4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Πήγατε, ήρθατε, πείτε μας τις εμπειρίες σας
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Οπως ηδη ξερετε αρκετοι, μεταξυ 17 Ιουλιου και 1 Αυγουστου πηγα με το μηχανακι μεχρι την Ισπανια για δυο βδομαδες. Πιο συγκεκριμενα εφτασα μεχρι τερμα δυτικα στον Ατλαντικο στη Santa Uxia de Ribeira (απο εκει ειναι η γυναικα...).

Ειχαμε κανονισει τις διακοπες ετσι ωστε να πηγαιναμε και στο γαμο της κολητης της, κατι που σημαινε οτι θα ειχαμε θεμα να μεταφερουμε κουστουμι και φορεμα στο μηχανακι για ευνοητους λογους :tooth2:. Ετσι αποφασισαμε να κατεβω οδικως και η Maria να παρει το αεροπλανο. Το καλο ηταν οτι ειχε παρει μαζι της και σχεδον ολα τα ρουχα που θα χρειαζομουν εκει οποτε δεν χρειαστηκε να βαλω τα σαμαρια στο μηχανακι οπως εκανα οταν ειχα ερθει Ελλαδα (κοβουν τελικη :tooth2:).

Ειχα αφησει το μηχανακι στο μαστορα 2 βδομαδες πριν το ταξιδι και επρεπε να ηταν ετοιμο στις 11 Ιουλιου. Τελικα το πηρα πισω την προηγουμενη μερα του ταξιδιου, στις 1 το μεσημερι!!! :angry3: :angry3: Περιττο να πω οτι ετρεχα σαν αλαφιασμενος ολη τη Πεμπτη το απογευμα για να προλαβω να κανω πραγματα που ειχα σχεδιασει να κανω ολη την εβδομαδα πριν το ταξιδι :angry3:.

Δειτε πώς ηταν το μηχανακι το απογευμα πριν φυγω για το ταξιδι :zep::
IMG_0126.jpg
IMG_0131.jpg
Ελεγα να φυγω κατα τις 4 το πρωι της επομενης μερας απ'το σπιτι ωστε να μπορεσω να βγω στο Calais οσο πιο νωρις γινοταν για να εχω ολη τη μερα μπροστα μου και να οδηγησω χωρις βιασυνη, αργησα ομως να κοιμηθω (για να προλαβω να ετοιμασω τα παντα) και τελικα εφυγα στις 8μιση το πρωι.

Φετος αποφασισα να παω απο αυτοκινητοδρομους το λιγοτερο δυνατον. Οι λογοι: κοστος (πανακριβα τα διοδια ειδικα στη Γαλλια) και βαρεμαρα (παλι, ειδικα στη Γαλλια μιας και ειναι flat τελειως). Αλλωστε, το εθνικο δικτυο στη Γαλλια ειναι πολυ καλο και σου επιτρεπει να κινηθεις γρηγορα, εχει περισσοτερες στροφες (οσο γινεται να εχει στροφες σε μια χωρα flat) και χαζευεις τις πολεις και τα χωρια απο τα οποια περνας.

Τελικα, στο πηγαινε δεν απεφυγα τους αυτοκινητοδρομους οσο θα ηθελα, εν μερη γιατι εχασα τεσσερις και... ωρες λογω καθυστερημενης αναχωρησης και επισης γιατι στο Eurotunnel γνωρισα κατι αλλα παιδια που πηγαιναν για ταξιδι στη Γαλλια αλλα ηταν ψιλομπερδεμενοι για τη διαδρομη που θα ακολουθουσαν (αν και ειχαν GPS - το οποιο τους εστελνε εκει που ηθελαν απο τα περιχωρα του Παρισιου :zep:) και μου ζητησαν να με ακολουθησουν μεχρι το Le Mans (και σιγα μην βγαζαμε ακρη αν πηγαινα απο το εθνικο δικτυο). Anyway. Μερος της περιπετειας...

Η λαδιερα μου στο eurotunnel:
IMG_0133.jpg
Αυτη ειναι η διαδρομη που τελικα ακολουθησα: http://maps.google.co.uk/maps?f=d&sourc ... 753418&z=6.

Στο κατεβα και μεχρι λιγο πριν το Le Mans εφαγα αρκετη βροχη. Ευτυχως απο εκει και κατω καλυτερεψε ο καιρος και δεν ηταν τοσο χαλια. Χαιρετησα εκει τα παιδια και συνεχισα απο το εθνικο δικτυο. Ηταν ηδη γυρω στις 5 το απογευμα και δεν ειχα κατεβει οσο θα ηθελα. Το προβλημα στο εθνικο δικτυο ειναι οτι απο τις 8 τα βενζιναδικα αρχιζουν να κλεινουν και πρεπει να εισαι προσεχτικος για να μην μεινεις απο βενζινη στη μεση του πουθενα. Ευτυχως που σε μερικα σημεια υπαρχουν βενζιναδικα με αντλιες που μπορεις να πληρωσεις με καρτα και ειναι ανοιχτα ολο το 24ωρο. Τελικα καταφερα να κανω αλλα 300 χιλιομετρα και σταματησα για το βραδυ στο γραφικο Cognac (απο εκει πηρε το ονομα του το γνωστο μας ποτο!). Χαζεψα λιγο την πολη μεχρι να βρω ξενοδοχειο αλλα μετα ξεραθηκα στον υπνο. Φωτογραφιες απο τη πολη δεν εχω, αλλα αν ψαξετε στο google θα βρειτε παρα πολλες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ENGAKATS την Πέμ 13 Αύγ 2009, 08:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από D3§m02K »

Καλά όλα αυτά ρε Αλέξανδρε (το ξέρουμε ότι έχεις κάνει FJR το SS. . . :tooth2: ) αλλά ποιός είναι ο βλαμένος και - most important - πού είναι το jamon που ιπποσχέθηκες; ; ; :))
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από mostro620 »

O βλαμένος μήπως είναι ο μάστορας που καθυστέρησε το μηχανάκι?? :wsmile:
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

O βλαμενος ειμαι εγω (μονο "βλαμενοι" κανουν τετοια ταξιδια με SS :tooth2:) και το Jamon Serrano ειναι (ή μαλλον ηταν :wsmile:) στο στομαχι μου! :)).

