Ποσο λαδι σας καιει;

Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Xenokratis »

Λοιπον για να βαλουμε λιγο το θεμα σε μια τάξη...


Καίει λάδια....γιατι??
Η επόμενη ερώτηση.....καίει 10λτ/100χλμ! Γιατιιι???

Οπως αντιλαμβανομαστε ειναι ερωτήσεις που ΔΕΝ πρεπει να κανουμε ετσι...αντε και οποιον παρει ο χάρος!

Καιει 1λιτρο στα 1000χλμ. ΟΚ...ΠΟΥ? με τι συνθήκες...σε τι δρόμους, τι φόρτωμα ειχε το μηχανακι και ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ....ΤΙ ΣΚΑΤΑ λαδι φόραγε οταν μας τα έκαψε!

Επειδη ανα τους αιώνας εχω διαβάσει τα άπειρα περι ελαιων, και καλο θα ηταν απο την στιγμή που οι κινητήρες μας ΖΟΥΝΕ απο το λάδι και ΜΟΝΟ....να σπαταλησουμε λιγο απο το χρόνο μας και να κάτσουμε να διαβασουμε λιγο για τα λαδια που χρησιμοποιουμε στη μοτοσυκλέτα μας, απο την στιγμή που μας ενδιαφέρει....Αν οχι...οκ συμπληρώνουμε οσο κάψει και οταν ερθει η ωρα να παει για σερβις...θαααα τα αλλαξω!

Κεφάλαιο πρώτον....ιξώδες, για να μην πολυ εμβαθυνουμε, τα πρώτα Μ3 ε46 που ηρθαν στην Ελλάδα ειχαν προδιαγραφές για 0-30! Ξέρετε τι έγινε το πρώτο καλοκαιρι ετσι? Στεγνώσανε ολα απο λάδι! Οποτε η οδηγια για την ελλαδαα αλλαξε σε 10-40 για το καλοκαιρι. Αυτο..εγκυκλοπεδικα

Κεφάλαιον Δευτερον...Εαν το λαδι το αγοραζουμε απο ιδιωτες, αποθηκες...κτλ...θελει λιγακι ψαξιμο γιατι στην ΠΙΑΤΣΑ κυκλοφορεί τηγανολαδο με συνθετικα που το πληρωνεις 15 και 18 ευρω το λιτρο και απο πισω κανει τη φριτέζα και στα αληθεια καιει λαδι σα διχρονο.

Κεφάλαιον τρίτον και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΝ....καιμε λάδια στο βουνό με ανοιχτο στροφιλικι με 19 βαθμους περιβάλλον? Η καίμε λάδι στην κακιά σκάλα με 200αρες και 45αρια?

Υπάρχει μια ΑΠΕΙΡΗ βιβλιοθηκη με πληροφοριες για τεχνικά θεματα στο φορουμ και καλό θα ήταν πριν αρχισουμε να γράφουμε σε ενα θρεντ 200 διαφορετικες ερωτησεις, να ριξουμε ενα μικρο ψαξιμο και 90% αυτο που ψάχνουμε θα το βρούμε. Ειδικά στο κομμάτι με τα λάδια......

Ξενερώνω άπειρα να βλέπω 2 με 3 θρεντ ανα 15 μερες και ολα με απαντήσεις των 2 γραμμών.

Ξέρω οτι ο κυκλος του φόρουμ εκλεισε και οτι πλέον ολο το νταβαντούρι παίζει στα φουμπου κτλ, αλλα για κάποιους αυτο το φόρουμ ειναι παραπάνω απο "μια ευκολη λυση" στο προβλημα τους για να την βλάλουν οσο πιο τσάμπα γίνεται γιατι καποιοι παιδευτηκαν και μετά σπατάλησαν πολλά απογευματα απο τη ζωη τους για να συντάξουν ενα κειμενο με ΔΟΜΗ!

Δεν ειναι επουδενί προσωπική αναφορα σε καποιο πρόσωπο, απλά με αφορμή το θρεντ αυτό και επειδη πριν απο 10 χρόνια ειχα χάσει 1μιση χρόνο απο τη ζωη μου να ψάχνω να βρω τι ΣΚΑΤΑ φταιει και καινουργιο μηχανακι καίει 1ίτρο στα 1000χλμ, ειμαι λιγα ευαισθητος με αυτο το θέμα!
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από argy »

Ωραίος ο Ξένο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Pan
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2013, 22:28
Gender: Male
Bike: 748S

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Pan »

Ρε εσυ καλα τα λες αλλα....
Άβαταρ μέλους
LAVEY
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Δευ 12 Ιουν 2017, 10:34
Gender: Male
Bike: 749R
Τοποθεσία: Somewhere in Time

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από LAVEY »

Ωραιος ο φίλος ξένο αλλα δεν είναι όλα πάντα έτσι. Έγω σπατάλησα στο αμάξι στην κυριολεξία 2,5 χρόνια αλλάζοντας 3 συνεργεία να μου πουν γιατι καίει λάδι και έχω απώλειες. Έψαξα ότι μπορούσα να ψάξω (έτσι νόμιζα ) ρώτησα κάθε γνωστό κάθε φίλο, κάθε μηχανικό που έβρισκα.Όπως καταλαβαίνεις είχα προτάσεις να σηκώσω μοτερ για αλλαγη φλάντζας κλπ.Δοκίμασα ότι λάδι υπάρχει και δεν υπάρχει. Κανείς ποτε δεν μου είπε ή δεν κοίταξε την βαλβίδα αναθυμιάσεων (PCV). Εντελώς τυχαία έπεσα σε ενα τυπο στο youtube που έλεγε ακριβώς αυτό. Την άλλαξα μόνος με κόστος 9ευρώ. Ήταν βουλωμένη. Απο τότε τσεκάρω κάθε μήνα. Όλα τέλεια.
Καμιά φορά μπορει να είναι και κάτι που διαφεύγει στους περισσότερους
Every man dies.Not every man really lives
Life is short...Ride Hard
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Stelioskg »

Νομιζω οτι τωρα πια καταλαβα γιατι τσιμπαγε λιγο λαδι..
Αλλαζα λαδι καθε 7.500χλμ,τα λαδια θελουν αλλαγη καθε 5.000χλμ..
Παρατηρησα οτι καθε φορα που αλλαζα λαδια μεχρι και τις επομενες 5.000χλμ δεν τσιμπαγε καθολου,απο τις 5 εως τις 7500χλμ τσιμπαγε 250ml.
Τωρα που αλλαζω καθε 5.000χλμ ειναι μια χαρα..
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 07:18
Bike: 848

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από argy »

Ωραίος :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από cronos »

Stelioskg έγραψε:Νομιζω οτι τωρα πια καταλαβα γιατι τσιμπαγε λιγο λαδι..
Αλλαζα λαδι καθε 7.500χλμ,τα λαδια θελουν αλλαγη καθε 5.000χλμ..
Παρατηρησα οτι καθε φορα που αλλαζα λαδια μεχρι και τις επομενες 5.000χλμ δεν τσιμπαγε καθολου,απο τις 5 εως τις 7500χλμ τσιμπαγε 250ml.
Τωρα που αλλαζω καθε 5.000χλμ ειναι μια χαρα..

Φίλε 250ml στα 7500χλμ δεν νομίζω να είναι και κανένα τραγικό νούμερο.Και πάλι όμως πολλά παίζουν ρόλο όπως τα γράφει παραπάνω ο Ξενοκράτης
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Stelioskg »

Τσιμπαγε 250ml/1000xλμ..
Απο την αλλαγη και για 5.000χλμ δεν εκαιγε καθολου.
Απο τις 5.000χλμ μεχρι τις 7.500 εκαιγε 250μλ/1000χλμ..
Τωρα αλλαζω στις 5.000χλμ και ξενοιασα..
Το γραφω γιατι ΣΧΕΔΟΝ ολα τα ducati συνεργια λενε στις 7.500χλμ αλλαγη λαδιων.προσωπικη μου αποψη τα λαδια αντεχουν εως τις 5.000χλμ.
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από vagosm »

Stelioskg έγραψε:Τσιμπαγε 250ml/1000xλμ..
Απο την αλλαγη και για 5.000χλμ δεν εκαιγε καθολου.
Απο τις 5.000χλμ μεχρι τις 7.500 εκαιγε 250μλ/1000χλμ..
Τωρα αλλαζω στις 5.000χλμ και ξενοιασα..
Το γραφω γιατι ΣΧΕΔΟΝ ολα τα ducati συνεργια λενε στις 7.500χλμ αλλαγη λαδιων.προσωπικη μου αποψη τα λαδια αντεχουν εως τις 5.000χλμ.
Στέλιο καλησπέρα,
εγώ εχω παρατηρήσει οτι η κατανάλωση παίζει ρόλο ανάλογα με το φάσμα στροφών που το δουλεύεις. Επίσης παίζουν ρόλο και τα λάδια.
τωρα έβαλά για δοκιμή τα castrol power1 racing και θα σου πω εντυπώσεις σε λίγο καιρό.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Stelioskg »

Σιγουρα παιζει ρολο πως πηγαινεις στο δρομο...
Αλλο να δουλευει το μοτερ στις 4-5000 στροφες και αλλο στις 7-8000.. Οπως και η εξωτερικη θερμοκρασια-το φορτωμα της μηχανης και αλλα πολλα που εχουν γραφτει πιο πανω..
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Stelioskg »

Στέλιο καλησπέρα,
εγώ εχω παρατηρήσει οτι η κατανάλωση παίζει ρόλο ανάλογα με το φάσμα στροφών που το δουλεύεις. Επίσης παίζουν ρόλο και τα λάδια.
τωρα έβαλά για δοκιμή τα castrol power1 racing και θα σου πω εντυπώσεις σε λίγο καιρό.[/quote]
Τα δοκιμασες τελικα;
Πως σου φανηκαν;
Άβαταρ μέλους
vagosm
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ 2016, 13:14
Gender: Male

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από vagosm »

Stelioskg έγραψε: Τα δοκιμασες τελικα;
Πως σου φανηκαν;
Δεν παρατήρησα διαφορά σε σχέση με τα shell advance ultra που είχα πριν. Ίδια κατανάλωση πάνω κάτω. Μία μικρή διαφορά είδα μόνο στο σασμάν που έγινε ενα τσικ πιο μαλακό.
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Re: Ποσο λαδι σας καιει;

Δημοσίευση από Stelioskg »

Τελεια,ευχαριστωω..
Απάντηση