Παραβιαση stop!!!!!!!!

Μακρυά από μας...
panosduc

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από panosduc »

στα χαρτια ολα καλα και ωραια ειναι....στον δρομο ομως που παιζονται ολα στα κλασματα δευτερολεπτων..........μερικες φορες αυτα που γραφεις φιλαρακι,απλα δεν γινονται... :hibye: υ,γ...οδηγαω απο 14 χρονων και ΠΟΤΕ δεν εχω προκαλεσει ΕΓΩ ατυχημα.
Άβαταρ μέλους
Anvas
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2165
Εγγραφή: Τρί 19 Αύγ 2008, 22:58
Gender: Male
Other: Moto Guzzi 1200sport
Τοποθεσία: Ν. Ιωνια, Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Anvas »

panosduc έγραψε:στα χαρτια ολα καλα και ωραια ειναι....στον δρομο ομως που παιζονται ολα στα κλασματα δευτερολεπτων..........μερικες φορες αυτα που γραφεις φιλαρακι,απλα δεν γινονται... :hibye: υ,γ...οδηγαω απο 14 χρονων και ΠΟΤΕ δεν εχω προκαλεσει ΕΓΩ ατυχημα.

Τα ίδια χρόνια οδηγούμε ρε Πανούλη. Τα χαρτιά γράφουν απόσταγμα προσωπικής και -υποκειμενικής πάντα- εμπειρίας. Ετσι λειτουργώ εγώ τουλάχιστον. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ξεχωριστό. Απλώς λόγω επαγγελματικών ασχολιών έτυχε να βάζω καμμιά 35.000χλμ το χρόνο τα τελευταία 20 χρόνια κινούμενος πάντα εντός Αττικής και πάντα σβέλτα. Αντθέτως με σενα, έχω προκαλέσει σχεδόν τα μισά ατυχήματα απο αυτά που έχω εμπλακεί. Αλλά σε όλα ρωτούσα τον εαυτό μου που έφταιξα για να μην το ξαναπάθω. Ξέρω και 'γω? Τι να πω? Μπορεί απλώς να με βοήθησε η Παναγία...
Aνδρέας Β.
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝΙΔΑΣ 748
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Παρ 19 Σεπ 2008, 18:33
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: 750 ss 1992
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΑΔΑ

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ 748 »

οπως και να ειναι την παταει παντα ο πιο αδυνατος
αντι λοιπον να προσπαθουμε να βρουμε το δικιο μας κατοπιν εορτης καλο ειναι να εχουμε το νου μας απο πριν
καλο θα ηταν να οδηγουμε ολοι οσο πιο αμυντικα γινεται γιατι ειναι ζουγκλα εκει εξω!!
τι να το κανω αν εχω δικιο........με το δικιο δεν γλιτωνεις το νοσοκομειο :shock:
δεν υπάρχει δεν μπορώ..., υπάρχει δε γ@μιέται!!!


http://www.symol.gr
http://www.altina.gr
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από dimitris848 »

ΛΕΩΝΙΔΑΣ 748 έγραψε:......καλο θα ηταν να οδηγουμε ολοι οσο πιο αμυντικα γινεται .....
:hi4: :hi4: :cheers:
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
mostradamos
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 15:22
Gender: Male
Bike: Monster 695

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από mostradamos »

Μπορεί όταν υπάρχει Stop να είναι ξεκάθαρο νομικά το ποιος φταίει αλλά ισχύει ο άγραφος κανόνας:
Στην Ελλάδα των ανίκανων οδηγών είναι βλακεία να θεωρείς δεδομένη την προτεραιότητα σου στο δρόμο.Δεν πάει να έχει 32 Stop ο άλλος και άλλα τόσα κόκκινα φανάρια?Σε κάθε κωλόστενο που περνάμε κόβουμε και τσεκάρουμε τόσο ώστε αν χρειαστεί να προλάβουμε να αντιδράσουμε όταν ο άλλος έχει καταργήσει κάθε είδους ΚΟΚ.Oτι μλκ μου κάνανε με τη μηχανή μου την κάνανε σε διασταύρωση και σε στενάκια και όχι σε εθνικά δίκτυα και σε ταξίδια
Δόξα τα λεφτά, έχουμε Θεό...
Άβαταρ μέλους
Nicholas
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:00
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: GT 1000 bicolore
Τοποθεσία: Αθήνα, Κερκυρα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Nicholas »

Τι κανω εγω?

Οδηγω με το σκεπτικο οτι ΟΛΟΙ εχουν βγει τσαρκα να με σκοτωσουν. ΟΠΟΤΕ προσεχω τα παντα και σκεφτομαι συνεχεια.....τωρα θα μου την φερει ο φουστης.........Π.Χ ιδιως οταν ειμαι σε ταχειας κυκλοφοριας και εχω καποιον στα 10 μετρα π.χ μπροστα μου (αριστερα η δεξια)..σκεφτομαι παντα......προσεχε μην αλλαξει λωριδα αποτομα ο φουστης και βγαλει φλας αφου στριψει.....