Περισσοτερα σε λιγο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ENGAKATS την Πέμ 13 Αύγ 2009, 08:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

Ωραιος!
Το τανκ μπαγκ δεν ξερω κατα το ποσο βολευει με τετοια θεση οδηγησης.Για πε?
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

ducatisti 999s έγραψε:Ωραιος!
Το τανκ μπαγκ δεν ξερω κατα το ποσο βολευει με τετοια θεση οδηγησης.Για πε?
Αν το εχω ετσι οπως το βλεπεις στις φωτογραφιες, δεν με ενοχλει. Αν το εχω τερμα πανω (ανοιγει και σχεδον διπλασιαζει η χωρητικοτητα) δεν ειναι πολυ ανετο σε μεγαλα ταξιδια, αλλα ουτε (με) ενοχλει ιδιαιτερα.

Παιζει ομως ρολο και ο αναβατης. Ειμαι 1.91 και τα χερια μου φτανουν πολυ ανετα στα κλιπον ακομα και οταν το εχω τερμα ανοιχτο. Δεν ξερω για σενα και για το 999.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Ξυπναω το πρωι του Σαββατου κατα τις 8. Ηθελα να ετοιμαστω γρηγορα και να την κανω αλλα @@... Εφυγα απο το ξενοδοχειο κατα τις 9μιση.
IMG_0135.jpg
Ολη η περιοχη σε μια ακτινα 200++ χιλιομετρων απο το Bordeaux ειναι γεματη αμπελια, αγροκτηματα και μικρα chateaux. Ο,τι πρεπει για χαλαρο χαζι τις πρωτες ωρες της ημερας. Η αληθεια ειναι οτι ο καιρος ηταν τελειος για ταξιδι μιας και ειχε μια ελαφρια δροσουλα και καθολου συννεφα.

Συνεχισα μεχρι το Bordeaux (100χλμ περιπου) και διαπιστωσα οτι η πολη εχει αρκετα εργοστασια γυρω γυρω και το λιμανι στον ποταμο ειναι ιδιαιτερα ανεπτυγμενο με μεγαλους γερανους για φορτωεκφορτωση πλοιων. Το κακο ηταν οτι λογω της ημερας (Σαββατο) και της περιοδου (μεσα Ιουλιου) ο δρομος ειχε πολλη κινηση με τουριστες. Για 40-50χλμ απο τον περιφερειακο της πολης μεχρι και τον κυριως αυτοκινητοδρομο προς τα συνορα με την Ισπανια ειχε απιστευτη κινηση. Ειχα κουραστει πολυ γιατι επρεπε να ημουν συγκεντρωμενος ενω περνουσα αναμεσα απο τα αυτοκινητα (τους λυπηθηκα πολυ ετσι οπως ηταν σχεδον σταματημενοι) αλλα ευτυχως λιγο αργοτερα ο δρομος ειχε καλη ροη μεχρι που βγηκα παλι στο εθνικο δικτυο.

Οσο πλησιαζα στα συνορα με Ισπανια το τοπιο αλλαζε σιγα σιγα και απο τελειως flat εβλεπα πια μερικους λοφους και βουνα στο βαθος. Για καποια χιλιομετρα χρησιμοποιησα ακομα μικροτερους δρομους και επιτελους ξυπνησα με τις στροφες και το τοπιο!

Ειχα κανονισει να σταματησω στο Santurze, λιγο εξω απο το Bilbao, για να δω κατι φιλους αλλα ηταν ηδη μεσημερι και προκειμενου να μην αργησω μπηκα παλι στον αυτοκινητοδρομο (ενω ημουν ηδη στην Ισπανια). Στη Χωρα των Βασκων το τοπιο ειναι αρκετα ορεινο (μου θυμισε Ελβετια) και ο αυτοκινητοδρομος εχει πολυ καλη χαραξη και ποιοτητα ασφαλτου αλλα και ωραιες παρατεταμενες στροφες οπου μπαινεις με 200+++ χωρις κανενα προβλημα. Θελει προσοχη γιατι παιζουν σταθερα ρανταρ (εχουν ταμπελες ευτυχως και κοβεις :innocent2:) αλλα γενικως μπορεις να διατηρησεις ενα πολυ σβελτο ρυθμο.

Αυτο που με εβγαλε εκτος εαυτου ηταν το κοστος των διοδιων σε εκεινο το κοματι. Για καποιο ανεξηγητο λογο οι μοτοσυκλετες πληρωνουν τα ιδια με τα ΙΧ (μονο σε εκεινο το κοματι). Πληρωσα 7.60 ευρω (!!!!!!) για 100 περιπου χιλιομετρα :zep: :zep: :zep: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting: :ranting:.

Τεσπα. Εφτασα λοιπον στο Santurze, εκατσα λιγο εκει και τσιμπησα κατι (πρωτη δοση Jamon και λοιπων μεζεδων :wsmile:) με τα παιδια και μετα συνεχισα δυτικα.
IMG_0138.jpg
IMG_0139.jpg
Οπως θα ειδατε στη διαδρομη, ακολουθησα ολη τη βορεια ακτη. Περασα μεσα απο το Santander γιατι μπερδευτηκα λιγο στις εξοδους απο την εθνικη αλλα χαλαλι. Ειναι απο τις ωραιοτερες πολεις που εχω δει στην Ισπανια, με πολυ ομορφα κτηρια, τριγυρισμενη απο βουνα/λοφους/πρασινο αλλα και με πολλες παραλιες. Ξαναβγηκα στην εθνικη με προορισμο το Gijon (η επομενη σταση για να βρεθω με μια αλλη φιλη εκει). Το μεγαλυτερο κοματι της βορειας ακτης δεν εχει αυτοκινητοδρομο αλλα εθνικη οδο που σε μερικα σημεια σε βγαζει σε μικροτερους δρομους (σαν την παλαια εθνικη οδο στην Ελλαδα). Στο Gijon σταματησα για καμια ωριτσα μονο γιατι ηταν ηδη αργα. Εφυγα απο εκει στις 7-7μιση και ενω ο ηλιος ηδη επεφτε. Δεν μου ειχαν μεινει πολλες ωρες οδηγησης και αν δεν ημουν τοσο "κοντα" (καμια 300ρια χιλιομετρα εκ των οποιων τα 100+ ηταν σε παλαια εθνικη οδο μεσα απο δαση και χαμηλα βουνα) στο τελικο προορισμο θα εψαχνα για καποιο μερος να κοιμηθω.

Οσο ακολουθουσα την εθνικη οδο στη βορεια ακτη, εβλεπα συνεχεια θαλασσα στα δεξια μου μεχρι που επρεπε να κατευθυνθω πια προς τα νοτιοδυτικα οπου ο δρομος αρχισε να ανεβαινει παλι. Ε ρε γλεντια που εκανα εκει. Δεν μπορω να πω πως η ασφαλτος ηταν τελεια αλλα η χαραξη του δρομου σε "αφηνει" να κινηθεις αρκετα σβελτα. Το χαμογελο ειχε φτασει μεχρι τα αυτια μεχρι που πια ειχε νυχτωσει για τα καλα και αναγκαστικα επρεπε να ριξω λιγο το ρυθμο.

