Guzzi Griso

Επίσημο blog:
http://stoma-tou-lykou.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Anvas »

Λάζαρε έτσι και πάρεις Iταλικό μηχανάκι, εγώ θα πάρω Γιαπωνέζικο... :glimpse:
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

Φιλε μου μπορει να γραφουμε ωρες για ροπες, βαρος, καμπυλες ιπποδυναμης, κι ολα αυτα ειναι αχρηστα. Η ουσια ολη ειναι στη φατσα σου γραμμενη οταν κατεβεις. :glimpse:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
takis
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1337
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2009, 09:49
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2
Other: Pantah 600
Τοποθεσία: Κορινθια

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από takis »

Τελικα Λαζαρε ποια ειναι η πετρα του σκανδαλου που αλλαξε τη φατσα σου οταν ξεκαβαλησεις ? :))
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

fazer63 έγραψε: Υ.Γ.
Μάντεψε που τελικά πάω διακοπές ,Κρήτη ; χα χα , Κέρκυρα διπλό χα χα .........τελικα μετα από πολλή σκέψη και συζήτηση (εκεί μοιάζετε)οι κυρίες αποφάσισαν να πάμε Πήλιο Πορταριά.Και ο λόγος μήπως για τί τους άρεσε οχι όχι ,κατέληξαν εκεί για λέει οι πόρτες τών δωματίων είναι δίπλα διπλα ενω στα άλλα μέρη ήταν καπως μακριά....και μετα λένε..........

Ο Αόρατος
Δωσε μου το τηλ της συζυγου σου σε παρακαλω :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

takis έγραψε:Τελικα Λαζαρε ποια ειναι η πετρα του σκανδαλου που αλλαξε τη φατσα σου οταν ξεκαβαλησεις ? :))
κοιταξε το γκρισο χανει κατα κρατος σε 500 σημεια απ το 13, κακα τα ψεμματα.

Αλλα εχει αυτο τον ΗΧΟ και την ΑΙΣΘΗΣΗ που ειναι ψωνιο...

Ποτε δεν τα χεις ολα ρε γμτ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

ati έγραψε:και κατι ακομα
εδω μεσα ΕΣΥ θα επρεπε να ξερεις καλητερα απ' ολους μας οτι δε πρεπει να δηνεις και τοσο μεγαλη βαση στα λεγομενα των περιοδικωνε
ειδικα σε οτι εχει να κανει με συγκρητικες δοκιμες :cool:
Κοιταξε και γω γραφω στο blog αυτο εκεινο. Αυτο ειναι η δικη μου εντελως υποκειμενικη αποψη. Το δικο μου το 'δεν εχει ροπη' για σενα μπορει να ειναι υπεραρκετη γιατι εχεις πιο λιγα φρενα ας πουμε. Χιλια δυο. Το να λεω οτι συμπεριφερεται ουδετερα σε πανικ φρενα, αλλα ειναι τα δικα μου πανικ φρενα, αλλα τα δικα σου. Στην ουσια ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΠΤ περα απο μια καθαρα προσωπικη αποψη! Κι οσο βοηθησει βοηθησε!

Για μενα το Γκρισο ειναι σχετικα στενο. Γιατι εχω το Γαργαντουα το Γκρισσινο. Αν κατσεις εσυ και σου πω 'ειδες στενο που ειναι;' μπορει να παθεις σπαστικη κολιτιδα απ τα γελια.

Πρεπει παντα να βαζουμε νερακι... :glimpse:

ΥΓ Ο λογος που κανω ελεεινα τριπλ ποστ ειναι γιατι δε με αφηνει να χω πανω απο μια παραθεση το ρημαδι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bonnie
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3032
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2008, 20:15
Gender: Female
Other: triumph thruxton
Τοποθεσία: ηρακλειο τσι κρητης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από bonnie »

Λύκος έγραψε:Φιλε μου μπορει να γραφουμε ωρες για ροπες, βαρος, καμπυλες ιπποδυναμης, κι ολα αυτα ειναι αχρηστα. Η ουσια ολη ειναι στη φατσα σου γραμμενη οταν κατεβεις. :glimpse:
..εκεινο το χαμογελο που λεγαμε... :wsmile:
στριβω, αρα υπαρχω! (λεμε τωρα...)

