Ηράκλειο-Κέρκυρα

Πήγατε, ήρθατε, πείτε μας τις εμπειρίες σας
Απάντηση
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από tam »

Χαιρετώ.
Μια από τις επόμενες καθημερινές,θα ανέβω Αθήνα για να πάω Κέρκυρα με το Multistrada
φορτωμένο με πλαϊνές μπαγκαζιέρες 30lt και ένα μικρό σακίδιο στη θέση του συνοδηγού.
Λέω να ακολουθήσω τη διαδρομή Λαμία-Τρίκαλα-Καρδίτσα-Καλαμπάκα-Μέτσοβο-Ιωάννινα-Ηγουμενίτσα.
Επειδή θα είναι η πρώτη φορά που θα οδηγήσω εκτός Κρήτης για συμβουλέψτε με.
Υπάρχουν σημεία που πρέπει να είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός;
Πώς είναι το κλίμα σε αυτά τα μέρη;
Από κάμερες και μπλόκα τι παίζει;Από διόδια;
Πού αξίζει να σταματήσω να τσιμπίσω κάτι ελαφρύ;
Κάποια διαδρομή που αξίζει το κόπο να περεκκλίνω της κύριας;
Μήπως θα χρειαστεί να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση στις αναρτήσεις σε κάποιο
κομμάτι της διαδρομής (προς το παρόν έχει της μαμίσιες);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
DESMODROMIC SVARTH

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

....Mπορώ να σου πω για τα κομμάτια απο Καλαμπάκα και μετά....για τα υπόλοιπα ας αναλαβει καποιος πιό νότιος..... :))

Πρώτα απο όλα πλέον απο την Παναγιά (μετα την Καλαμπάκα και η αρχή της διαδρομής που λεγεται κατάρα) μπορείς εαν θέλεις να πιάσεις την Εγνατία και κατευθείαν μετα απο 1 1/2 ωρίτσα να είσαι στην ηγουμενίτσα, χωρίς διόδια...
εαν θέλεις να κινηθείς απο τον ''παλιό'' που αξίζει και τον κόπο σε επίπεδο φυσικού κάλλους, και πλεόν με πολύ λίγη κίνηση αφού όλοι πάνε απο Εγνατία (γιατί η άσφαλτος δεν ειναι και για πολλές εμπιοστοσύνες) απο Καλαμπάκα συνεχίζεις για Κατάρα (στον αυχένα πριν τον κάμπο Δεσπότη δροσίσου στην βρύση στα αριστερά..), Μέτσοβο και Γιάννενα...πρόσεξε ιδιαίτερα το τμήμα μετσοβο-βοτονόσι-γιάννενα, γλυστράει πολύ.....
βγαινεις στο περαμα Ιωαννίνων και κανεις δεξιά για αεροδρόμιο και μετά Ηγουμενίτσα...επίσης λίγο προσοχή....Οι πιέσεις σου στις προτεινόμενες του κατασκευαστή και όχι λιγότερο...
Γενικά ζέστη, με πολύ δροσίά όμως ο αυχένας της κατάρας και η Πλακωτή απο Γιαννενα -Ηγουμενίτσα..Ο κανόνικός σου εξοπλισμός ταξιδιού θα είναι αρκετός για όλες τις συνθήκες....


αναρτήσεις.....
εάν οι ρυθμίσεις αποσβέσεων είναι στα μαμα και σε βολεύουν μην τα πειράξεις....
σφίξε λίγο την προφόρτιση του ελατηριού πίσω, λόγω αυξημένου βαρους..(νομίζω το μούλτι έχει την σχετική ''στρόφιγγα''
και οπως είπαμε τις σωστές πιέσεις στα λάστιχα σου.....

στείλε μου πμ, για ότι χρειστείς για Κερκυρα ή ότι άλλο :thumbsup:
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από tam »

Ευχαριστώ πολύ Κερκυραίε.
Αυτή η διαδρομή Μετσοβο-Βοτονόσι-Γιάννενα πρέπει να εξαιρετική,από αυτά που
βλέπω στο χάρτη,τουλάχιστον από χάραξη.
kompimen

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από kompimen »

την διαδρομή την έκανα πριν 3 χρόνια απρίλη μήνα με βροχή και διπλός!!!

το μόνο που έχω να σου πω είναι να ΜΗΝ πας από Κατάρα!!!! εγώ την έκανα τη λαλακία.

πρέπει να υπάρχει και άλλος δρόμος αλλά δεν τον έμαθα ποτέ..... :angry3: :angry3: :angry3:
DESMODROMIC SVARTH

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

kompimen έγραψε:την διαδρομή την έκανα πριν 3 χρόνια απρίλη μήνα με βροχή και διπλός!!!