Καμια 70ρια χιλιομετρα πριν το Santiago ο δρομος ανεβαινε κ'αλλο και περνουσε μεσα απο δαση. Ηταν ηδη 10 το βραδυ και ημουν ψιλοκουρασμενος αλλα για να μην "βαρεθω" ο καιρος μου εκανε ενα ωραιοτατο κωλοδαχτυλο και εριξε τετοια ομιχλη (για 25χλμ τουλαχιστον) που δεν εβλεπα για πανω απο 20-30 μετρα! Σε μερικα σημεια η ομιχλη ηταν τοσο πυκνη που ενιωθα τις σταγονες στο προσωπο μου (με κλειστη ζελατινα!!) και εβλεπα μονο τη δεσμη του προβολεα σαν ενα σωληνα μπροστα μου. Με ρυθμο χελωνας συνεχισα ακολουθωντας απο αποσταση τα κοκκινα φωτα των αυτοκινητων μπροστα μου. Οταν συναντουσαμε αυτοκινητα στην αντιθετη κατευθυνση τα φωτα τους ενοχλουσαν ΠΑΡΑ πολυ λογω της ομιχλης :dead: :dizzy:. Μιλαμε τρελο πακετο.

Μετα απο λιγο επιτελους ο δρομος εβγαινε απο το δασος και αρχισε να κατεβαινει παλι. Η ανακουφιση μου... απεριγραπτη! Απο 'κει και μεχρι τη Ribeira εμεναν γυρω στα 100χλμ σε εθνικη οδο με δυο λωριδες ανα κατευθυνση και στηθαιο στη μεση. Μου πηρε κανα 40λεπτο να φτασω και ας ειναι καλα η πεθερα το τραπεζι ειχε ετοιμο φαγητο. Εννοειται με το που εφαγα ξεραθηκα στον υπνο χωρις πολλα πολλα :)).

Τα σχεδον 2000χλμ αυτων των δυο ημερων τα καλυψα σε περιπου 20-22 ωρες καθαρης οδηγησης. Pas mal :cool:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ENGAKATS την Πέμ 13 Αύγ 2009, 08:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
multigio

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από multigio »

Σε ζηλεύω Αλέξανδρε. Πάντα να κάνεις τόσο όμορφα ταξίδια. Άντε και στα δικά μας. :hibye:
Άβαταρ μέλους
Lapsus
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ 08 Αύγ 2009, 21:31
Gender: Male
Bike: Monster 620
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από Lapsus »

2000 χμ σε δυο μέρες και μετά εγώ ανησυχώ για το Αγγλία - Ελλάδα που θα το κάνω σε 5 μέρες. :zep: Βλέπω τα ταξίδια σου και παίρνω θάρος.

Εντομεταξύ έβλεπα το μηχανάκι σου στις φωτογραφίες και τα πήρα πάλι με την Ducati που κατήργησε την σειρά ss. Είχα οδηγήσει κάποτε ένα SS900 και μου άρεσε πολύ.
Το μηχανάκι μου δεν είναι χαλασμένο... απλά ακούγεται έτσι!
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από nasa »

....σε ζηλευω.....engadalf...... :)) :)) :hi: .....δεν ειναι πολυ ωραιο το ss στο ταξιδι...????...για πες...
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
laziali21
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7506
Εγγραφή: Πέμ 14 Μάιος 2009, 15:28
Gender: Male
Bike: 1098S
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από laziali21 »

Mαμω τα μηχανακια εχεις αδερφε!! :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος και μπολικο Jamon Serano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

multigio έγραψε:Σε ζηλεύω Αλέξανδρε. Πάντα να κάνεις τόσο όμορφα ταξίδια. Άντε και στα δικά μας. :hibye:
Φουλαρε βενζινη, παρε τα ακρως απαραιτητα και περασε 4 μερες γυρω γυρω στην Ελλαδα. Εχει τοσα ωραια μερη που δεν θα σε αφησουν παραπονεμενο. Οσο για τα ταξιδια του εξωτερικου, μια ιδεα ειναι ολα. :glimpse:
Lapsus έγραψε:2000 χμ σε δυο μέρες και μετά εγώ ανησυχώ για το Αγγλία - Ελλάδα που θα το κάνω σε 5 μέρες. :zep: Βλέπω τα ταξίδια σου και παίρνω θάρος.

Εντομεταξύ έβλεπα το μηχανάκι σου στις φωτογραφίες και τα πήρα πάλι με την Ducati που κατήργησε την σειρά ss. Είχα οδηγήσει κάποτε ένα SS900 και μου άρεσε πολύ.
Γι'αυτο σου λεω μη μασας για το ταξιδι. Ορεξη να'χεις και οι αποστασεις καλυπτονται για πλακα.

Οσο για τη καταργηση της σειρας SS, λιγοι ειναι αυτοι που τα αγορασαν. Ειδικα τα τελευταια χρονια ειχε πουλησει ελαχιστα. Ισως καποια στιγμη ξαναβγει. Μεχρι τοτε (και για πολυ περισσοτερο :wsmile:) θα φροντιζω το δικο μου τουμπανακι και θα προσπαθω να το ευχαριστιεμαι οσο μπορω.
nasa έγραψε:....σε ζηλευω.....engadalf...... :)) :)) :hi: .....δεν ειναι πολυ ωραιο το ss στο ταξιδι...????...για πες...
Ωραιο ειναι αλλα εχει και τους "περιορισμους" του (ισως λογω του υψους μου). Σε ανοιχτο δρομο αν πηγαινεις με λιγοτερα απο 120-130 κουραζεσαι, σε κινηση πονανε οι καρποι σου (οσο και αν στηριζεσαι με τα ποδια στο τεποζιτο) και οι αναρτησεις του θελουν λιγο ψαξιμο για να μην σου φευγουν τα σφραγισματα οταν δεν πηγαινεις σβελτα. Α! Αν το πας σε πολυ σφιχτο ορεινο στροφιλικι σε κουραζει (διαβασε πιο κατω).

Απο την αλλη, αν το πας σε εθνικη οδο ή παλαια εθνικη οδο με ωραια χαραξη (οχι στροφες ο,τι να'ναι και ασφαλτο "καθρεφτιζέ") το ευχαριστιεσαι οσο δεν φανταζεσαι. Πρεπει να δεις τι πλακα εκανα με ενα τυπο στη Γαλλια που πηγαινε "γρηγορα" (γρηγορα my @$$) με ενα Bandit :lolol: :lolol: :innocent2:.