Εικόνα
Clear your Way to enter your HighWay!
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

bonnie έγραψε: ..εκεινο το χαμογελο που λεγαμε... :wsmile:
Και οχι μονο. Πολλες εκφρασεις. Μια φορα πηγαινα με το R51 με 100 και μου μπηκε μυγα στο ρουθουνι.

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΡΠΜ?

Ακουω ενα ΜΠΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ λες και μου κανανε διανοιξη στον εγκεφαλο. Ετρεχα και φυσουσα ταυτοχρονα, λος πουλος.

Μεχρι που σταματησα και κατεβηκα δεν ειχε φυγει ακομα, επρεπε να κλεισω το ενα ρουθουνι και να τη βγαλω στην εξαγωγη.

Δεν ειναι μονο το χαμογελο, ειναι πολλα.

Αλογομυγα στο ρουθουνι, αξια ανεκτιμητη που λενε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λύκος την Τετ 29 Ιούλ 2009, 20:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
takis
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1337
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2009, 09:49
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2
Other: Pantah 600
Τοποθεσία: Κορινθια

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από takis »

Λύκος έγραψε:
κοιταξε το γκρισο χανει κατα κρατος σε 500 σημεια απ το 13, κακα τα ψεμματα.

Αλλα εχει αυτο τον ΗΧΟ και την ΑΙΣΘΗΣΗ που ειναι ψωνιο...

Ποτε δεν τα χεις ολα ρε γμτ...
follow your heart :))
λογικη δεν υπαρχει ουτε ζυγαρια ( ευτυχως )
Άβαταρ μέλους
takis
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1337
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2009, 09:49
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2
Other: Pantah 600
Τοποθεσία: Κορινθια

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από takis »

Λύκος έγραψε:
Και οχι μονο. Πολλες εκφρασεις. Μια φορα πηγαινα με το R51 με 100 και μου μπηκε μυγα στο ρουθουνι.

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΡΠΜ?

Ακουω ενα ΜΠΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ λες και μου κανανε διανοιξη στον εγκεφαλο. Ετρεχα και φυσουσα ταυτοχρονα, λος πουλος.

Μεχρι που σταματησα και κατεβηκα δεν ειχε φυγει ακομα, επρεπε να κλεισω το ενα ρουθουνι και να τη βγαλω στην εξαγωγη.

Δεν ειναι μονο το χαμογελο, ειναι πολλα.

Αλογομυγα στο ρουθουνι, αξια ανεκτιμητη που λενε.
κρυβε λογια ... :whistling:
θα αρχισουν παλι "ειδες για να μη φορας κρανος αμυαλε , ανευθυνε , μπλα μπλα μπλα"
"μας το παιζεις και συνειδητοποιημενος μπλα μπλα μπλα "
:hibye:
:whistling: :whistling:
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

Ειχα κρανος, παντα φοραω. Χωρις κρανος ουτε 5 μετρα. Στο R51 δεν ειχα full face.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από DESMOMAN »

ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 182,
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΗΛ.: 210 7716985 – 210 7718788,
FAX: 210 7753228

o BYNIOΣ ειναι αλλα ...μουφα το φτηνα ...
10.400 ζηταει για το 1100 μιλαω.
Η γνωμη μου ειναι οτι επειδη εχουν μεινει κομματια απο το μοντελο αυτο(εβγαλε ...1200) μπορεις να πιεσεις για καλυτερη τιμη.
Τα δυο χρονια εγγυηση σε ευρωπαικη μοτο ειναι ++++++ και κατι ακομα ξερω ...οτι εχουν γινει ανακλησεις στο μοντελο οποτε να βεβαιωθεις πρωτα οτι τις εχει περασει ο προηγουμενος κατοχος σε περιπτωση που προχωρησεις σε μεταχειρο.
ψαξε ψαξε μου εβαλες φωτιες...
guzzi.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
kompimen