το μόνο που έχω να σου πω είναι να ΜΗΝ πας από Κατάρα!!!! εγώ την έκανα τη λαλακία.

πρέπει να υπάρχει και άλλος δρόμος αλλά δεν τον έμαθα ποτέ..... :angry3: :angry3: :angry3:

ο μονος άλλος ειναι η Εγνατία πλέον.....

το χειμώνα ή με δύσκολες συνθήκες η κατάρα ειναι .....κατάρα...
τωρα όμως, καλοκαίρι και χωρίς κίνηση είναι μαγεία...... :thumbsup:
το μετσοβο βοτονόσι κτλπ.....γλυστράει παααααρα πολύ....
τα εργοταξια της εγνατίας είναι εκεί..και η σκόνη απο σπασμενη ποταμίσια πετρα παντού....
εγω θα πρότεινα μετά το Μετσοβο να μπεις εγνατία για Ηγουμενίτσα.... :whistling:
το Γιαννενα -Ηογουμενιτσα απο τον παλιό ειναι ωραίο, αλλά καταστρεμένο απο τα φορτηγά και τα πετρέλαια......οπότε προσοχή και ρυθμους βόλτας....
Άβαταρ μέλους
Λύκος
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5604
Εγγραφή: Τετ 14 Ιαν 2009, 20:59
Gender: Male
Other: CB1300
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από Λύκος »

kompimen έγραψε: το μόνο που έχω να σου πω είναι να ΜΗΝ πας από Κατάρα!!!! εγώ την έκανα τη λαλακία.
Αφου το λεει και στο μανιουαλ. Οχι με τη μια Κατάρα στην Άλλη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dagger moon
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Τρί 26 Αύγ 2008, 22:41
Gender: Female
Other: Aprilia-Pegaso 650ie
Τοποθεσία: Δυο ρόδες ρε !!!!!!!!!!!!!!!

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από dagger moon »

Επειδή τον δρόμο μέχρι Λαμία τον έχω κάνει αρκετές φορές ..αν επιλέξεις να πας απο Εθνική βεβαια και όχι απο μέσα ... (Θήβα -Αλίαρτο ...κανεις και μια μικρη σταση στην Λειβαδιά - ΑΤιθορέα - Μπράλο και φτάνεις Λαμία ... :thumbsup: ).
από διόδια εχει 2 νομιζω , Αφίδνες και Σχηματάρι.
Δεν έχει καμια ιδιαίτερη δυσκολία ο Εθνικός δρόμος και θα ελεγα οτι μαλλον ειναι και βαρετός, μια ατελείωτη ευθεία
Από Λαμία μεχρι και Καλαμπάκα ο δρόμος είναι και πάλι καλός, λίγες στροφές στο Δομοκό αλλά μεχρι κι εγω το κουλάδι τις βγάζω.
Από καλαμπάκα και μετά ... ακου τον Σπύρο. Ξερει καλά ο Κερκυραιος φίλος μας.
Δεν μου ερχεται κατι άλλο στο μυαλό ...
Καλό ταξιδι να εχεις και καλά να περάσεις.
την τρέλα μου ... όσο και να πάλεψαν να μου την στερήσουν και όσο θα παλέψουν δεν μπορούν να μου την αφαιρέσουν...μόνο αυτήν έχω και αυτήν υπερασπίζομαι...
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από tam »

Καλημέρα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Γνωρίζει κανεις πού πρέπει είναι κάποιος προσεκτικός με τις κάμερες
και τα όρια ταχύτητας;
Άβαταρ μέλους
takis
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1337
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2009, 09:49
Gender: Male
Bike: Streetfighter V2
Other: Pantah 600
Τοποθεσία: Κορινθια

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από takis »

Εχω την εντυπωση πως η πινακιδα σου δεν κρατιεται καλα στην βαση της ... :whistling:
καλο ειναι στις αποσκευες να παρεις ταινια συσκευασιας και να την δενεις ... κατα συμπτωση το σημειο δεσιματος ειναι στα γραμματα ... Ο αριθμος ομως φαινεται ... Στις πολεις μεσα με χαμηλες ταχυτητες , η πινακιδα δεν εχει φοβο να φυγει , αρα η χαρτοταινια δεν εχει λογο να βρισκεται εκει :))
Καλο σου ταξιδι και καλες διακοπες :hibye:
tam
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1072
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 13:39
Gender: Male
Bike: 916
Other: Rambla 250
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ηράκλειο-Κέρκυρα

Δημοσίευση από tam »

takis έγραψε:Εχω την εντυπωση πως η πινακιδα σου δεν κρατιεται καλα στην βαση της ... :whistling:
Λες;Θα το ελέγξω.
Απάντηση