Με λιγες αλλαγες παντως μπορει να ερθει στα μετρα του καθενος και να γινει ενα πολυ καλο μηχανακι για χρηση εκτος πολης. :thumbsup:
laziali21 έγραψε:Mαμω τα μηχανακια εχεις αδερφε!! :thumbsup: :thumbsup:
Να'σαι καλα :thumbsup:
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Τις μερες που ημουν εκει ετυχε να εχω και τα γενεθλια μου. Εκλεισα λοιπον τα 27 (καποιοι λενε οτι εχω ασπρες τριχες απο τοτε που αγορασα το SS... γιατι αραγε;; :think2:) αλλα μαλλον στην πραγματικοτητα ειμαι μολις 7! :tooth2: Φαινεται και στη φωτογραφια που ειμαι μαζι με αλλα παιδακια που παμε μαζι στον παιδικο σταθμο :zep: :innocent2: :tooth2: (η Maria λεει οτι ειναι τα ανιψακια μου αλλα νομιζω οτι λεει ψεματα :lolol:).
IMG_0184.jpg
Ανημερα των γενεθλιων μου ηταν και η μεγαλυτερη γιορτη της πολης, Fiesta de la Dorna, ή αλλιως στα Γαλικιανα Festa da Dorna. Γενικως τις δυο τελευταιες βδομαδες του Ιουλιου εχουν γιορτη και πανηγυρια με αποκορυφωση την 24η Ιουλιου. Εκτος απο τους ντοπιους που κανουν ενα σωρο τρελα αυτες τις μερες, ερχονται και διαφορα γκρουπ για ζωντανη μουσικη, κυριως παραδοσιακη Γαλικιανη μουσικη που μοιαζει με την Κελτικη (λογικο μιας και οι Κελτες ειχαν εγκατασταθει και στο ΒΔ μερος της Ισπανιας).

Την επομενη μερα στις 25, παντρευτηκε η (αυτο)κολητη της Μαριως. Ωραια ηταν στην εκκλησια (πολυ γελιο με τον παπα και τις ατακες του - εν ωρα μυστηριου!!! :tooth2:). Φαγαμε και του σκασμου μετα στο τραπεζι (το Jamon που λεγαμε) που εγινε σε ενα παλιο αρχοντικο (ημασταν και πολυ τυχεροι με τον καιρο εκεινη τη μερα - γιατι τις υπολοιπες... :ranting:), καναμε και ενα κεφαλακι κουδουνι και γενικως περασαμε μια χαρα ολοι μαζι (και αργοτερα το βραδυ το ζευγαρι μονο του :tooth2:). Por cierto ("παρεπιπτοντως" στα σπανιολικα), ο αντρα της (αυτο)κολητης λεγεται Alejandro... Ακομα δεν εχω καταλαβει τι εχουν σκαρφιστει αυτες οι δυο μεταξυ τους;; :think2: :tooth2:.
IMG_0200.jpg
IMG_0261.jpg
IMG_0275.jpg
IMG_0273.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ENGAKATS την Πέμ 13 Αύγ 2009, 05:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
monsteraki
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1697
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:28

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από monsteraki »

ωραίος παλιοκουφάλα... :thumbsup: :wsmile:

αχ τι μου θύμισες... χαμον... σερανο... :essen: :dribble: :dribble2:

:whistling:

θα τα πούμε κι από κοντά... :cool:
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Τις υπολοιπες μερες ο καιρος συνουσιαστηκε για τα καλα και δεν καταφεραμε να παμε στη παραλια οσο θα θελαμε. Αρπαξα και ενα ψιλοκρυο και συναχι γιατι δεν περιμενα οτι θα ηταν ετσι ο καιρος και δεν ειχα παρει μαζι μου ουτε μια ζακετα. Περιττο να πω οτι με το που φυγαμε ο καιρος εφτιαξε και βαραγε 30ρες και παλι... :xxx: :ranting:.

Μια απο τις βολτες που καναμε ηταν στο Santiago de Compostela που βρισκεται 70χλμ απο τη Ribeira. Ειναι παλια πολη με εντονη φοιτητικη ζωη και πανεμορφα σοκακια στο παλιο της μερος. Την ξερουμε αρκετα καλα μιας και η Maria τελειωσε εκει το πτυχιο της και παντα την επισκεπτομαστε οταν μπορουμε. Σχετικη/ασχετη πληροφορια: τα 2 και 5 eurocent της Ισπανιας εχουν στη μια μερια το ναο του Santiago.
IMG_0406.jpg
IMG_0421.jpg
(επιτελους πηρα και λιγο απο το κανονικο μου χρωμα - παραεχω ασπρισει εδω στο βροχονησο)

Τις υπολοιπες μερες την εβγαλα αραχτος απολαμβανοντας το ωραιο σπιτικο φαγητο αλλα και τους μεζεδες και κρασι στα μικρα tapas bar. Απο τιμες σε bar-καφετεριες-μικρες ταβερνιτσες, η Ισπανια ειναι φτηνοτερη απο Ελλαδα (οταν τους ελεγα ποσο πληρωνουμε το ποτο ή τον καφε στην Ελλαδα... απλα νομιζαν οτι καταλαβαιναν λαθος!!). Γενικως ομως τα παντα ειναι πιο ακριβα καθε φορα, ασχετα αν η οικονομια εχει την ιδια πορεια με τη τσουτσου γερου που ξεχασε να παρει το μπλε χαπακι... :xxx:. Ηθικο διδαγμα: παντου υπαρχουν καλα αλλα και στραβα, γι'αυτο δεν πρεπει να νομιζουμε οτι μονο στο μερος που μενουμε ολα πανε κατα διαολου.

Σε αυτό το χρονικό διάστημα έχει δημιουργηθεί μία νέα δημοσίευση σε αυτό το θέμα. Μπορεί να θέλετε να αναθεωρήσετε τη δημοσίευσή σας λαμβάνοντας υπόψη αυτό.
Και να'ταν μονο το χαμον σερανο... :wsmile: :wsmile:. Σκεφτομαι τις ξυλινες ταβλες με χαμον, θεθινα, τσοριθο, κεσο μαντσεγο και λοιπα αλλα τυρια και αλαντικα συνοδευομενα απο δυνατο κοκκινο κρασι και μου τρεχουν τα σαλια :dribble: :dribble: :essen: :essen: :essen: :essen: :essen:. Απο Σεπτεμβρη θα τα εχω στη διαθεση μου ξανα :wsmile:.


