design τους στις αρχές ήταν τραγικό αλλα όσο πάει και βελτιώνεται.

Τωρά εσύ γιατί πετάς στον αέρα οτι "μόνο για μπανάνες κάνει" και δεν το τεκμηριώνεις δεν μπορώ να καταλάβω.


P.S. Aλήθεια air jacket έχει πάρει κανείς απο 'δω μέσα.
vassilis
Άβαταρ μέλους
Doc
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1741
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:12
Gender: Male
Other: 999ΤΜΒ
Τοποθεσία: Pits
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από Doc »

Colori μπουφαν cordura 3/4 αδιάβροχο, σε ταξίδι Νοέμβρη μήνα από Πελοπόνησσο - Θεσσαλονλικη και πίσω, μου.... άλλαξε τον δρόμο επιστροφής. Γύρισα από Αθήνα αντί να στρίψω από Μπράλο για κάτω γιατί από Παρασκευή που είχα ξεκινήσει, είχε πάει Τρίτη κι ακόμα μουλιασμένος ήμουν... Πήγα και πήρα πάνω κάτω cordura της γνωστής και "υπερτιμημένης" Dainese κι ησύχασα (και μένω και στεγνός).

Αν στο μεταξύ έχει βελτιωθεί η ποιότητά τους δεν το γνωρίζω, αν και το ελπίζω, πάντως λόγω της προηγηθείσας εμπειρίας δεν θα το τσεκάρω κιόλας. Μακάρι να έχει βελτιωθεί μιας κι είναι ελληνική εταιρεία. Να σημειώσω όμως, ότι στο service ήταν εξυπηρετικοί (κομμένα φερμουάρ) και ταχύτατοι.

Όσο για δέρματα, μέχρι τώρα είχα ένα μπουφάν δερμάτινο το οποίο κράτησε 9 χρόνια ("πέθανε" σε τούμπα στην 11 στις Σέρρες, μαζί με ένα παντελόνι δέρμα), μιά Kirishima η οποία κράτησε 4 τούμπες (2 στην 1, μία στο pitlane και 1 στην 3 όπου και "πέθανε" κι αυτή) και μ/όλις πρόσφατα αντικαταστάθηκε με μία Bora.

:hi:
Άβαταρ μέλους
salingaros
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6602
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 17:06
Gender: Male
Bike: 848
Other: αααμε
Τοποθεσία: 1χωραφι δεξια 3βραχο αριστερα κατω απο το θαμνο 2κελυφος..αυτο!
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από salingaros »

περα απο την εμπειρια του doc παραπανω........
ειναι μια πρωσωπικη μου αποψη μην θυμονετε!!!
στην ελλαδα οσοι ασχολουμαστε με μηχανακια εκτως απο τσογλανια του κερατα ειμαστε και αορατοι ....γιαυτο και δεν μας παρεχουν τιποτα...ουτε παιδια ουτε σεβασμο στο δρομο ουτεαποδοχη των πιστευω μας των συνηθειων μας και των χομπι μας.ουτε δρομους ουτε πιστα ...
στην ελλαδα υπαρχει μια ετερεια που ξερει οτι υπαρχουμε η COLORI....πολυ συμαντικο και προς τιμη μας! ανοιξε ενα δρομο και μπορει να ακολουθησουν και αλλοι που ειναι υπερ μας!
ομως εγω δυσκολα θα παρω colori και δεν συμαινει οτι φτενε αυτοι!.....
μου εχουν κανει 3 φορες δωρο απο την συγκεκριμενη ετερεια! ειμαι που ειμαι μια χαψια 59 κιλα οποτε πιγα να αλλαξω κατι ποτε μα ποτε δεν εβρισκα κατι στο νουμερο μου ή στο κοψιμο που ηθελα........ειμαι και εγω περειεργος........
παντα λοιπον κατελιγα να κανω το δωρο αλλαγη με γαντια με ισοθερμικα αντιανεμικα μπανανες και τσαντες....
απο αυτα ειχα απαιτηση στα γαντια οπου αφου τα αλλαξα 2 φορες την μια αμεσως τηνα αλλη τα εστειλαν στην ετερεια και ειπαν αστοχια υλικου και μου τα αλλαξαν ....τα ιδια... τα κρατησα και τελειωσαμε εκει.
να σημειωθει οτι και σε παραγγελεια και στην εξυπηρετηση ενειωθα τρομερα αβολα γιατι ηταν ολοι τρομερα ευγενικοι σε οποιο μαγαζι colori εχω μπει...σου δεινουν χρονο και ειναι παντα προθημοι να κατεβασουν το μαγαζι κατω προκειμενου να βρεις κατι.
απλα ξερω οτι δυσκολα θα βρω κατι!!
Image
Παντελης Γιωργος
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Δευ 30 Ιουν 2008, 12:45
Gender: Male
Bike: Monster 696
Τοποθεσία: Επανομη Θεσσαλονικης