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από kompimen »

DESMOMAN έγραψε:ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 182,
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΤΗΛ.: 210 7716985 – 210 7718788,
FAX: 210 7753228

o BYNIOΣ ειναι αλλα ...μουφα το φτηνα ...
10.400 ζηταει για το 1100 μιλαω.
Η γνωμη μου ειναι οτι επειδη εχουν μεινει κομματια απο το μοντελο αυτο(εβγαλε ...1200) μπορεις να πιεσεις για καλυτερη τιμη.
Τα δυο χρονια εγγυηση σε ευρωπαικη μοτο ειναι ++++++ και κατι ακομα ξερω ...οτι εχουν γινει ανακλησεις στο μοντελο οποτε να βεβαιωθεις πρωτα οτι τις εχει περασει ο προηγουμενος κατοχος σε περιπτωση που προχωρησεις σε μεταχειρο.
ψαξε ψαξε μου εβαλες φωτιες...
guzzi.jpg

όχι ρε σπύρο ..... μη μου βάζεις τσίτες τώρα!!! :dribble: :dribble:
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από geo_multi »

Φίλος είχε τον μικρό, τον παλιό τον διβάλβιδο. Κανένα 1μιση χρόνο τον κράτησε, δεν κατάφερε να κάνει τα μπατζάκια του να μην γεμίζουν λάδια σε βόλτα πάνω από 50 km :zep: . Από τα ψευδοκάπακα των κυλίνδρων. Έχω δει να βάζουμε φλάτσα καινούργια, από την συσκευασία της, να την σφίγγουμε όπως πρέπει, σταυρωτά, με την ροπή που θέλει και οι φλάτσες να κόβονται επί τόπου :angry3: ... Από αντιπροσωπία, από εξουσιοδοτημένα δεν το συζητάω...

Αυτά τα λίγα για την ώρα...
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από DESMOMAN »

τωρα μιλας σαν Γιαπωνεζος...
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από GiorgioT »

Τα συγκριτικά τα θεωρώ κάπως άκυρα.

Δηλαδή, θα αγοράσω μηχανάκι γιατί έχει παραπάνω άλογα, ροπή, στριψίματα κτλ κτλ κτλ, στην ουσία όλα αυτά τεχνικά χαρακτηριστικά, από ένα άλλο?

Έτσι θα αγοράσω Η/Ζ. Όχι μηχανάκι. Ούτε καν αυτοκίνητο.

Από τη στιγμή που κάτι έχει αρκετά από τα "τεχνικά χαρακτηριστικά" για τη κατηγορία του (εντάξει μη δούμε και 500cc με 20 άλογα) για μένα είναι ΟΚ σε αυτό το τομέα. Μετά πάω στο αν μου αρέσει ή όχι, αν μου φτιάχνει τη διάθεση ή όχι.

Τα τεχνικά είναι για τις πίστες.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, 2 μηχανάκια είναι πάντα διαφορετικά και για άλλους σκοπούς φτιαγμένα και άλλους σκοπούς εξυπηρετούν.

Ποια είναι η σημασία αν το CB έχει παραπάνω άλογα και ροπή, που φυσικά θα έχει αφού είναι 450 κυβικά παραπάνω και 4Κ και φτιαγμένο το δικό σου;

Το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις στο Grizzo ή όχι. Από κει και πέρα, κάνε πράματα που κάνει το μηχανάκι. Κάνουν διαφορετικά πράματα. Όχι λιγότερα ή περισσότερα, όχι καλύτερα ή χειρότερα. Διαφορετικά. Γι αυτό τα συγκριτικά τα βρίσκω άκυρα.