Μολις εφαγα μια αναλαμπη και θυμιθηκα κατι που συνεβη στο Bilbao οπως κατεβαινα. Ειχα παρει λαθος εξοδο και αντι για το Santurze (Σαντούρθε) μπηκα μεσα στη πολη του Bilbao. Βρηκα λοιπον κατι αστυνομικους στην ακρη του δρομου και σταματησα για να τους ρωτησω προς τα πού επρεπε να παω. Φορουσαν και οι δυο αλεξισφαιρα και κρατουσαν αστυνομικες καραμπινες. Δεν ξερω τι ακριβως εκαναν εκει (μου φανηκε πως ηταν εξοδος γκαραζ ενος κτηριου) αλλα με το που με ειδαν να πλησιαζω και με τη φιμε ζελατινα, αμεσως εκαναν νοημα ο ενας στον αλλο, εστρεψαν την προσοχη τους προς τα εμενα και φανηκε να ηταν ιδιαιτερα ανησυχιτικοι μεχρι να διαπιστωσουν οτι απλα ηθελα βοηθεια για να βρω το δρομο μου (ενω ο ενας με βοηθουσε ο αλλος ειχε το ματι του γαριδα γυρω γυρω).

Φανταζομαι πως ολοι σας ξερετε την ΕΤΑ. Στην Ισπανια λοιπον ολοι οι αστυνομικοι πρεπει να κανουν υποχρεωτικα 6 μηνες θητεια (δεν θυμαμαι αν ειναι περισσοτερο) στη Χωρα των Βασκων. Μενουν σε διαμερισματα που τα προσεχουν συναδελφοι τους και ιδιαιτερα οι μυστικοι αστυνομικοι τσεκαρουν καλα τα αυτοκινητα τους για βομβες πριν μπουν μεσα!!

Η ματιά λοιπον αυτων των δυο αστυνομικων ενω πλησιαζα θα μου μεινει αξεχαστη. Το σκεφτομουν σε ολη την διαδρομη. Αν ημουν Ισπανος δεν υπηρχε περιπτωση να γινομουν αστυνομικος και ειδικα να πηγαινα στη Χωρα των Βασκων με αυτη την ιδιοτητα. Πακετο!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Οι μερες περασαν και ειχε ερθει η ωρα της επιστροφης για μενα μιας και ειχα αρκετο ταξιδι μπροστα μου. Η διαδρομη που ακολουθησα ηταν περιπου αυτη: διαδρομη επιστροφης. Λεω περιπου γιατι το Google maps εχει καποιο οριο στις ποσες στασεις θα βαλεις στη διαδρομη και ετσι στο τελευταιο κοματι πριν το Calais φαινεται πως πηγα απο αυτοκινητοδρομο ενω στη πραγματικοτητα περασα απο χωρια. Α! Δειτε μονο τη πορεια στο χαρτη και οχι τις οδηγιες γιατι αυτες εχουν το Calais σαν αφετηρια.

Εφυγα λοιπον την Πεμπτη 30 Ιουλιου απο τη Ribeira και για μια ακομη φορα σε αυτο το ταξιδι καταφερα να καθυστερησω την αναχωρηση. Ξεκινησα λοιπον στις 12 το μεσημερι και ειχα μπροστα μου 8-9 ωρες οδηγησης μεχρι να ψαξω να βρω μερος για να κοιμηθω.

Στην επιστροφη δεν ειχα να συναντηθω με κανεναν και το μονο μερος που σκεφτομουν να περασω να δω ηταν τα βουνα Picos de Europa στην περιφερεια Asturias (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/e ... panias.png" onclick="window.open(this.href);return false;). Δεν ειχα αποφασισει στα σιγουρα αν θα ανεβαινα στους ορεινους δρομους γιατι το ανεβα-κατεβα θα μου επερνε σιγουρα 2-3 ωρες παραπανω απο το να συνεχιζα απλα το ταξιδι. Τα τοπια ειναι πανεμορφα και ολοι μου ειπαν οτι αξιζε τον κοπο να περασω αν και ο δρομος ειναι χαλια σε μερικα σημεια (δεν περιμενα ομως να ειναι τοσο χαλια οσο ηταν τελικα :zep:).

Καταφερα και εβγαλα τη διαδρομη μεχρι το Gijon (σχεδον 400χλμ) σε τρεις ωριτσες και λεω "δεν μ@μιεται! ας παω τωρα πανω στα βουνα γιατι δεν ξερω ποτε θα ξαναμπορεσω να περασω με το μηχανακι". Βγηκα απο τον αυτοκινητοδρομο και μετα απο κανα 20λεπτο ημουν στο δρομο που περναει μεσα απο τα βουνα. Απο χαμηλα εβλεπα συννεφα συγκεντρωμενα πιο ψηλα στο βουνο αλλα δεν μασησα (ναι καλα!! απλα ειπα αν ειναι θα βγαλω τις μποτες και θα βαλω βατραχοπεδιλα :tooth2:) και συνεχισα. Σε ενα κοματι οπως βγηκα απο μια κλειστη στροφη αντικρισα αυτο:
IMG_0433.jpg
Σε ολο το ταξιδι ειχα το εξης διλημμα: να σταματησω να βγαλω φωτογραφιες ή να συνεχισω ταπα;; Αυτο ακριβως συνεβη και εδω αλλα παρα-ηταν ομορφα για να μην σταματησω να βγαλω μερικες φωτογραφιες (σε αλλα σημεια ομως δεν κρατηθηκα :innocent2:).
Περα απο την ομορφια του μερους, ο δρομος ηταν απιστευτα καλος (ακομα δεν ειχε χαλασει ιδιαιτερα μιας και βρισκομουν σε χαμηλο υψομετρο) με τελεια ορατοτητα. Λογικο λοιπον που χαμογελουσαν μεχρι και τα μουστακια μου :wsmile:
IMG_0436.jpg
Οτι ειχα παρει φορα και ανεβαινα, στα 500 μετρα εμεινα με το στομα ανοιχτο. Βλεπω φατσα-καρτα ενα φραγμα ΝΑ (με το συμπαθειο). "Φτου" λεω, "και μολις ειχα βαλει τη φωτογραφικη μεσα στο tank bag". Ξανασταματαω για μερικες ακομα φωτογραφιες:
IMG_0438.jpg
IMG_0440.jpg
IMG_0441.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ENGAKATS την Πέμ 13 Αύγ 2009, 08:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