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από Παντελης Γιωργος »

εγω θα υποστηριξω την colori.
το 1ο μου μπουφαν cordura πόυ πηρα με αφησε ευχαριστημενο ειδικα για τα λεφτα που ξοδεψα.στην 1η μου πτωση ειχα στο ενα μανικι μια τρυπουλα κ ενω ζητησα επιδιορθωση μου αλλαξαν το μανικι κ ολα τα προστατευικα με σκληροτερα χωρις χρεωση.
με το tank-bag ειμαι επισης ευχαριστημενος.πηρα καλοκαιρινα γαντια με προστασια κ μου αρεσαν πολυ.
το δερματινο μπουφαν μου αποδειχτηκε πολυ καλο κ απιστευτα ζεστο.εδω κ 5-6 χρονια απο βαρεμαρα δεν το αλειψα ποτε με λιπος.μονος ενδειασμος στο κουμπωμα στο λαιμο που ειναι λιγο σκληρο.
εννοειται πως οι μεγαλες εταιριες εχουν καλυτερα προιοντα στην κορυφη της γκαμας τους αλλα οταν θες να διαθεσεις καποιο συγκεκριμενο ποσο πιστευω οτι το μετραει το value for money.και φυσικα ειναι κ ελληνικη οποτε για μενα ειναι η 1η μου επιλογη (παντα με ερυνα αγορας) οχι ομως η μοναδικη
Άβαταρ μέλους
multi666
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 21:26
Gender: Male
Other: bmw R1150GS
Τοποθεσία: attiki

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από multi666 »

Dainese .- :hibye:
Παναγιωτης
Εικόνα
panosduc

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από panosduc »

Anvas έγραψε:Τα M tech που μ'εβγαλαν τον φετινό χειμώνα (πανελόνι-μπουφάν) ήταν πολύ καλά και όντως αδιάβροχα όπως υπόσχονται. Ταιριάζουν τα φερμουαράκια με τα Dainese και τα δέρματα είναι πολύ καλά. Υπολείπονται λίγο σε λεπτομέρειες ραφής όπως σε γυριστά-φιλεταρίσματα όπως και σε σχέδιο αλλά έχουν καλή αίσθηση εφαρμογής όπως όλα τα καλά δερμάτινα και άξιζαν με το παραπάνω τα λεφτά τους
σωστος ο ανδρεας! :thumbsup: η m'tech ειναι θυγατρικη τις dainese...εχω και dainese μπουφαν kai m -tech διαιρουμενη φορμα με tour παντελονι.μπορω να πω οτι η m'tech εχει καλυτερη εφαρμογη.εχω κανει και crach'test με δαυτη με καμμια 90..100 χλμ μετωπικη και απλα εβγαλε τα λεφτα τις ισα με 100 φορες.δεν επαθε τιποτα, το προστατευτικο πλατης κρατησε ΕΠΑΞΙΑ και γενικως ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.βεβαια τις dainese το φινιρισμα ειναι καλυτερο αλα δεν με χαλαει προσωπικα.για cordura που λενε οι φιλοι πιο πανω θα σας πω οτι αρκετοι φιλοι που εχουν αγορασει απο colori δεν ξανααλλαξαν μαρκα.ειναι χιλιο ευχαριστημενοι και στο κρυο και στη βροχη.εχουν απο τα καλυτερα υλικα και σχεση τιμης γι αυτο που παιρνεις ειναι :thumbsup:η τελευταια μπανανα που πηρα μου κρατησε κατι μηνες...πριν χαλασει το φερμουαρ.με 5 ευρω το αλλαξα και τελος.ακομα το εχω.
Άβαταρ μέλους
ati
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5255
Εγγραφή: Τρί 08 Ιούλ 2008, 03:09
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από ati »