Θες να συγκρίνω Multi 620, και ΚLE 500;

Επίτηδες βάζω το KLE γιατί είναι μηχανάκι που θεωρείτε μούφα από πολλούς, γιατί είναι χωρίς εξέλιξη τα τελευταία 15 χρόνια or so...

Αλλά μπορεί να κάνει δικάβαλο ταξίδι πιο άνετα για τον συνεπιβάτη από το Multi, μπορεί να κάνει το commuter στη πόλη με λιγότερα έξοδα συντήρησης, δε φοβάσαι και τόσο μη στο ακουμπίσουν, του φοράς και μια βαλίτσα πίσω χωρίς να φαίνεσαι μπούρδας και κοστίζει κάπου 3,500 ευρώ λιγότερα.

Αν το πάρεις και ξέρεις ότι το παίρνεις για αυτούς τους λόγους, μια χαρά μηχανάκι πήρες. Αν το πάρεις γιατί θέλεις να ξεχωρίζεις και να πηγαίνεις γρήγορα στη βόλτα όπως μπορείς με το multi αλλά και να μπεις πίστα κάποια στιγμή, ε, μούφα μηχανάκι πήρες.

όπως είπα: διαφορετικά μηχανάκια.

Να συγκρίνω το KLE με τα Transalp 700 & V-Strom 650;

Ταξίδι δικάβαλο χειρότερα, αλλά και πάλι μια χαρά εφικτό, ο οδηγός θα τρώει πιο πολύ αέρα και πάλι όμως για τις δυνατότητες του κινητήρα πάνω από τα 140 δεν έχει νόημα, οπότε μετριάζεται ο αέρας. Ο V-Strom θα πηγαίνει με 160, τρομερή διαφορά...
Το Τransalp που έχει μια ζελατίνα (δε μου φαίνεται και μεγάλη) θα καλύπτει παραπάνω από το KLE αλλά δε φαντάζομαι και τρελή διαφορά.

Μέσα στη πόλη πάλι, το KLE είναι μικρότερο από V-Strom μάλλον πιο άνετο, ενώ στα ίδια επίπεδα θα είναι το Transalp.

Συνεπώς, αν δε ενδιαφέρουν κάποιον οι καλύτερες επιδόσεις στο ταξίδι και η πιο σπορ οδήγηση (για την οποία θα έπρεπε να πάρει κάτι άλλο και όχι Vstrom και Transalp) μπορεί να βολευτεί με 1 KLE 500 και να γλυτώσει κάπου 2 χιλ. ευρώ.

Θέλω να δείξω πως ακόμα και αυτό το μηχανάκι μια χαρά λόγο ύπαρξης έχει. Αρκεί να ξέρεις τι ζητάς.
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

Συμφωνω με τα παραπανω που λες, ειδικα για την αισθηση, και ειδικα οτι δεν αγοραζεις με τα 'νουμερα'.

Αλλα στο ακυρα τα συγκριτικα διαφωνω καθετα.

Μου λες 'Το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις στο Grizzo ή όχι. Από κει και πέρα, κάνε πράματα που κάνει το μηχανάκι. Κάνουν διαφορετικά πράματα.'

Τι κανει το Γκρισο που δεν κανει το 13 και τουμπαλιν? Δε μιλαω για τα γκαζια, αν κολλουσα εκει εμενα στο 13 αβλεπη. Αυτο που θα δω και στα 2 ομως δεν ειναι:

ταξιδακι;
επαρχιακος;
ΨΙΛΟ-γρηγορη οδηγηση;
εθνικη;

Δυο μεγαλα γυμνα roadster ειναι. Απολυτα συγκρισιμα!