Η λιμνη απο αυτο το φραγμα ειναι μεγαλουτσικη. Αν ψαξετε στον Γουγλη για "embalse de tanes" θα βρειτε πολλες φωτογραφιες. Μερικες ακομα δικες μου:
IMG_0442.jpg
IMG_0443.jpg
IMG_0445.jpg
IMG_0448.jpg
Για μερικα χιλιομετρα απο εκεινο το σημειο ο δρομος ηταν ακομα πολυ καλος, αργοτερα ομως και οσο ανεβαινα, στενευε ολο και περισσοτερο και ηταν γεματος λακουβιτσες και με οχι ιδιαιτερα καλη ασφαλτο. Λογικο μιας και το χειμωνα χιονιζει στη περιοχη αλλα πιανει και παγο. Το χειροτερο ομως ολων ηταν τα εργα που ειχαν πιο πανω στο βουνο (εστρωναν καινουργια ασφαλτο) και συναντησα αρκετα φορτηγα που ηταν αδυνατο να προσπερασω λογω του στενου δρομου. Ευτυχως οι οδηγοι τους με ακουγαν ενω ακολουθουσα ( :innocent2:) και οταν ανοιγε λιγο ο δρομος, εκοβαν και μου εκαναν νοημα να περασω. Το μερος ηταν καταπρασινο με καθε λογης δεντρο και θαμνους (απο τα πιο ομορφα λουλουδακια που ειδα ηταν ενα που κατεβαινε καβαλα στο ποδηλατο του και ολο ναζι με χαιρετησε... :whistling: :innocent2:) και μετα απο ενα σημειο ειχα περασει στη νοτια μερια του βουνου που ειχε νταλα ηλιο και εκανε αρκετη ζεστη. Χαλαλι τον χαλια δρομο (ηταν τοσο σφιχτος και με κακη ασφαλτο που πηγαινα συνεχως με 1η-2α).

Αφου περασα τοσες φουρκετες που ειχα χασει τον λογαριασμο, εβγαλα μερικες φωτογραφιες:
IMG_0452.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ENGAKATS
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8055
Εγγραφή: Σάβ 22 Μαρ 2008, 20:58
Gender: Male
Other: SS 1000ds Rt
Τοποθεσία: Madrid - Spain

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ENGAKATS »

IMG_0454.jpg
Συνεχισα και σε ενα σημειο βρηκα μια ταμπελα που ελεγε οτι ημουν στα σχεδον 1700 μετρα!! Ευτυχως δεν εκανε καθολου κρυο παρα το υψομετρο.

Λιγο αργοτερα εφτασα στο Riaño, ενα πολυ μικρο χωριο χτισμενο στις οχθες μιας αλλης τεχνιτης λιμνης. Σταματησα εκει για κανα 40λεπτο να παρω τα πανω μου και συνεχισα. Ειχα ηδη φτασει στο ψηλοτερο σημειου του κεντρικου δρομου που περναει απο το βουνο (υπηρχαν και αλλοι δρομοι που ανεβαιναν κ'αλλο αλλα δεν προλαβαινα να παω και εκει) και μετα απο λιγο θα επερνα τον κατηφορο παλι.

Δυστυχως λιγο μετα τη σταση μου στο Riaño εφτασα στο κοματι του δρομου που εστρωναν καινουργια ασφαλτο και αναγκαστικα περασα μεσα απο τη πισσα που ριχνουν για να πιασει καλα η ασφαλτος :ranting:. Το μηχανακι ειχε γινει λιγο κ@λος απο κατω και ακουγα τα πετραδακια που κολουσαν στον μπροστινο τροχο να βρισκουν στο φτερο :ranting:. Στην Αγγλια δεν υπαρχει περιπτωση να πατησει καποιο οχημα την πισσα οταν βαζουν καινουργια ασφαλτο (κανονιζουν τη κυκλοφορια αναλογως) αλλα στην Ισπανια (οπως και στην Ελλαδα) δεν τρεχει καστανο.... :angry3:. Για μερικα χιλιομετρα αφου περασα αυτο το κοματι πηγαινα σαν κοτα (ή μαλλον, πιο αργα και απο κοτα) γιατι τα λαστιχα ηταν χαλια και το τελευταιο πραγμα που ηθελα ηταν να βρεθω ξαπλα εκει πανω!

Ο δρομος που ειχα παρει εφερνε βολτα το βουνο και με εβγαζε παλι με κατευθυνση προς τη βορεια ακτη. Απο ενα σημειο και μετα ειχε δροσουλα και λιγο αργοτερα ειχε κανονικοτατο κρυο. Αποκορυφωμα;; Ενα συννεφακι για να γουσταρουμε:
IMG_0455.jpg
IMG_0459.jpg
Και σαν να μην εφτανε αυτο και για να γινει η ολη υποθεση ακομα πιο ενδιαφερουσα, επρεπε να προσεχω και με τα φορτηγα που εμφανιζοντουσαν μεσα απο το πουθενα:
IMG_0460.jpg
Μου πηρε κανα 15λεπτο να βγω απο το συννεφο και αυτο εγινε μονο οταν ειχα κατεβει σε χαμηλοτερο υψομετρο. Λογω της ελειψης ηλιοφανειας στη βορεια μερια το κρυο ηταν ακομα αρκετο και σιγουρα περισσοτερο απο οταν ημουν στο ιδιο περιπου υψομετρο στη νοτια μερια.

Στο δρομο μου προς τα κατω περασα μεσα απο την παλια πολη Potes. Ουτε εδω εβγαλα φωτογραφιες γιατι ηταν ηδη αργα και ηθελα να κατεβω γρηγορα απο το βουνο. Την επομενη μερα ερχοταν βροχη και ειδικα εκει πανω θα εριχνε καρεκλες. Δεν ηθελα λοιπον να καθυστερησω και να κοιμηθω σε εκεινη την περιοχη. Για να παρετε μια ιδεα βαλτε στον Γουγλη Potes+Cantabria+Spain και θα δειτε αρκετες φωτογραγιες.

Πιο κατω ο δρομος συνεχιζε μεσα απο ενα φαραγγι, ακριβως διπλα στο ποταμο. Το φαραγγι ηταν τοσο στενο που νομιζες οτι αν ανοιξεις τα χερια σου θα ακουμπουσες τις δυο πλαγιες! Μερικες φορες που τολμησα να κοιταξω προς τα πανω παρα λιγο να τα κανω πανω μου. Οι πλαγιες του φαραγγιου εφταναν τοσο ψηλα και ενιωθες ενα τιποτα! Α! Το τρομακτικοτερο ολων ηταν τα κρεμαστα διχτυα απο συρματοσχοινα για να κρατανε τις πετρες που επεφταν!! :run: :run: :run:.

