DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Περιλαμβάνει ιστορικές αναφορές στη Ducati, στο εργοστάσιο, στη φιλοσοφία, στους δημιουργούς, σε ιστορικούς αγώνες κλπ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Atanaz
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Δευ 09 Μαρ 2009, 00:27
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 350GTL, 907ie,m600
Τοποθεσία: Καπανδρίτι
Επικοινωνία:

DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από Atanaz »

Το δώρο της γυναίκας... για την γιορτή μου, δεν θα μπορούσε να μην είναι Ducati.. την Ευχαριστώ πολύ... :teasing10:

http://www.cameraquest.com/ducati.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream"), OR6401.1, 18x24. Lens: Ducati-VITOR 1:3.5, 35mm, shutter speeds: 1/20 to 1/500. This model was produced from 1946 to 1952. By the series number 03262, this camera should be made in 1950. Very special is the engravement "PER COLLABORATORE DUCATI" and "NON CEDIBILE", that means that it was not for sale but given as a gift to someone within the DUCATI-company.

The SOGNO (in comparison to the more economic camera "SIMPLEX") is the top range version, often called "The Italian LEICA". Its interchangeable lenses and rangefinder were revolutionary for its time. Shown with the camera are a "PRONTO" ever-ready-type leather bag, also stamped "DUCATI" and an orange filter, usually used to optimize black&white photographs.
P1017493.JPG
P1017495.JPG
P1017492.JPG
P1017485.JPG
P1017487.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
living in the fast lane..
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από mxait »

:respekt: στη σήζυγο....

να την χαιρεσαι!! δουλεύει??ειναι σε καλή κατάσταση?

Θελω και γώ μια ρε μαμωτη..... εδώ και καιρο το είχα στο μυαλο μου να βρώ και γω μια... ή ενα απο αυτα τα ραδιοφωνα που φτιάχνανε τότε... το χω αυτο το μικρόβιο απο τον πατέρα μου :mrgreen:
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
Atanaz
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Δευ 09 Μαρ 2009, 00:27
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 350GTL, 907ie,m600
Τοποθεσία: Καπανδρίτι
Επικοινωνία:

Re: DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από Atanaz »

Δουλέυει..film δεν υπάρχει! το οποίο ειναι και αυτο Ducati :zep:
living in the fast lane..
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από mxait »

Ε καπου θα βρεις κανα ξεχασμενο.. ετσι να βγαλεις μερικες για να πεις οτι εβγαλες!!!
Ειναι φανταστική παντως :thumbsup:
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
geo_multi
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2853
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 20:49
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Τοποθεσία: Γκασμαδονήσι (ή αλλιώς Μυτιλήνη)

Re: DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από geo_multi »

Έχω χαλάσει δυο φωτογραφικές μηχανές και χτυπάω το κεφάλι μου. Η πρώτη ήταν μια Halina, της δεκαετίας του 60' πάνω κάτω. Την είχε φέρει ο πατέρας μου από το εξωτερικό σε κάποιο μπάρκο του. Την έριξα κάτω πιτσιρικάς και δεν ξαναδούλεψε. Η δεύτερη μια Zenith, λίγο μεγαλύτερος, όταν αποφάσισα να την μαστορέψω μόνος μου... Φοβερό εργαλείο για να πειραματιστεί και να μάθεις να τραβάς και να εμφανίζεις φωτογραφίες μόνος σου (όχι σαν τις σημερινές ψηφιακές που τραβά και η κουτσή Μαρία και τις τυπώνει στο pc της...)
Γιώργος

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά που θα σε κάψει
Άβαταρ μέλους
mxait
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1915
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 13:00
Gender: Male
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια

Re: DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από mxait »

Εχω και γω μια zenith του πατερα μου... δεν ξερω ποτε χρονολογειτε η κατασκευή της αλλα εκτιμω γυρω στα 70s... εχει και φωτομετρο πανω της!!!...
Παντως zenith στο μοναστηρακι πιστευω ανετα βρισκεις πολυ πραμα.... δεν ειναι και κορυφαιες αλλα οντως ειναι καλο σχολειο!

Εκτος απο την zenith εχω και μια lubitel και αυτη Ρωσσικη αλλα ειναι κουκλι...την εχω στολισμενη... σιγουρα δουλευει αλλα που να βρεις τετοιο καρουλι...... Αυτη τη zenith έχω αν θυμάμαι καλά :wsmile:
happymess-lubitel-2.jpg
lubitel2.2.jpg
zenith.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Στακάτος.....

member of pastitsada racing team
Άβαταρ μέλους
george-ss
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1970
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος 2011, 15:10
Gender: Male
Bike: 999R
Other: cagiva c12r
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: DUCATI-camera, model "SOGNO" (="Dream")

Δημοσίευση από george-ss »

:cool:
ένα εικονίδιο ίσων χίλιες λέξεις
Απάντηση