Οταν λες κανε πραματα που κανει το μηχανακι (εκτος αλλαγη φλαντζας, το προφανες) τι να κανω;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από geo_multi »

Άσχετα με φλάτσες, τσιμούχες και λαδωμένα μπατζάκια, επειδή και βόλτες το έχω κάνει, μπορώ να σου πω ότι μου άρεσε...! Έχει χαρακτήρα και στην οδήγηση αλλά και στο σουλούπι του. Το πιο σημαντικό για εμένα...
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από DESMOMAN »

ειχα διαβασει και εγω το TWO που το ειχε τεστ και ειχα επηρεαστει...
ειναι αληθινη μοτοσυκλετα και συνδιαζει τα παντα...
το γλυκοκοιταζω και εγω καιρο...ειναι και αυτη η σχεση που εχω αναπτυξει τοσα χρονια με την λεσχη των παιδιων...
παρτο ρε παιδακι μου εσυ...τουλαχιστον...
εγω εχω κολησει (δεν με χαλαει..)εδω με το ξεροκαμπανο και τον μαστορα μου...(ενας απο τους λογους που εμεινα στην εταιρεια ειναι το συνεργειο του και η εμπιστοσυνη που του εχω.)
το grisso τα σπαει σε στυλ και σε ηχο και σε vibes ,ζωντανευει μολις πατησεις την μιζα...και απο οτι λενε στριβει καλα...
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από ASLAN »

Λύκος έγραψε:. Η θεση οδηγησης είναι φρικαλεα. Εγκληματικη. Θελει να εχεις πολύ κοντα ποδια και πολύ μακρια χερια

Το σημαντικοτερο πραγμα απο ολα ,θεση οδηγησης ,ποτε δεν καταλαβα αυτους που υποφερουν πανω στα μηχανακια τους στο ονομα του χαρακτηρα κτλ .
Εχω αποριψει πολλα μηχανακια τα πρωτα δεκα λεπτα που τα οδηγησα .
Ειναι ψηλο ,αστο ,ειναι πολυ σκυφτο για τα γουστα σου αστο ,ειναι πολυ μακρια τα χερια σου ,πολυ διπλωμενα τα ποδια σου ,παντα για τα προσωπικα σου γουστα ? γιατι να τυρανιεσε ?

Παντως το griso απο εμφανιση ,χωρις να το εχω εστω καβαλησει ,top ten σιγουρα για μενα αυτη τη στιγμη.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από DESMOMAN »

η θεση οδηγησης ειναι κατι που φτιαχνεται με μαρσπιε ,σελλες,τιμονια... ειναι σπανιο μια μοτο που σου αρεσει να ταιριαζει και στον σωματοτυπο σου...(που και αυτος ακομα αλλαζει...βλεπε κοιλια),('η παθησεις στα χερια ...στην μεση...ολα αυτα επηρεαζουν τον τροπο που καβαλας...).
Παιρνεις αυτο που θες και το φερνεις στα μετρα σου.
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ έγραψε: Το σημαντικοτερο πραγμα απο ολα ,θεση οδηγησης ,ποτε δεν καταλαβα αυτους που υποφερουν πανω στα μηχανακια τους στο ονομα του χαρακτηρα κτλ .
Εχω αποριψει πολλα μηχανακια τα πρωτα δεκα λεπτα που τα οδηγησα .
Ειναι ψηλο ,αστο ,ειναι πολυ σκυφτο για τα γουστα σου αστο ,ειναι πολυ μακρια τα χερια σου ,πολυ διπλωμενα τα ποδια σου ,παντα για τα προσωπικα σου γουστα ? γιατι να τυρανιεσε ?

Παντως το griso απο εμφανιση ,χωρις να το εχω εστω καβαλησει ,top ten σιγουρα για μενα αυτη τη στιγμη.
+1284% σε ολα!