επισεις εχω ΠΑΝΤΑ αναμενα τα μεγαλα φωτα. πιστεψτε με κανει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα. Σε βλεπουν πιο ευκολα. Το εχω τεσταρει με φιλους μου. Ειναι λιγο ενοχλητικο βεβαια αλλα οχι τοσο οσο το να σε πατησει ο αλλος και να σου πει...Συγνωμη φιλε δεν σε ειδα!!!!
Άβαταρ μέλους
Nicholas
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:00
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: GT 1000 bicolore
Τοποθεσία: Αθήνα, Κερκυρα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Nicholas »

Πολυ σωστα ο Νοστραδαμος το λεει.....αυτο λεω και εγω στην γυναικα μου που μου φωναζει ...ΕΧΕΙ ΣΤΟΠ ο αλλος προχωρα.....και απανταω οτι το ΣΤΟΠ ειναι οτι πιο φονικο υπαρχει στους δρομους. Ο καθε φαπαρας περναει διασταυρωσεις φουλ γκαζι επειδη εχει ο ΑΛΛΟΣ (παντα ο αλλος φταιει) ΣΤΟΠ.....ναι ρε φιλε εχω ΣΤΟΠ. Σταματησα. κοκκαλο..,.......και σε ειδα στα 150 μετρα και προχωρησα.....Και εσυ επιταχυνεις και με πατας.....και μου λες ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΠ.....δηλαδη τι να κανω? Σε ειδα μακρια και εφυγα....εσυ που το πατησες το γκαζι επειδη σκεφτηκες οτι εχω ΣΤΟΠ εκανες καλα? Η πας με χιλια σε κεντρικο δρομο επειδη ξερεις οτι ολοι οι αλλοι εχουν ΣΤΟΠ.???...ετσι γινοντε τα ατυχηματα.....
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 03:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από kojak »

Nicholas έγραψε:Τι κανω εγω?



επισεις εχω ΠΑΝΤΑ αναμενα τα μεγαλα φωτα. πιστεψτε με κανει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα. Σε βλεπουν πιο ευκολα. Το εχω τεσταρει με φιλους μου. Ειναι λιγο ενοχλητικο βεβαια αλλα οχι τοσο οσο το να σε πατησει ο αλλος και να σου πει...Συγνωμη φιλε δεν σε ειδα!!!!
Και το βράδυ το κάνεις αυτό? Ή μόνο μέρα? Γιατι εαν το κάνεις βράδυ δεν είναι λίγο ενοχλητικό, είναι πολύ επικίνδυνο...
Φιλικά έτσι... :wsmile: :wsmile: :wsmile:
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
Άβαταρ μέλους
Nicholas
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 18:00
Gender: Male
Bike: 1098S
Other: GT 1000 bicolore
Τοποθεσία: Αθήνα, Κερκυρα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Nicholas »

Οχι μονο μερα το κανω.βραδυ τα αλλα φωτα ειναι οκ.
DESMODROMIC SVARTH

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

Στην οδήγηση μοτό αυτό που σε σωζει και που δυστηχως ''ερχεται'' με τα χρόνια ειναι η προβλεψη....

να προβλέπεις και να φτιάχνεις συνεχως στο μυαλό σου τα πιθανά σενάρια στον δρόμο......

αυτη αυτόματα επιφέρει και το ''κλεισιμο'' του γκαζιού.....

κακά τα ψέματα παιδιά......

ο μαζεμενος-αμυντικός τρόπος οδήγησης δίνει τις περισότερες πιθανότητες επιβίωσης....

+944 λοιπόν στον Νικόλα απο τσου κορφούς....οδηγείς σαν όλοι να θελουν να σε φάνε και προσπαθείς να γίνεσαι όσο πιο όρατός γίνεται.....και Τα φώτα πάντα αναμμένα.... :thumbsup:

και + άλλα τόσα στον desmoman....οι χειρισμοί μετά απο ατύχημα σε μοτοσικλετιστή, πρεπει να γίνονται ΜΟΝΟΝ απο άτομα που έχουν εκπαιδευτεί σχετικά.....η μεγαλυτερη βοήθεια ειναι το να ειδοποιήσουμε ταχύτατα το ασθενοφόρο....

και για να μην ξεχνιόμαστε...



TAKE LONGER TO LOOK FOR BIKES.....

μακάρι αυτό το σποτ να παιζόταν και στο δικό μας ''προηγμενο'' κρατος

...την μπανανία σε συσκευασία δώρου, τυλιγμενο με κορδέλα MADE IN EU........
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από sakman »

Σπύρο αυτό είναι ΤΟ βίντεο .