Τελικα εφτασα παλι στον εθνικο δρομο και συνεχισα ανατολικα προς Bilbao. Ηταν γυρω στις 7μιση και δεν μου ειχαν μεινει πολλες ωρες οδηγησης οποτε ειχα το νου μου για να βρω μερος να κοιμηθω. Βρηκα 1-2 ξενοδοχεια κοντα στο δρομο αλλα το ενα δεν μου αρεσε καθολου (ουτε το μερος αλλα ουτε και ο τροπος του αφεντικου :fist: :fyou: :parta:) και το αλλο δεν ειχε κλειστο παρκινγκ. Τελικα συνεχισα μεχρι το Bilbao και εψαξα εκει για ξενοδοχειο. Λαθος μου! Το φτηνοτερο που βρηκα ηταν ενα Ibis 2 αστερων με 65 ευρω (χωρις πρωινο!!) και αλλα 10 ευρω για το παρκινγκ :ranting: :ranting:. Τα πληρωσα "αναγκαστικα" γιατι εκεινη την ωρα (ειχε παει σχεδον 10) δεν ειχα και πολλες επιλογες και τους ευχηθηκα απο τα βαθη της καρδιας μου να τα βαλουν στον πατο τους :fist: :fyou:. Μου ειχαν πει πως το Bilbao ειναι πολυ ακριβο αλλα δεν περιμενα κ'ετσι. Απ'οτι εμαθα αργοτερα, η Χωρα των Βασκων ειναι η πιο πλουσια περιφερεια της Ισπανιας και το κοστος ζωης (οπως και οι μισθοι) ειναι υψηλοτερο ακομα και απο την Καταλονια!

Την επομενη μερα καταφερα και ξυπνησα/ετοιμαστηκα γρηγορα και ειχα φυγει κατα τις 9. Απεφυγα ετσι τη πρωινη κινηση στη πολη και διακτινιστηκα στον (πανακριβο) αυτοκινητοδρομο (ακους εκει να χρεωνουν τα ιδια για μηχανακια και ΙΧ :fist: :fyou:). Ειναι λογικο να εχουν τσιμπημενα διοδια μιας και η περιοχη ειναι γεματη βουνα και για να γινει ο αυτοκινητοδρομος και ολα τα τουνελ θελουν φραγκα, αλλα 7.60 για τα μηχανακια ειναι ανικουστο. Μετα απο αυτο το κοματι εμεναν λιγα χιλιομετρα μεχρι τα συνορα με τη Γαλλια. Υπολογισα πως για 150χλμ πληρωσα 11ευρω σε διοδια!! Στον πατο σας να τα βαλετε και αυτα :fist: :fyou: :fist: :fyou: :fist: :fyou:.

Η κινηση οσο πλησιαζα τα συνορα ολο και χειροτερευε. Για καμια 20ρια χιλιομετρα τα αυτοκινητα κινουνταν πολυ αργα. Μπορουσα μεν να περασω αναμεσα τους αλλα ηταν κουραστικο για τοση αποσταση. Καπως καλυτερεψε μετα και για 100-150χλμ ηταν απλα ΟΚ. Οταν εφτασα ομως παλι κοντα στο Bordeaux επικρατουσε ενα χαος. Στη Γαλλια η σημανση στους δρομους ειναι πολυ καλη (ισως η καλυτερη που εχω ποτε δει στα ταξιδια μου) αλλα με τοση κινηση μπερδευτηκα και πηρα λαθος εξοδο με αποτελεσμα να χασω τουλαχιστον 40 λεπτα μεχρι να ξαναβρω το σωστο δρομο. Τουλαχιστον ειδα ενα μερος της πολης και μπορω να πω οτι μου αρεσε. Παλι καλα...

Ηταν ηδη περασμενο μεσημερι και ηθελα εκεινη τη μερα να φτασω οσο πιο κοντα στο Calais γινοταν, χωρις ομως να μπω σε αυτοκινητοδρομο ουτε για 1χλμ. Ο ρυθμος μου ηταν αρκετα καλος αλλα οσο περνουσε η ωρα το στομαχι μου τοσο μου θυμιζε οτι ειχα φαει μονο πρωινο. Σταματησα σε ενα μεγαλο σουπερ μαρκετ για βενζινη και για να αγορασω τιποτα να φαω. Τα ετοιμα που ειχε μου φανηκαν μαπα τελειως οποτε πηρα λιγο ψωμι, φετες τυρι και jamon serrano :)) :)) και βολευτικα μια χαρα. Ετρωγα χυμα στο παρκινγκ του σουπερ μαρκετ διπλα στη μηχανη και αρκετοι ντοπιοι περνουσαν και μου ελεγαν καλη ορεξη. Μαλλον ειχα μια εκφραση πεινας, δεν εξηγειται αλλιως :tooth2:.

Ξεκουραστος και φαγωμενος πια συνεχισα για το τελευταιο κοματι της μερας. Ηταν η ωρα που τελειωναν ολοι απο τις δουλειες τους και ειχε αρκετη κινηση καθε φορα που εφτανα κοντα σε καποια πολη. Μετα τις 5μιση-6 καπως καλυτερεψε.

Τοτε συνεβη το εξης κουφο. Ειχα σταματησει για βενζινη σε ενα χωριο καμια 50ρια χιλιομετρα πριν το Le Mans. Αμεσως μετα απο μενα ερχονται 2 τυποι με ΚΤΜ enduro (μονο μπροστινο φως και πινακιδες). Περα απο μια γρηγορη ματια στα μηχανακια δεν εδωσα σημασια. Μετα απο λιγο και ενω μιλουσαν μεταξυ τους, μου φανηκε πως ακουσα Ισπανικα. Λεω "Μπα, ιδεα μου θα ειναι! Ειμαι τοσο κουρασμενος που παρακουω :tooth2:". Συνεχιζουν να μιλανε και οντως μιλουσαν στα Ισπανικα. Εκεινη τη στιγμη παρατηρησα οτι οι πινακιδες ηταν Ισπανικες!! :shock: Πιανω κουβεντα και τους ρωτησα τι εκαναν εκει πανω. Ο ενας λοιπον μενει στο Παρισι αλλα σε εκεινο το χωριο εχει σπιτι η γυναικα του. Ο αλλος ηταν ο αδερφος του και ειχε παει εκει (τα μηχανακια τα ανεβασε με τρειλερ) για να κανει προπονηση για να ειναι ετοιμος για τον αγωνα Six Days που θα γινει στη Πορτογαλια τον Οκτωβριο. Ο δευτερος λοιπον τρεχει σχεδον επαγγελματικα σε αγωνες enduro και περυσι ηταν να παει στο Six Days που εγινε στις Σερρες αλλα λιγες βδομαδες πριν φυγει εσπασε το ποδι του σε αγωνα. Σαν να μην εφτανε αυτο, διαπιστωσαμε οτι εχουμε και κοινο γνωστο στην Ισπανια!! Τον ξερουν μεσα απο τους αγωνες enduro μιας και ειναι ο πρωταθλητης Ισπανιας με τον οποιο περασα σχεδον ενα ΣΚ παρεα με κατι αλλους φιλους τον Φεβρουαριο. Ποσο μικρος ειναι ο κοσμος τελικα!!