Και για μενα top ten ηταν... Δεν ειναι τοσο οτι ειναι θεμα να φερεις το τιμονι απλα προς εσενα, αν κατσεις επανω θα καταλαβεις τι λεω. Ειναι χαμηλο και τρομερα μακρυ με τεραστιο πραγματικα μακροστενο τεποζιτο. Θα χρειαζοταν για μενα τουλαχιστον να το κανω τσοπερια και να του ρημαξω οτι στησιμο εχει με καποια καρατιμονα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stamatis
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 10:30
Gender: Male
Bike: Monster 1000S
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από stamatis »

Μου αρέσει το Griso. Ίσως περισσότερο από τα άλλα Guzzi... :))
Δεν έχω οδηγήσει μοτοσυκλέττα της φίρμας, όμως πολύ θα το ήθελα.
Έχω καβαλήσει στατικά το Griso, σε εκθέσεις.
Και διαπίστωσα και εγώ δυστυχώς, ότι είναι άβολη η θέση οδήγησης του... :angry3:
Μου φάνηκε μάλιστα περισσότερο άβολή και από supersport μοτοσυκλέττας!
Μάλλον οι δοκιμαστές της εταιρείας, είναι πολύ κοντοί και είχαν κατά νου ότι θα κατασκεύαζαν μια italian chopper μοτοσυκλέττα...
1992 Honda cub 70
1993 Honda cub 90
1998 Yamaha DT 200R
1998 Suzuki DR 650
1999 Honda CR 250
2000 Ducati 750 ss
2001 KTM 200EGS
2004 Ducati Multistrada 1000ds
2010 KTM 690 Enduro
2013 KTM DukeII
Άβαταρ μέλους
GiorgioT
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Δευ 28 Ιούλ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: ST2S
Other: Kawa EL 250
Τοποθεσία: Μυτιλήνη - MYTILENE

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από GiorgioT »

Λύκος έγραψε:Συμφωνω με τα παραπανω που λες, ειδικα για την αισθηση, και ειδικα οτι δεν αγοραζεις με τα 'νουμερα'.

Αλλα στο ακυρα τα συγκριτικα διαφωνω καθετα.

Μου λες 'Το θέμα είναι αν σου αρέσει αυτό που βλέπεις στο Grizzo ή όχι. Από κει και πέρα, κάνε πράματα που κάνει το μηχανάκι. Κάνουν διαφορετικά πράματα.'

Τι κανει το Γκρισο που δεν κανει το 13 και τουμπαλιν? Δε μιλαω για τα γκαζια, αν κολλουσα εκει εμενα στο 13 αβλεπη. Αυτο που θα δω και στα 2 ομως δεν ειναι:

ταξιδακι;
επαρχιακος;
ΨΙΛΟ-γρηγορη οδηγηση;
εθνικη;

Δυο μεγαλα γυμνα roadster ειναι. Απολυτα συγκρισιμα!

Οταν λες κανε πραματα που κανει το μηχανακι (εκτος αλλαγη φλαντζας, το προφανες) τι να κανω;
Ναι, καλά κάνεις και διαφωνείς γιατί δε το εξέφρασα καλά.

Λοιπόν, εκτός από το τι κάνει το μηχανάκι, είναι και το τι σε βάζει να κάνεις όταν το καβαλάς και το τι σε κάνει να θες να κάνεις.

Εξηγώ: πάνω στο CB εγώ πάντα προσωπικά θα αισθανόμουν μια διάθεση για μάχη, μια "κακία", ένα τσίτωμα, όχι πάντα αλλά αρκετά συχνά.

Πάνω στο Guzzi θα αισθανόμουν πιο αραχτός, πιο "chopper style", πιο μοναδικός και πιο διαφορετικός. Θα ήξερα ότι λόγω μικρότερων δυνατοτήτων της μηχανής (μπορεί να στρίβει καλύτερα, δε ξέρω, αλλά επειδή εγώ δεν είμαι σπουδαίος οδηγός, θα πήγαινα καλύτερα με το πιο πολύ γκάζι του CB), δεν έχει νόημα να το παλέψω, οπότε το αφήνω τελείως και απλά βολτάρω.