DAINESE
μεγαλο κολημα με τα δερματινα της
οτι πληροσεις παιρνεις :thumbsup:
ειναι λιγο τσιμπημενα οντως
αλλα σε θεματα ασφαλειας...
μπα δεγουεη
ετοιμαζομαι και για αγορα ολοσομης καλοκαιρηνης "διατρητης" φορμας
θα δοκημασω και κανα δυο μαρκες ακομα
αλλα δε νομηζω να παρω κατι αλλο
ειναι και το γ@μημΕn0 το design τους πολυυυυ μπροστα
και ειμαι ανθροπας με αυξημενες αισθιτηκες προδιαγραφες... :zep:
το μηχανακι μου εχει κοκκινο ψαλιδι
Proud member of...
Εικόνα
ΜπεεΕεεΕΕΕεεεΕΕΕεεεεΕΕ
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Εναλλακτικές εταιρείες...

Δημοσίευση από GiorgioT »

Βλέπω έχουμε πολλοί αρκετά να πούμε... :thumbsup:

Πάντως μέσα στο θέμα είναι και τα κράνη.

Το δικό μου είναι ένα CABERG flip up :mrgreen:

Οκ, ξέρω ότι ίσως να μην έχει τη δομική σταθερότητα ενός solid, αλλά γενικά πιστεύω ότι από τη στιγμή που κάποιο κράνος περνά τα τεστ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης έχω ένα Nolan (ανοιγόμενο και αυτό :mrgreen: ).

Πριν είχα ξανά CABERG (ναι ανοιγόμενο. Τι ποικιλία ε? :) :) :) ).

Με αυτό λοιπόν, το πρώτο μου κράνος και ενώ το είχα ήδη 6 χρόνια, είχα 1 στούκο γερό, όταν με εμβόλισε αυτοκίνητο από αριστερά με αποτέλεσμα να με πετάξυ πάνω σε κολώνα (στην οποία έσκασα κάθετα) και μετά έπεσα στο πεζοδρόμιο. Από τα δύο χτυπήματα, το κράνος έκανε 2 μικρά σπασιματάκια (πολύ μικρά) στο εξωτερικό κέλυφος.

Το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα, σε αντίθεση με το πόδι μου που διαλύθηκε (όπως και η ασφαλειοθήκη της μηχανής από τη πίεση που δέχτηκε από το πόδι μου. 5 μήνες φόραγα γύψο και 1 χρόνο έκανα σχεδόν να περπατήσω.

All in all, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη συγκεκριμένη μάρκα και παρότι δεν έχω δοκιμάσει το κράνος μου σε πολύωρα ταξίδια ή σε ταχύτητες πάνω από 150-160 χαω, θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό στη χρήση που του κάνω και όχι απλά "για τα λεφτά του". Ούτε επενδύσεις έχουν μαδήσει, ούτε μαξιλαράκια έχουν χαλαρώσει, ούτε το χρώμα θάμπωσε, ούτε η ζελατίνα έκανε χαρακιές και θαμπώματα.

Το θέμα του κράνους το θεωρώ ακόμα πιο σημαντικό από τον υπόλοιπο εξοπλισμό, όχι μόνο γιατί είναι το κυριότερο κομμάτι του εξοπλισμού μας, αλλά και γιατί πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 5 χρόνια, σε αντίθεση με 1 μπουφάν που καλά να είμαστε το κρατάμε και 15 άμα θέλουμε.

Αν λοιπόν ανάμεσά μας υπάρχουν παιδιά με κράνη που δεν ήταν από τις "κορυφαίες" μάρκες, μοιραστήτε τις εμπειρίες σας με τους υπόλοιπους!

Φυσικά όποιος θέλει συνεχίζει να γράφει για ρουχισμό / μπότες κτλ, ήθελα λίγο να γράψω για τα κράνη.
:)
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Απάντηση