Λεμε για ιταλια

Πήγατε, ήρθατε, πείτε μας τις εμπειρίες σας
Απάντηση
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Καλησπερα σε ολους,
Λεμε με την κοπελα μου (πρωτα ο θεος),3 μαιου για ιταλια.
Αλλα θα ειναι πρωτη φορα εξωτερικο οποτε θελω βοηθεια..
Καταρχας απο εγγραφα.θελω σιγουρα καινουργιες ταυτοτητες και ασφαλεια της μηχανης κατι αλλο;;
Και δευτερον ποια μεροι προτεινετε..
Θα ειναι αρχες Μαιου οποτε οχι παρα πολυ βορεια.
5 μερες καθαρα θα ειναι,και υπολογιζω 3-4 ωρες οδηγηση την μερα..
Επισης θελω να αποφυγω αυτοκινητοδρομους,εαν γινετε θα προτιμουσα ωραιες διαδρομες σε επαρχιακους δρομους.
Σκεφτομαι για ναπολι και μετα τοσκανι..
Άβαταρ μέλους
Spirossam
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Πέμ 19 Φεβ 2009, 16:03
Gender: Male
Τοποθεσία: Π.Φάληρο

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Spirossam »

Stelioskg έγραψε:Καλησπερα σε ολους,
Λεμε με την κοπελα μου (πρωτα ο θεος),3 μαιου για ιταλια.
Αλλα θα ειναι πρωτη φορα εξωτερικο οποτε θελω βοηθεια..
Καταρχας απο εγγραφα.θελω σιγουρα καινουργιες ταυτοτητες και ασφαλεια της μηχανης κατι αλλο;;
Και δευτερον ποια μεροι προτεινετε..
Θα ειναι αρχες Μαιου οποτε οχι παρα πολυ βορεια.
5 μερες καθαρα θα ειναι,και υπολογιζω 3-4 ωρες οδηγηση την μερα..
Επισης θελω να αποφυγω αυτοκινητοδρομους,εαν γινετε θα προτιμουσα ωραιες διαδρομες σε επαρχιακους δρομους.
Σκεφτομαι για ναπολι και μετα τοσκανι..
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Ducatisti και ταξιδιωτικά είναι σαν το ανέκδοτο με τον Αλβανό τουρίστα :wsmile:
Πράσινη κάρτα για την μηχανή (στη βγάζει ο ασφαλιστής σου)
Ταυτότητα εγώ είχα πάει και με την παλιά δεν υπήρχε πρόβλημα αρκεί να έχει και λατινικούς χαρακτήρες.

Τώρα για τα σημαντικά της διαδρομής:έχω κάνει και τη βόρεια (Βενετία,Δολομίτες) αλλά και κεντρική και νότια (Τοσκάνη,Νάπολι,Μπάρι)
Επειδή ζητάς πράγματα που είναι σχετικά για το καθέναν και επειδή πρέπει να σου γράψω 5-6 σελίδες καλύτερα κάνε ένα τσεκάρισμα εδώ
http://www.gsforum.eu/index.php?s=9bb87 ... e6fdfb537b" onclick="window.open(this.href);return false;

Έχω βάλει και εγώ ταξιδιωτικό Ευρωπαικό και Ιταλίας.
Και εδώ στο ducatisti έβαλα το ευρωπαικό αλλά δυστυχώς οι φωτογραφίες πάπαλα....Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε :hibye:
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή,
η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι.
Εικόνα
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Ευχαριστωω.. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 07:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από goulisf »

Καλή χρονιά σε όλους και ειδικότερα σε σένα.

Ταξίδι στην Ιταλία εεεε!!! χμχμχμχμ!!!
Μιάς και δεν έχεις ξαναπάει να υποθέσω ταξίδι με μηχανή στη γείτονα χώρα δώσε βάση στα παρακάτω:

Από έγγραφα χρειάζεσαι, όλα της μηχανής + πράσινη κάρτα ( αχρείαστη να ναι, η ασφάλεια της μηχανής στο εξωτερικό, βγαίνει από την ασφαλιστική σου σε μια-δυο μέρες και είναι τσάμπα ), οδική βοήθεια σίγουρα (αχρείαστη να ναι), ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες, ευρωπαική κάρτα ασφάλειας ( αχρείαστη να ναι, βγαίνει από το φορέα που είσαι ασφαλισμένος, ΕΦΚΑ, ΟΑΕΕ και είναι και αυτή δωρεάν αλλά αυτή αργεί, θέλει 1,5 μήνα, αλλά και με το προσωρινό χαρτί αν σου δώσουν εντάξει είσαι).
+ συναγερμό ή λουκέτο δισκόφρενου με συναγερμό, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Όλα τα ξενοδοχεία να είναι με δικό τους parking για να μην πετάγεσαι το βράδυ από την αγωνία για τη μηχανή, όπως εγώ το 2011 στο Menton στη Γαλλία που ήμουν solo.

Λες 5 μέρες; Μαζί με το καράβι ή όχι;
Σου έβγαλα πρόχειρα δύο εναλλακτικά 5νθήμερα ταξίδια + το καράβι γίνονται 7ήμερα. Αποφασίζεις και διαλέγεις. διάβασε και άλλα forum και βγάλε άκρη.

Όλα αυτά είναι σκέψεις κανονικότητας και όχι Covid 19.

1η επιλογή
Patra-Ancona
Το καράβι φεύγει 17:00 - 18:00 από Πάτρα και φθάνει Ancona 15:00 την άλλη μέρα, Ψάξτο καλά αυτό.

Ancona-San Marino-Bologna (Μουσείο Ducati ψάχτο πρέπει να κλείσεις πρώτα για να πας :xxx: ).
1.jpg
Bologna-Modena-Parma-Cinque Terre- Rapallo(ψάξε στο internet τι είναι το Cinque Terre - Στη Modena και συγκεκριμένα στο Maragnello είναι το μουσείο της Ferrari. 12€ είχα πληρώσει το 2008 χωρίς να έχω κάνει κράτηση. Το εγκεφαλικό το έπαθα μέσα).
2.jpg
Rapallo-Cinque Terre-Pisa-Firenze(Πύργος Πίζας και Φλωρεντία)
3.jpg
Firenze-San Gimignano-Sienna-Firenze(Ότι και να γράψω είναι λίγο. Εκεί πας χωρίς μπαγκάζια αφού το βράδυ θα ξαναγυρίσεις στη Φλωρεντία).
4.jpg
Firenze-Passo Muraglione-Forli-Ancona(Passo Muraglione, ένα από τα καλύτερα περάσματα της Ιταλίας)
5 (2).jpg
Ancona-Patra
Φεύγει από Ancona 16:00 περίπου και φθάνει την άλλη μέρα 14:00 στη Πάτρα.
Υπ' όψιν Μάιο μήνα έχει δροσιά καλή εκεί.
Από κάτω θα σου δώσω το εναλλακτικό δεύτερο ταξίδι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
Άβαταρ μέλους
goulisf
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Σάβ 19 Ιουν 2010, 07:24
Gender: Male
Bike: Multistrada 620
Other: vespino 50cc
Τοποθεσία: Πατρα και σε πρασινες διαδρομες
Επικοινωνία:

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από goulisf »

Το 2ο ταξίδι που σου έχω είναι για Νότια Ιταλία ( σκέφτομαι να πάω φέτος αν μπορώ, θα δούμε - σε αυτό πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός γενικά )και ακολουθεί παρακάτω:

Patra-Bari
το πλοίο φεύγει πάλι κατά τις 17:00 με 18:00 από Πάτρα και φθάνει 09:30 την άλλη μέρα στο Bari, οπότε έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου.

