Ελληνική Γλώσσα

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες και δεν σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από D3§m02K »

Να προσθέσω - αν μου επιτρέπετε - πως μπορεί η Khoisan να είναι η μητέρα όλων των γλωσσών, όμως η Ελληνική "κρύβει" κάποιους "άσσους στο μανίκι" στη γραπτή της μορφή, τους οποίους "ρίχνει στο τραπέζι" στην προφορική της μορφή:

Συγχωρήστε με που δεν θυμάμαι από πού αλλά έχω ακούσει πως αν τα σημεία στίξης του πολυτονικού, τα μακρέα και τα βραχέα φωνήεντα καθώς και - στην πλειοψηφία της - η ορθή σύνταξη μεταφερθούν αυτούσια στον προφορικό λόγο, βοηθούν - μέσω του ρυθμού ανασών που επιβάλλουν - στην καλύτερη οξυγόνωση του εγκεφάλου και κατ' επέκταση σε μεγαλύτερη διαύγεια πνεύματος κατά την ομιλία.

Μου ακούγεται λογικό.
natasha.n

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από natasha.n »

Ελπίζω να ήταν σαφές ότι η δημοσίευσή (μου) που αφορούσε την Khoisan δεν έγινε με σκοπό να "μειώσει" σε κάτι την ελληνική γλώσσα, αλλά είχε χαρακτήρα καθαρά ενημερωτικό, σχετικά με το αν είναι ή όχι η "αρχαιότερη γλώσσα του κόσμου".
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από D3§m02K »

Σαφέστατο. Η αναφορά μου στην Khoisan έγινε με εναυσματικό τρόπο.
Άβαταρ μέλους
5os
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 11:12
Gender: Male
Bike: 1098R
Other: Beverly 250
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από 5os »

εντάξει να πώ ότι αυτή η συζήτηση μου αρέσει πολύ, αλλά

δεν μπορώ να δεχτώ ότι η Khoisan είναι η αρχαιότερη γλώσσα του κόσμου, για τον απλούστατο λόγο ότι για να αποδείξεις κάτι τέτοιο ακόμα και αν ονομάζεσαι πανεπιστήμιο Στανφορντ πρέπει να βρείς στοιχεία ότι αυτή η γλώσσα ομιλούνταν πριν από 3500 ή 4000 ή και παραπάνω χιλιάδες χρόνια. Αυτά τα στοιχεία μπορεί να είναι μόνο γραπτά. Γραπτά γλωσικά στοιχεία όμως τέτοιας ηλικίας υπάρχουν μόνο από την Ελλάδα, την Αιγυπτο και τη Μεσοποταμία και από όλες αυτές τις γλώσσες η μόνη ζωντανή είναι η Ελληνική.
5os


ΦΟΙΒΟΣ
natasha.n

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από natasha.n »

5os έγραψε:εντάξει να πώ ότι αυτή η συζήτηση μου αρέσει πολύ, αλλά

δεν μπορώ να δεχτώ ότι η Khoisan είναι η αρχαιότερη γλώσσα του κόσμου, για τον απλούστατο λόγο ότι για να αποδείξεις κάτι τέτοιο ακόμα και αν ονομάζεσαι πανεπιστήμιο Στανφορντ πρέπει να βρείς στοιχεία ότι αυτή η γλώσσα ομιλούνταν πριν από 3500 ή 4000 ή και παραπάνω χιλιάδες χρόνια. Αυτά τα στοιχεία μπορεί να είναι μόνο γραπτά. Γραπτά γλωσικά στοιχεία όμως τέτοιας ηλικίας υπάρχουν μόνο από την Ελλάδα, την Αιγυπτο και τη Μεσοποταμία και από όλες αυτές τις γλώσσες η μόνη ζωντανή είναι η Ελληνική.
Μπορώ να σου προτείνω σχετική βιβλιογραφία, ή να σε παραπέμψω σε (συνοπτικά) αρχεία των μελετών των ανθρωπολόγων, γλωσσολόγων και λοιπών επιστημόνων και των ερευνών τους (οι οποίες, διήρκεσαν χρόνια).