Δείξε μου έναν με R1 που σε 10χλμ βόλτα δεν έχει κοπανήσει 200 στο κοντέρ. Απλά μια 200αρα. Που δεν έχει ρίξει 3-4 ξερογκαζιές. Μπορείς να ρίξεις ξερογκαζιά και με το γκούζι. Αλλά θα το κάνεις; Ίσως και ποτέ. Μπορείς να πας (ίσως όχι 200 εύκολα :mrgreen: ) αλλά μια 160άρα άνετα. Πόσες φορές θα το κάνεις; Όχι γιατί σε χτυπά το αέρας, απλά δε σου βγάζει τη διάθεση.

Έχει ένας το Varadero 1000 και άλλος το 125.

Αυτός με το 1000 θα ντυθεί κράνοι, cordur-ες, μπότες, γάντια και θα βγει με το τριβάλιτσο βόλτα το βράδυ ή και το πρωί στη πόλη μέσα. Μούφα; Τσάμπα μαγκιά; Επήδειξη; Δήθεν-ατζής;

Όλα αυτά μαζί.

Ο άλλος με το 125, άντε να φορά 1 κράνος (και αυτό jet) και να πηγαίνει σε δουλειά.

Αυτό που μπορεί να σου/του βγάζει το 1000αρι το τεράστιο και βασανιστικό μέσα στη πόλη, είναι όμως για μένα - για μένα πάντα- σημαντικό. Δεν έχω ανάγκη να πουλήσω μαγκιά σε άλλους. Καμμιά φορά όμως θέλω να πουλήσω μαγκιά στον εαυτό μου.

Σχετικά με CB και Grizzo, παρότι μου αρέσει το Grizzo, δε θα το έπαιρνα. Το CB μου αρέσει το ίδιο και περισσότερο, αλλά ακόμα περισσότερο μου αρέσουν οι φαντασιώσεις που μου δημιουργεί.

Αν και σε αυτή τη κατηγορία το XJR & το ZRX μου αρέσουν περισσότερο.

Σε μαύρο μονόχρωμο με πινελιές χρυσού επάνω (βιδούλες, ταπούλες μπούρδες τέτοιες).
Ε Υ Δ Ο Κ Ι Α
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Guzzi Griso

Δημοσίευση από Λύκος »

GiorgioT έγραψε: Εξηγώ: πάνω στο CB εγώ πάντα προσωπικά θα αισθανόμουν μια διάθεση για μάχη, μια "κακία", ένα τσίτωμα, όχι πάντα αλλά αρκετά συχνά.

Πάνω στο Guzzi θα αισθανόμουν πιο αραχτός, πιο "chopper style", πιο μοναδικός και πιο διαφορετικός. Θα ήξερα ότι λόγω μικρότερων δυνατοτήτων της μηχανής (μπορεί να στρίβει καλύτερα, δε ξέρω, αλλά επειδή εγώ δεν είμαι σπουδαίος οδηγός, θα πήγαινα καλύτερα με το πιο πολύ γκάζι του CB), δεν έχει νόημα να το παλέψω, οπότε το αφήνω τελείως και απλά βολτάρω.

Δείξε μου έναν με R1 που σε 10χλμ βόλτα δεν έχει κοπανήσει 200 στο κοντέρ. Απλά μια 200αρα. Που δεν έχει ρίξει 3-4 ξερογκαζιές. Μπορείς να ρίξεις ξερογκαζιά και με το γκούζι. Αλλά θα το κάνεις; Ίσως και ποτέ.
+1284%

AΚΡΙΒΩΣ οπως τα λες. Με το FZ1 ειχα αρχισει να λυσσαω και γι αυτο το πουλησα. Το Γκρισο με χαλαει στο οτι αφου δεν εχει αλογα γιατι εχει τετοιο σπορ στησιμο; Αν ηταν ενα χαλαροτερο roadster θα ηταν απιστευτο!!!

Εμενα να δεις συνειρμους το 13........
Εικόνα
Κλειδωμένο