Bari-Pompei-Napoli
Η Νάπολη θέλει γενικά προσοχή, γενικά δε χαζεύουμε και δεν κάνουμε επίδειξη πλούτου στο δρόμο.
Επίσκεψη στο Βεζούβιο και στην Πομπηία.
6.jpg
Napoli-Costiera Amalfitana-Napoli ( Ότι και να γράψω για την Costiera Amalfitana θα είναι λίγο- googlαρε και κοίτα φωτογραφίες).
( Εκεί πας χωρίς μπαγκάζια, αφού θα ξαναγυρίσεις στη Νάπολη )
7.jpg
Napoli-Matera
Εκεί γυρίστηκαν "Τα πάθη του Χριστού" του Μελ Γκίμπσον και το τελευταίο James Bond. Βραχώδεις σπηλιές σαν τα Μάταλλα.
8.jpg
Matera-Tarantas-Gallipoli
Θα πάρεις μια γεύση από την Magna Grecia ( τη Μεγάλη Ελλάδα).
9.jpg
Gallipoli-Alberobello-Bari
Το Alberobello είναι ένα αξιοθέατο-χωριό που τα σπίτια έχουν όλα μια παράξενη πυραμοειδής σκεπή.
10.jpg
Το πλοίο από το Bari φεύγει απογευματάκι γύρω στις 19:00 όπως έχω δει, οπότε και πάλι έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου. Και φθάνει Πάτρα στις 13:00 το μεσημέρι της επομένης.

Μιας και δεν ξέρω αν έχεις κάνει πολυήμερα ταξίδια στο εξωτερικό, να σε ενημερώσω ότι επειδή έχεις να κάνεις και χιλιόμετρα και να περπατήσεις σε αξιοθέατα, καλό θα είναι τα πρωινά το πολύ 09:30 να είσαι στο δρόμο για να ξεκινήσεις και γενικά είναι λίγο στρατιωτικός ρυθμός αλλιώς θα τρέχεις να προλάβεις.
Ότι σου έγραψα και στα 2 post μπαίνεις και τα ψάχνεις και παίρνεις μια γεύση από τα λεγόμενά μου.
Διάβασε αν θέλεις και τα 6 ταξιδιωτικά μου στα Ταξιδιωτικά εκτός Ελλάδας και ειδικότερα στη Ρουμανία και θα καταλάβεις πολλά πράγματα σε διάφορα θέματα ( τηλεφωνική επικοινωνία, συμπεριφορά στο ταξίδι, πως κλείνουμε ξενοδοχεία στο δρόμο κ.α. Μόνο τα μέρη αλλάζουν). http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... 90&t=31371
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε για πληροφορίες και για να περάσεις καλά :hibye: .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Over the Mountains... Under the Stars
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες και τον χρονο σου..τοσκανη εχουμε παει με λεωφορειο οποτε μαλλον για το 2 ταξιδι,ναπολι-αμαλφι-αλμπερομπερο..
Θα του ριξω μια πιο καλη ματια και για οτι απορια σου ξανα στελνω..ευχαριστω και παλι..
Θεμα ημερων δεν εχουμε γιατι αρχικο πλανο ητανε το norddkap,αλλα οικονομικα δεν εβγαινε..
Άβαταρ μέλους
hell in roads
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1054
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ 2009, 15:04
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Ξυριστικη Phillips
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από hell in roads »

Με το θεμα των διοδιων τι παιζει που θελουν να εχεις Telepass αφου δεν εχουν σε ολα αλλες ενναλακτικες επιλογες πληρωμης?
]η ζωη ειναι τοσο μικρη και τοσο ωραια που αξιζει να ζουμε καθε στιγμη σαν να 'ναι η τελευταια!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Spirossam
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Πέμ 19 Φεβ 2009, 16:03
Gender: Male
Τοποθεσία: Π.Φάληρο

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Spirossam »

hell in roads έγραψε:Με το θεμα των διοδιων τι παιζει που θελουν να εχεις Telepass αφου δεν εχουν σε ολα αλλες ενναλακτικες επιλογες πληρωμης?
Αυτό που ίσχυε τότε ήταν στην είσοδο των διοδίων έπαιρνες από το αυτόματο μηχάνημα το εισητήριο και όταν έβγαινες το έβαζες το εισητήριο και σου έλεγε τι θα πλήρωνες (στο μηχάνημα πάλι).
Αναλογικά δηλαδή ανάλογα με πόσο ταξίδεψες χιλιομετρικά.