Το τι "δεχόμαστε" ή δεν δεχόμαστε, μπορεί να εκπηγάζει από τις αγαθότερες των προθέσεων, όμως ας μην είμαστε δογματικοί -και άλλωστε, δεν έχουμε βάλει κάτω να μετρήσουμε ή να συγκρίνουμε τίποτα! "Η δικιά μας γλώσσα είναι πιο παλιά", "ναι, αλλά η δικιά μας είναι η καλύτερη", νομίζω ότι δεν ταιριάζει σε ενήλικες αλλά κυρίως, νοήμονες ανθρώπους.

Σε νοήμονες ανθρώπους, επίσης, θα άρμοζε σεβασμός στον τρόπο που χειρίζονται την (όποια) πολιτισμική κληρονομιά τους και λυπάμαι, αλλά οι Νεοέλληνες δεν χαρακτηριζόμαστε από κάτι τέτοιο...

Τέλος, παρόλο το "κλισέ"... ας μην αφήνουμε το δέντρο να μας κρύβει το δάσος, το θέμα δεν είναι η ηλικία μιας γλώσσας, αλλά το αν και το γιατί ευσταθεί ή όχι να γίνουν τέτοιες "δομικές" αλλαγές, καθώς και η γενικότερη "συμπεριφορά" των "πνευματικών ανθρώπων" και των πολιτικών σε ζητήματα, όπως το γλωσσικό...


[edit - 23/07/2008]

Επειδή αυτό το "δεν το δέχομαι, ακόμη κι αν το λέει το Stanford University" με προβλημάτισε πολύ όλο το βράδυ και τη μισή (έως τώρα) σημερινή ημέρα... ναι, ίσως τελικά να ήταν πολύ επιπόλαιη η απάντησή μου! Η ουσία είναι μία: το έχει πει ο Λιακόπουλος; Αν δεν το έχει πει ο Λιακόπουλος, δεν το έχει πει κανείς!...
Άβαταρ μέλους
5os
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 11:12
Gender: Male
Bike: 1098R
Other: Beverly 250
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από 5os »

natasha.n έγραψε:
[edit - 23/07/2008]

Επειδή αυτό το "δεν το δέχομαι, ακόμη κι αν το λέει το Stanford University" με προβλημάτισε πολύ όλο το βράδυ και τη μισή (έως τώρα) σημερινή ημέρα... ναι, ίσως τελικά να ήταν πολύ επιπόλαιη η απάντησή μου! Η ουσία είναι μία: το έχει πει ο Λιακόπουλος; Αν δεν το έχει πει ο Λιακόπουλος, δεν το έχει πει κανείς!...[/justify]
τώρα με κόλησες στον τοίχο... :)) :)) :))
το θέμα είναι ότι για να υποστηρίξεις μια τέτοια θέση για ένα τόσο σοβαρό αλλά και δύσκολο ζήτημα πρέπει να έχεις και κάποιου είδους στοιχεία, αποδείξεις ή έστω σοβαρές ενδείξεις
τέτοιου είδους στοιχεία όμως δεν υπάρχουν από όσο ξέρω οπότε όλη η συζήτηση περί Khoisan είναι εντελώς αβάσιμη όπως ήταν τόσες άλλες θεωρίες για παρόμοια θέματα κατά το παρελθόν
Και επέτρεψε μου να μην έχω την καλύτερη γνώμη για καθηγητές ή έδρες που προκειμένου να τσεπώσουν κάποια επιχορήγηση εφευρίσκουν από το πουθενά τις πιο απίθανες ιστορίες
5os


ΦΟΙΒΟΣ
natasha.n

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από natasha.n »

natasha.n έγραψε:
[edit - 23/07/2008]

