Ss750 δεν περνει εύκολα.

All Supersport models (2V & 4V)
Απάντηση
astalavista
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 06:37
Gender: Male
Other: cr250

Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από astalavista »

Καλησπέρα σας.
Ειμαι πολύ νέος κάτοχος μια ss750 2002.
Δεν ξανα ειχα ντουκατι, πανέμορφο εργαλείο, εντυπωσιακό για μενα να οδηγώ ντουκατι, λείπει λίγο γκάζι Αλλά είναι τέλεια.
Το πρόβλημα είναι ότι από την αρχή που την πήρα, δεν επερνε εύκολα, πάντα ήθελα 2,3,4 μιζιες και παίξιμο με τον αερα, για να πάρει.
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είχε πει,ειχε ενα πρόβλημα με την μίζα Αλλά το πήγε συνεργείο και το έφτιαξε και ο μαστορας του δίνει ένα χρόνο εγγύηση για το φτιάξιμο και η οδηγία ήταν να μην πατάω το κουμπί της μίζας για πάνω από 2 δευτερολεπτα. Δηλαδή πατα, άσε, πατα ασε για να πάρει...

Τέλος παντων η μηχανη με άφησε εντελώς.οσο περνούσαν οι μέρες, επερνε και πιο δύσκολα.
Στα χέρια μου είναι κανένα 6μηνο,με ούτε 2000 χιλιομετ
ρα .
Η μηχανη έχει 80.000 χλμ.
Να προσθέσω, όταν επερνε,το μοτερ δούλευε άψογα.
Λοιπόν ως ανήσυχος τύπος, του πείραζα τις βίδες του αερα στα σώματα και σαν να μου φάνηκε για 2 μέρες επερνε πιο εύκολα...
Μετά σε πορεία άρχισα να παρατηρώ κάποια τσαφ τσουφ και μάλλον είναι από τον κάθετο κύλινδρο.
Το λέω αυτό γιατί όταν ειμαι σβηστος, πατάω μίζα,και πολλές φορές ο κάθετος κύλινδρος χωρίς να έχει πάρει μπροστά το μοτερ,κάνει τσαφ,και πετάει ενα συνεφο ακαφτες απο το σωμα του ιντεκσιον..Μάλλον εκεί που ενώνει σώμα και λαιμός προς φιλτροκουτι.
Στην τελική τα επαιξε το κομπλερ.(Βασικά καταλαβα ότι από την αρχή που την πήρα είχα θέμα γιατί μου έκανε αργα και γρήγορα γυρίσματα το μοτερ πατώντας εγώ συνεχόμενα το κουμπί της μίζας.
Τώρα το μοτερ είναι ανοιχτό και περιμένω κομπλερ. Αλλά μάλλον το πρόβλημα δεν θα λυθεί,
Αλλά στοιχεία είναι ότι τσέκαρα χρονισμο, ήταν οκ Αλλά πολύ χαλαροί οι ιμάντες, τους τεντωσα ενα τι.
Πήρα συμπίεση και οι 2 έχουν την ίδια, 115 -120.
Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα καυσίμου, τα μπουζι φαίνονται πνιγμένα.
Και ένα τελευταίο περίεργο είναι ότι όταν το μοτερ δουλεύει και βγάλω την πίπα του κάθετου κυλίνδρου, το μοτερ συνεχίζει και δουλεύει λες και δεν έγινε τίποτα, ούτε καν το καταλαβαίνεις,.
Όταν βγάλω την πίπα του οριζόντιου, το μοτερ σβήνει...
Οπότε υπάρχει κάποιο θέμα στον κάθετο σωστά;
Να είναι από ρεύμα;
Να κάνω μια τραμπα τους πολλαπλασιαστες να δω ;
Όταν έχω έξω τα μπουζι, και στα δύο βλέπω σπινθιρα...Αλλά είναι αρκετός; ένα χελπ παιδια......σόρρυ για το βιβλίο που έγραψα ☺❤
Άβαταρ μέλους
Bart
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: Τρί 13 Σεπ 2011, 00:40
Gender: Male
Bike: Monster S4R
Other: 749s & m900
Τοποθεσία: Να εδώ

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από Bart »

Ωχ
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
astalavista
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 06:37
Gender: Male
Other: cr250

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από astalavista »

Τι ;;;;;;
astalavista
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 06:37
Gender: Male
Other: cr250

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από astalavista »

Πες μου πλιιζζ :sosad: :sosad: :sosad: :sosad:
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Θεσσαλονίκη μένω...αν μου την φέρεις σπίτι μου στην κάνω περδίκι(δωρεάν)
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
astalavista
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 06:37
Gender: Male
Other: cr250

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από astalavista »

Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε Αλλά μένω σε νησί πολύ μακριά από την υπόλοιπη Ελλάδα:p και ούτε συνεργείο ducati έχει εδώ ούτε καν ιδιοκτήτες ducati...μπορείς σε παρακαλώ να με καθοδηγήσεις από εδώ;;;
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

astalavista έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε Αλλά μένω σε νησί πολύ μακριά από την υπόλοιπη Ελλάδα:p και ούτε συνεργείο ducati έχει εδώ ούτε καν ιδιοκτήτες ducati...μπορείς σε παρακαλώ να με καθοδηγήσεις από εδώ;;;



Δεν νομίζω οτι γινεται...
γραφεις τοοοσα πολλα αλλα και συγκεχυμένα που αδυνατώ να αντιληφθώ απο που να αρχίσω!!
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
astalavista
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 06:37
Gender: Male
Other: cr250

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από astalavista »

:( σίγουρα είναι δύσκολο από μακριά...το καταλαβαίνω...
Το επόμενο βήμα για μενα είναι να έρθει το κομπλερ, να ξανα μπορέσω να μιζαρω το μοτερ.τοτε θα κάνω και μια εναλλαγή στους πολλαπλασιαστες να δω συμπεριφορά.
Και μετά συνεχίζω.
Εσύ τι θα έκανες; (σε πάω βήμα βήμα πονηρά) χD
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 11:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Μια μηχανη με τοσα πολλα χιλιόμετρα και χωρις να δηλώνεις ενα λεπτομερές σερβις μπουκ(που μάλλον δεν ειχε ο προηγούμενος ιδιοκτ.) εγω προσωπικα θα εκανα έλεγχο σε τουλαχιστον 60 σημεια!!Δλδ ολους τους σένσορες ...μπεκ ..φισσες...και ελεγχο εσωτερικα αφου έβγαζα τα δυο πλαϊνα καπάκια.Ακολουθουν βαλβίδες και τοοοοσα άλλα...
Γιαυτο σου ανέφερα ...αν την ειχα στα χερια μου.
Απο τις ερωτήσεις σου επίσης δεν εισαι γνώστης βασικων λειτουργιων ΜΕΚ...οπότε θα γραφω την μιση μου ζωή κείμενα για να καταλάβεις οτι "απο τον ίδιο δρόμο που πέρασα θα περασεις και εσυ"
Τον χρόνο πίσω δεν μπορώ να τον γυρίσω(και 30 χρόνια ενασχόλησης) ουτε με κείμενα και συζητήσεις να σε κάνω μηχανικό.
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
astalavista
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2020, 06:37
Gender: Male
Other: cr250

Re: Ss750 δεν περνει εύκολα.

Δημοσίευση από astalavista »

Οκ καταλαβαίνω.
Σε ευχαριστώ και πάλι για την αρχική σου πρόταση να μου την φτιάξεις δωρεάν.καλη σου μέρα.το εκτιμώ.
Απάντηση