Κάτι τέτοιο αντίστοιχο προσπαθούμε να κάνουμε και εμείς εδώ 10+ χρόνια μετά.... :whistling:
Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή,
η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
contes di zante
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί 17 Σεπ 2019, 17:52
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: beverly 350
Τοποθεσία: Ζάκυνθος

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από contes di zante »

Μια διευκρίνιση σχετικά με την πράσινη κάρτα. Λέγεται πιστοποιητικό εξωτερικού, πλέον δεν εκτυπώνεται σε πράσινο χαρτί (απο εκεί και τ' όνομά της) αλλά σε λευκό Α4 και στην πραγματικότητα είναι ένα πιστοποιητικό ασφάλισης με Λατινικούς χαρακτήρες και όλα τα απαραίτητα στοιχεία για χρήση στο εξωτερικό. Επίσης εκδίδεται αμέσως και μπορείς να την ζητήσεις με την ανανέωση του ασφαλιστηρίου και όχι να περιμένεις λίγες μέρες πριν το ταξίδι. Όσο για τα διόδια μπαίνοντας παίρνεις το εισιτήριο και βγαίνοντας πληρώνεις απλά και με κάρτα
διονύσης Κ/ έλα να πάμε στο νησί...το multi(strada) μου εγώ και 'σύ
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Bart »

Εσείς καλά λέτε για Ιταλία
Τον Χαρδαλιά τον ρωτήσατε;
Εδώ δε πάμε ούτε στην μανδρα :wsmile:
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από Stelioskg »

Θελω να πιστευω οτι μεχρι τοτε θα μπορουμε να παμε..
Εαν οχι με την πρωτη ευκαιρια..
Δεν θα τους κανω και την χαρη να μην προγραματιζω ή να μην ονειρευομε..
Άβαταρ μέλους
REDRIDER
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2661
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 23:10
Gender: Male
Τοποθεσία: Σαλονίκη σε λέω......

Re: Λεμε για ιταλια

Δημοσίευση από REDRIDER »

Από τα ωραιότερα ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό. Αν οι 5 μέρες είναι μόνο για Ιταλία είσαι οριακά να δείς κάποια πράγματα, οπότε αν μπορείς βάλε άλλες 2 στο πρόγραμμα, χωρίς καράβια κτλ.

Εγώ τη μια χρονιά (2009) είχα ακολουθήσει το δρομολόγιο Ανκόνα-Μπολονια (μουσείο)-Βενετία (δν)-Φλωρεντία (2δν)-Πίζα-Ρώμη(2δν)-Νάπολη- Πομπηία-Μπάρι και επιστροφή.

Την επόμενη (2010) και λόγω wdw είχαμε έδρα το Ρίμινι και από εκεί εκδρομές.
Αξίζει η διαδρομή Ρίμινι-Σαν Μαρίνο-Φλωρεντία είναι ορεινή όπου είσαι εκτός αυτοκινητόδρομου αλλά προσοχή γιατί εκεί έχει πολλούς ποδηλάτες.
Γενικά οι ωραίες ορεινές διαδρομές είναι στο βόρειο κομμάτι της χώρας.
Θα επιλέξεις ξενοδοχείο με κλειστό πάρκινγκ, θα έχεις πράσινη κάρτα.
Εμένα με σταμάτησαν και είχα παλιό δίπλωμα αλλά δεν είπαν κάτι, προσοχή όμως στην autostrada σχεδόν σε κάθε ταμπέλα έχει κάμερα, οπότε καλό είναι να πηγαίνεις με τα όρια (είναι αυστηροί με τα όρια σε κατοικημένες περιοχές)

Στη Νάπολι τα μάτια σου 44, δεν έχεις δίκιο ακόμα και αν φύγεις με πράσινο από φανάρι,υπάρχει αναρχία στην οδηγική συμπεριφορά και κλοπές επίσης.

Γενικά είναι εύκολο το οδικό δίκτυο οπότε δεν χάνεσαι....το 2009 που πήγα το πρώτο ταξίδι και το gps ήταν γτπκ αγόρασα έναν οδικό χάρτη από βενζινάδικο και ταξίδεψα μια χαρά.

Αν θέλεις να πας στο μουσείο κλείνεις από το site της ducati ώρα πολύ εύκολα, αλλά και χύμα αν πας σε βάζουν σε γρούπ ξενάγησης, καλό είναι όμως να κλείσεις.

Πάνω απ όλα όμως.......πρέπει να εμβολιαστείς :wsmile: :wsmile: :wsmile:
Scusa Mamma, Sono Un Motociclista........
Απάντηση