Πρέπει να προβάλετε καθημερινά και παντού .


Τώρα στα επί μέρους :

να προβλέπεις και να φτιάχνεις συνεχως στο μυαλό σου τα πιθανά σενάρια στον δρόμο......


ΑΥΤΟ είναι το μυστικό . Το εφαρμόζω χρόνια τώρα και δεν με έχει προδώσει , ακόμα και στην πρόσφατη περιπέτεια μου με τον ταρίφα . Πρόλαβα και αντέδρασα όπως έπρεπε με αποτέλεσμα να μην τραυματιστώ σοβαρά .


ο μαζεμενος-αμυντικός τρόπος οδήγησης δίνει τις περισότερες πιθανότητες επιβίωσης....


Οι λέξεις μαζεμένος – αμυντικός παραπέμπουν ( κατά την άποψη μου ) στο σιγά – σιγά .

Συγνώμη αλλά δεν είναι πάντα έτσι . Αν δεν οδηγούσα σιγά – χαλαρά ( πάλι στην ίδια περίπτωση με τον ταρίφα ) , και δεν είχαμε την ίδια ταχύτητα πηγαίνοντας πλάϊ – πλάϊ , και είχα ξεκολλήσει με γκάζι από δίπλα του δεν θα πάθαινα τίποτα . Ο δρόμος σήκωνε και 150 χλμ με ασφάλεια .
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Εκτός από το STOP το μάτι μου είναι γαρίδα ....και όταν περνάω με πράσινο...
Το πόσα αυτοκίνητα-αστικά-μηχανάκια-φορτηγάκια περνάνε με "βαθύ πορτοκαλί" δεν λέγεται...ειδικά όταν ξεκινάς με δικό σου πράσινο...
Οταν προσπερνάω ...πρώτα είμαι πίσω από την αριστερή ρόδα του οχήματος γιατί εκεί "σε πιάνουν " οι καθρέφτες του ,πατάω σινιάλλο με τα φώτα ...έστω και μέρα...και προσπερνάω ταχύτατα στην κυριολεξία...σε κάθε καθυστέρηση κινδυνεύουμε άμεσα γιατί μπαίνουμε σε σημείο αόρατο για την πλειοψηφία των καθρεφτών του κάθε κινητού .
Στις διασταυρώσεις έχουμε υποχρέωση να δούμε αν υπάρχει παρκαρισμένο στη γωνία ,όχημα ,γιατί αυτό θα εμποδίσει σίγουρα την ορατότητα του οδηγού του οχήματος που διασταυρώνεται με εμάς.(και έχει STOP)...θα "βγάλει μούρη"....και ....άντε γειά...
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
kojak
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1022
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2008, 03:38
Gender: Male
Bike: Multistrada 1000S
Other: s2r800,Vespa T5 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από kojak »

Σπύρο, ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ. Και σαν οδηγός μηχανής αλλά πιο πολύ σαν οδηγός κουτίού.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που "κοπανάει".
Αλλά αυτό θα είναι το επόμενο...

---Βασίλης---
DESMODROMIC SVARTH

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

sakman έγραψε: Οι λέξεις μαζεμένος – αμυντικός παραπέμπουν ( κατά την άποψη μου ) στο σιγά – σιγά .

Συγνώμη αλλά δεν είναι πάντα έτσι . Αν δεν οδηγούσα σιγά – χαλαρά ( πάλι στην ίδια περίπτωση με τον ταρίφα ) , και δεν είχαμε την ίδια ταχύτητα πηγαίνοντας πλάϊ – πλάϊ , και είχα ξεκολλήσει με γκάζι από δίπλα του δεν θα πάθαινα τίποτα . Ο δρόμος σήκωνε και 150 χλμ με ασφάλεια .
Τζίο,...

το αμυντικός παραπεμπει στο ετοιμοπόλεμος....το σιγά-σιγά είναι σαφώς πιο επικίνδυνο.....
το μαζεμένος στο γεγονός ότι το 87% των ατυχημάτων με μοτό συμβαίνει σε αστικό ή ημι-αστικό περιβάλλον..στο 75% αυτού του ποσοστού ευθυνόταν το ''άλλο όχημα'' και όχι η μοτό...
η '' παραπάνω απο όσο με παίρνει'' ταχύτητα είναι που μειώνει τον χρόνο αντίδρασης και η έλλειψη εμπειρίας που όλοι έχουμε (το σύνολο της εμπειρίας δεν αποκτάται ποτέ..) φέρνει και την λάθος αντίδραση...το λέω εν ολίγοις όχι αναφερόμενος σε μια ψιλοάδεια Λεωφ. Μαραθώνος αλλά στα γκαζοκωλίδοέντοσουζάκια στην πηγμένη Κηφισίας ή στα στενά της πόλης που απέχουν 100 μετρα το ένα απο το άλλο....