Αποχαιρετιστηκαμε και εφυγα. Μετα απο καμια ωριτσα αρχισα να ψαχνω ξενοδοχειο και τελικα εμεινα στο χωριο L'Aigle, καμια 200ρια χιλιομετρα δυτικα του Παρισιου. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τα τελευταια 20χλμ πριν το χωριο γιατι ο δρομος αν και στενος, ειχε ωραια χαραξη και καλη ορατοτητα για αλλα οχηματα. Ανετα με εβαζαν στη φυλακα για τσαμπα διανυκτερευση αν με εβλεπε κανας μπατσος... :innocent2: :innocent2:.

Την επομενη μερα δεν ειχε μεινει πολυ για να φτασω στο Calais. Συνεχισα απο το εθνικο δικτυο και χαζευα τα χωρια. Σε μερικα απο αυτα εχουν ακομα μνημεια απο την απελευθερωση τους απο τους Γερμανους. Νομιζες οτι βρισκοσουν στο πλατω γυρισματων ταινιας της εποχης.

Λιγο πριν το Calais σταματησα για βενζινη και ενα μικρο τεντωμα. Ειδα το μηχανακι και αναστεναξα σκεφτομενος το καθαρισμα που θα χρειαζοταν οταν θα εφτανα σπιτι:
IMG_0467.jpg
Τελικα εφαγα μια βροχη απο τις λιγες οταν εφτασα στο γ@μωνησο (σε ολο το δρομο μεχρι εδω πανω δεν ειχα φαει ουτε μια σταγονα βροχης!!) και γλυτωσα το πολυ πλυσιμο (το μονο καλο της βροχης :tooth2:).


Ηταν γυρω στις 4μιση το απογευμα οταν ηρθα σπιτι. Ημουν λιγο στεναχωρημενος γιατι τελειωσε το ταξιδι ενω ειχα ορεξη για τουλαχιστον 1000χλμ ακομα! Αν εμενα στην Αγγλια και φετος το χειμωνα θα μου κακοφαινοταν γιατι το μηχανακι θα κυκλοφορουσε μεχρι τον Οκτωβριο περιπου. Ευτυχως ομως το Σεπτεμβριο μετακομιζουμε Μαδριτη και θα κατεβουμε οδικως παρεα με τη Maria.

Το επομενο ταξιδιωτικο report λοιπον θα το εχετε απο Σεπτεμβρη. Οχι οτι ειναι τιποτα σπουδαιο (ποτε δεν ημουν καλος στο γραπτο λογο) αλλα ετσι να'χουμε να λεμε.

Το σημαντικο πανω απ'ολα ειναι οτι οσο καλα και να σας περιγραψει καποιος το ταξιδι του, οσες φωτογραφιες και να βαλει, δεν ειναι το ιδιο με το να το ζησετε απο πρωτο χερι. Μην σας φοβιζουν λοιπον τα μεγαλα ταξιδια. Καλοσυντηρημενο οχημα χρειαζεται, ορεξη και λιγη οικονομια τον υπολοιπο καιρο για να βγουν τα εξοδα. Οπως λεμε παντα, δεν ειναι ο προορισμος που μετραει αλλα το ταξιδι, η διαδρομη, οι εμπειριες (ειτε αυτες ειναι οδηγικες, τουριστικες ή απλα εμπειριες που σε κανουν να φιλοσοφισεις ενω καβαλας μονος).

Και κατι τελευταιο: αν ποτε ακουσετε ατομο να λεει "χρειαζομαι ενα spor-touring/on-off/πολυθροναμεροδες για να κανω ταξιδια" (και λεγοντας ταξιδια εννοει 200-300 χιλιομετρα) απλα μη δωσετε σημασια. Πεταχτε ενα "ναι, ο,τι πεις αρχηγε" και συνεχιστε γι'αλλα.

:cool: :cool:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ENGAKATS caminando por la vida Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ducatisti 999s
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1371
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 20:36
Gender: Male
Bike: 848
Other: Το ψήνω.
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ducatisti 999s »

:thumbsup: :respekt:
Για την αναλυση.
:respekt: Για της φωτο.
:respekt: Για το μοτορι.
:respekt: Γενικως!

Ο επιλογος ειναι ακριβως οπως τα λες.
:hibye:
999s

χρήστος
Άβαταρ μέλους
ctzoras
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2008, 20:06
Gender: Male

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από ctzoras »

:respekt: :respekt: :respekt:
Άβαταρ μέλους
nasa
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6545
Εγγραφή: Σάβ 16 Αύγ 2008, 22:08
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Other: ss900

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από nasa »

οεεεεοεοεοεοεοεοεοεοεοεοεοεοεοεεεεεεεοοοοοοοοο......σσσωρρραιοςςςςςςςς.... :thumbsup:
. . . δώώώώώώστεεεεεε πόόόόόόόνοοοοοοοο . . .

Εικόνα
Desmopower

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από Desmopower »

Παντα τετοια αλεξανδρε :thumbsup:
Μας ταξιδεψες ..... 8-)




Με τα διοδια εχουμε ενα θεματακι παντως ε ? :))
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από geo_multi »

Ωραίος Αλέξαδρε! Πάντα τέτοια ρε...!
Desmopower έγραψε: Με τα διοδια εχουμε ενα θεματακι παντως ε ? :))
Φαντάσου με τα διόδια για τους δρόμους την Ελλάδας τι θέμα θα πρέπει να έχεις... :angry3:
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Desmopower

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από Desmopower »

αλλη ερωτηση....
Με τις εξατμισεις δεν εχεις θεμα σε αγγλια και γενικοτερα σε ευρωπη ?
Φανταζομαι δεν ειναι φιμωμενες η δεν φορας καποιο db killer ?
Άβαταρ μέλους
johnsig
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ 23 Φεβ 2009, 11:50
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ΚΤΜ400,kxt250,z50
Τοποθεσία: Aθηνα

Re: 4000χλμ, μια λαδιερα, ενας βλαμενος & μπολικο Jamon Serrano

Δημοσίευση από johnsig »

Πραγματικα πολυ ωραιο ταξιδι..μπραβο αλεξ :thumbsup: :thumbsup:
Απάντηση