Επειδή αυτό το "δεν το δέχομαι, ακόμη κι αν το λέει το Stanford University" με προβλημάτισε πολύ όλο το βράδυ και τη μισή (έως τώρα) σημερινή ημέρα... ναι, ίσως τελικά να ήταν πολύ επιπόλαιη η απάντησή μου! Η ουσία είναι μία: το έχει πει ο Λιακόπουλος; Αν δεν το έχει πει ο Λιακόπουλος, δεν το έχει πει κανείς!...
5os έγραψε:τώρα με κόλησες στον τοίχο... :)) :)) :))
το θέμα είναι ότι για να υποστηρίξεις μια τέτοια θέση για ένα τόσο σοβαρό αλλά και δύσκολο ζήτημα πρέπει να έχεις και κάποιου είδους στοιχεία, αποδείξεις ή έστω σοβαρές ενδείξεις
τέτοιου είδους στοιχεία όμως δεν υπάρχουν από όσο ξέρω
οπότε όλη η συζήτηση περί Khoisan είναι εντελώς αβάσιμη όπως ήταν τόσες άλλες θεωρίες για παρόμοια θέματα κατά το παρελθόν
Και επέτρεψε μου να μην έχω την καλύτερη γνώμη για καθηγητές ή έδρες που προκειμένου να τσεπώσουν κάποια επιχορήγηση εφευρίσκουν από το πουθενά τις πιο απίθανες ιστορίες
Δεν θα αναλωθώ περισσότερο στο θέμα, σου είπα εάν θέλεις να σου δώσω σχετική βιβλιογραφία (σεντόνι ολόκληρο), να σε παραπέμψω σε (συνοπτικά) αρχεία, αλλά το θέμα ξεφεύγει πολύ από το ύφος και το mentality του forum (ωραία η γενική συζήτηση, αλλά δεν θα κάνουμε το ducatisti.gr φιλολογικό καφενείο -και τα βέλη τα έχω στρέψει σ' εμένα, αυτή τη στιγμή).

Τελευταία φορά περί Khoisan να πω ότι υπάρχουν τα στοιχεία - αποδείξεις (φυσικά, δεν είναι υποχρεωτικό να το γνωρίζουν όλοι, Khoisan είναι αυτή, δεν είναι η Τζούλια Αλεξανδράτου!) να υπενθυμίσω ότι το θέμα "ποια είναι η αρχαιότερη γλώσσα που 'ζει' ακόμη" είναι παντελώς αδιάφορο στην παρούσα φάση, αυτό είναι το δέντρο στο οποίο αναφέρθηκα παραπάνω και τέλος, αμφισβητώντας με αοριστολογίες, μελέτες πανεπιστημιακών επιπέδου Stanford (που, παρεμπιπτόντως, δεν είναι οι μόνες που έχουν γίνει) και στηρίζοντας έναν διάλογο επάνω στις υπεργενικεύσεις, αφαιρεί τη σοβαρότητα και το ενδιαφέρον από τον ίδιο το διάλογο.

ΥΓ. Σου έχει "κάτσει" στραβά η Khoisan; Ωραία, αν και μη 'ζώσα', η Χεττιτική, εμφανίζεται (γραπτά) τέσσερις αιώνες πριν την Ελληνική...
Και κάτι ακόμη, για να... συμμαζέψω και να επαναφέρω (όσο μπορώ) το θέμα:

«Τό Εθνος πρέπει νά μάθει νά θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθινό.»
- Διονύσιος Σολωμός -
Άβαταρ μέλους
gio_ST4
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 14:08
Gender: Male
Other: T50 Αθανατο! ,GIXXER

Re: Ελληνική Γλώσσα

Δημοσίευση από gio_ST4 »

TO μόνο που έχω να πω για τον κύπριο ευρωβουλευτή είναι..... :parta: .... :angry2: ... :ranting: .....και επίσης.... :ranting: .... :yuk:..... :xxx: ...... τι να πώ.....νρέπομαι.... :nono2: :nono2: .
Εικόνα
Απάντηση