η συζήτηση αυτή μόνο εποικοδομητική μπορεί να είναι....για ρίχτε τα οι παλαιότεροι.....και ρωτάτε οι νεότεροι.....
Άβαταρ μέλους
sakman
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3858
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2008, 10:19
Gender: Male
Bike: SS1000
Other: CBX 750 MONTESA 414
Τοποθεσία: Βριλήσσια

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από sakman »

στα γκαζοκωλίδοέντοσουζάκια στην πηγμένη Κηφισίας ή στα στενά της πόλης που απέχουν 100 μετρα το ένα απο το άλλο....


η συζήτηση αυτή μόνο εποικοδομητική μπορεί να είναι....για ρίχτε τα οι παλαιότεροι.....και ρωτάτε οι νεότεροι.....

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
The Uncle Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris848
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3853
Εγγραφή: Τρί 03 Φεβ 2009, 23:32
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: Παραβιαση stop!!!!!!!!

Δημοσίευση από dimitris848 »

Οι μοτοσυκλετιστές δέν υπολογιζόμαστε απλά και καθαρά. Αλλοι δέν μας υπολογίζουν απο λάθος και αφηρημάδα άλλοι ..επίτηδες (αρκετοί..) και το ξέρουμε, λόγω της εικόνας που έχει δημιουργηθεί κυρίως των ..σφηναδόρων μηχανόβιων (που ισχύει λίγο...) και <<αρπαγή>> προτεραιότητας. :zep:
Δέν ξέρω πώς θα <<εκληφθεί>> αυτό που θα πώ αλλά για όλους τους μοτοσυκλετιστές το κυριότερο είναι να προσέχουν όσα μπορούν ..ακόμη και τα μυγάκια πώς πετάνε (που λέει ο λόγος..), αλλιώς μπορεί ... Αλλά το άλλο που θέλω να πώ είναι ότι εκτός της αμυντικής οδήγησης που ελαχιστοποιεί τους κινδύνους σημαντικά, είναι όχι σε τέτοια ..κάλυψη πιθανοτήτων στο σύνολό της, αλλά σημαντικότατη πιθανότητα, η άκρως επιθετική οδήγηση. Και τί εννοώ. Επιθετική οδήγηση ώς προς τις δυνατότητές μας κυρίως και σε συνέχεια πλήρη αξιοποίησή τους σε μιά δύσκολη στιγμή π.χ ή μέχρι να <<αραιώσουμε>>. Αυτό <<ξεδιαλύνει>> τα πράγματα στον δρόμο και ..συμπεριφορές κυρίως (πολύ..) εάν διαθέτεις αμάξι και ξέρεις τον άριστο χειρισμό του και το ...χορεύεις :cool: ..στην πραγματικότητα γιατί το ..άγνωστο τρομάζει ... :glimpse:
Και όλα αυτά σε λίγο πιό αραιωμένους δρόμους. Με μηχανή δέν είναι το ίδιο αλλά ο άριστος χειρισμός της είναι ..προβλεπόμενος εάν θέλεις να περάσεις κάποια <<εικόνα>> στους άλλους δίπλα σου. Πρέπει να είναι καλός κάποιος και να το δείχνει γύρω του ώστε να μήν αφήνει την παραμικρή αμφιβολία για πιθανότητα εκδήλωσης λάθους (όπου έτσι σκέφτονται και οι άλλοι ... :glimpse: ) δημιουργώντας μείωση ανασφάλειας στους γύρω του ή και με τον τρόπο οδήγησης μπορεί απλά να δείξει ότι εκτός απο ότι το ..έχει να δείξει ότι το χαίρεται ..εντελώς. Μία περίπτωση αυτή π.χ. ..πολλές οι παράμετροι ας πούμε.
Και δέν αναφέρομαι σε επιθετική οδήγηση προκαλώντας και με αμφιβολίες που μπορεί να υπάρχουν, είτε ώς προς τις ικανότητές μας είτε πόσο ξέρουμε το όχημα που οδηγάμε, προκαλώντας έχθρα αλλά αυτό να γίνεται με τον τρόπο που οδηγάμε, δίνοντας σιγουριά στους γύρω ότι δέν θα προκύψει κάτι λάθος δημιουργώντας τους στη συνέχεια νευρικότητα (η οποία είναι μεταδιδόμενη...) και εν συντομία όσο πιό πολύ <<το έχουμε>> με ένα όχημα τόσο πιό εύκολα μπορεί να υπάρξει κάποια τέτοια περίπτωση π.χ.

Για τo παραπάνω βιντεάκι απλά θα έπρεπε να παίζει κάθε μέρα απο μία φορά μόνο σε κάθε κανάλι και τα αποτελέσματα θα ήταν εμφανή.
http://www.youtube.com/watch?v=s9Pto1YAAoc" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση