Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Τα στολιδια των κοριτσιων...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Raiden »

Γειας παιδια ειμαι καινουργιος εδω και σας κανω σεφτε με μια ερωτιση για τη αγαπημενη μου μηχανι. Επειδη το ταπλο των οργανων ειναι λιγο απαρχεωμενο , ξερετε αν γινετε να μπει ενα ποιο καινουργιο και μοντερνο ή πιστευετε οτι δεν αξιζει τον κοπο? Φυσικα αν ειναι να μου βγει η δουλεια 300-400 τοτε δεν παιζει κατι τετοιο . :)
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από dimirex »

Αν μιλάμε μόνο για ducati όργανα (όχι aftermarket) η επομενη σειρά των SS από το δικό σου φοράει αυτά των monster (sport classics, νομίζω και οι πρώτες σειρές ST). Τα δικά σου δεν ξέρω πως είναι συνδεδεμένα αλλά των monster κουμπώνουν με ένα βύσμα πάνω στην πλεξούδα. Επίσης στηρίζονται πάνω στην τιμονόπλακα οπότε μάλλον θα χρειαστείς και τιμονόπλακα από πιο καινούργιο (SS800, SS1000)
Δες πρώτα την συνδεσμολογία σου αν είναι συμβατή, και αν συμφέρει οικονομικά προχωράς...

Άποψη μου πάντως να κρατήσεις τα δικά του - ή αν είναι προβληματικά βρές τα ίδια σε καλύτερη κατάσταση. Κάθε μοντέλο της Ducati είναι ιδιαίτερο και μοναδικό, και είναι ωραίο να ξεχωρίζει γι αυτό που είναι :cool:
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 20:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλως τον αδερφο μου! Τι μοντελο ειναι η μηχανη σου και απο ποιο μηχανακι θες οργανα?

Γιωργος
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Raiden »

H μηχανη ειναι του 2003 750ss με το Full Fearing . Τωρα δεν ψανχω κατι συγκεκριμενω αλλα δεν θα με χαλουσε να βαλω το ταπλο του 999s. Ξες κατι ψηφιακο ρε αδερφε δεν λες καλα τα αναλογικα αλλα δεμ θα με χαλουσε και κανας ψηφιακος χιλιομετρητής.
Άβαταρ μέλους
delta1098
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 776
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 09:38
Gender: Male
Other: RSV1000R
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από delta1098 »

νομιζω φιλε οτι απο ss800-1000 θα σου κουμπωσουν κουτι με καποιες μικρες μετατροπες στη συνδεσμολογια ισως
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 20:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Γιωργος »

Παιδια αυτα εχουν ηλεκτρονικα κοντερ ενω το 750 εχει ντιζα, θελει ολοκληρη ιστορια να βαλεις αλλα οργανα και θα χαλασεις λεφτα. Τωρα απο ebay βρισκεις οργανα 999-749 με καμια 150αρια € και μετα πατεντα στην πατεντα για να τα βαλεις. Αξιζει ομως? Τα κλασικα νομιζω ειναι καλυτερα, ασε που δεν θα τα ξαναδουμε σε ducati πια...ετσι λεω, εσεις?

Γιωργος
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
jimmysds
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ 19 Μάιος 2008, 12:23
Gender: Male
Bike: 999R
Other: ktm990adv,300exc-e
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από jimmysds »

Η μοναδικη φτηνη λυση ειναι αυτη http://trailtech.net/computers.html" onclick="window.open(this.href);return false; αν σε ενδιαφερει, υπαρχουν και Θεσσαλονικη απ οτι ξερω μπορω να μαθω ποιος τα φερνει εκει αν θες, διαφορετικα απο νετ θα σου στοιχισει κανα 30€ -50€ πιο φτηνα.
Εγω εχω βαλει το vector στο enduro μου,(ktm 400 exc) αλλα εσυ πρεπει να πας για vapor!
η βαση ειναι πολυ απλο να τη φτιαξεις(αν δεν υπαρχει το ss στη lista) για να το μονταρεις πανω.
Ρωτα πρωτα ομως αν το φως στο οργανο μενει ανοιχτο μονιμα κατα τη λειτουργεια η σβηνει μετα απο λιγο και πρεπει να πατας ενα κουμπακι για να αναβει. Στο δικο μου πχ μετα απο 1 λεπτο σβηνει. :wsmile:
επισης αν ειναι να το παρεις απ εξω πες μου να σου στειλω λινκ απο αγγλια βγαινει γυρω στα 120€ αν θυμαμαι καλα, γιατι απο αμερικη στελνουν μονο με ups και ειναι πακετο(*θα πληρωσεις τα διπλα)! :hibye:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimmysds την Πέμ 17 Ιούλ 2008, 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://www.ownersdirect.co.uk/greece/GR1440.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
jimmysds
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ 19 Μάιος 2008, 12:23
Gender: Male
Bike: 999R
Other: ktm990adv,300exc-e
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από jimmysds »

αυτο ειναι :whistling:
vapor_tachometer_w350_100k.gif
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
http://www.ownersdirect.co.uk/greece/GR1440.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 20:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Γιωργος »

ωρε νουμερο, τι φωτο εχεις βαλει στο αβαταρ??? Μην μου πεις οτι εχεις το dvd...και δεν εχεις στειλει ουτε μια φωτο προκαταβολικα....


Γιωργος
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Raiden »

Ενα αλλο σημαντικο μειονεκτημα που εχει το ταπλο ειναι οτι δεν εχει δεικτη βενζινης παρα μονο ενα λαμπακι που σου λεει οτι τελιωνει. Ξερετε αν γινετε να μπει κανα οργανο , κατα προτιμιση ψηθιακο ?
Άβαταρ μέλους
jimmysds
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ 19 Μάιος 2008, 12:23
Gender: Male
Bike: 999R
Other: ktm990adv,300exc-e
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από jimmysds »

Γιωργος έγραψε:ωρε νουμερο, τι φωτο εχεις βαλει στο αβαταρ??? Μην μου πεις οτι εχεις το dvd...και δεν εχεις στειλει ουτε μια φωτο προκαταβολικα....


Γιωργος
xa xa giati spamareis στο θεμα αυτο?χε χε ναι το εχω θα στο φερω κερκυρα σε 10 μερες ...γκρινιαρη :wsmile:
http://www.ownersdirect.co.uk/greece/GR1440.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Γιωργος
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: Τετ 25 Ιουν 2008, 20:39
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: KEPKYRA

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Γιωργος »

Για να μπει οργανο βενζινης θα πρεπει να αλλαξεις και το φλοτερακι στο τεποζιτο, ετσι ωστε να ειναι συμβατο με το ρολοι. Παντως εγω ξερω οτι δεν υπαρχει τπτ για το μηχανακι αυτο σε after market, θα πρεπει να πατενταρεις εσυ.


Γιωργος.
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Raiden
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 22:56
Gender: Male
Bike: ST2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ducati 750 SS Ταπλο οργανων

Δημοσίευση από Raiden »

Ρωτησα ενα φιλο μου που ασχολειτε και μου ειπε οτι γινετε με 2 τροπους . Η να το βαλω το κλασικο φλοτερακι ή να βαλω 3-4 αισθητηρες στο ντεποζιτο. Σκεφτομαι για το δευτερω , εσεις τι λετε?
Απάντηση