1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nikos749 »

Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα!
Ετσι νομιζω εγω και ετσι μου τα ειπε ο τυπος...
ΜΕ 9000χλμ(περιπου) κοκκινο και 12000ευροπουλα με το κλειδι στο χερι που λενε!
πως ακουγετε παιδια?
I want to marry...
kompimen

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από kompimen »

θα το φέρεις από αμερική???????
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από D3§m02K »

Η τιμή είναι απλά ουτοπική . . .

Αυτά που πρέπει να σκεφτείς πριν οποιαδήποτε κίνηση είναι τα εξής:
α. Πρέπει να έχεις κάποιον δικό σου να το δει, πριν σου το στείλει ο τύπος.
β. Μεταφορικά; Πόσο σου είπε;
γ. Τελωνείο; Τέλη ταξινόμησης; Για ψάξου με κανέναν εκτελωνιστή εδώ. . .

Εκτός αν το μηχανάκι είναι ήδη Ελλάδα οπότε τα παραπάνω ερωτήματα είναι άκυρα.

Όπως και νά 'χει όμως, η τιμή είναι ξεφτίλα . . . :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Punisher »

Πατάτα και θα τα βρεις μπροστά σου....

Δεν είναι τυχαίο οταν βάζεις μπροστά το μηχανάκι οτι σου γράφει 1098 US και αντίστοιχα 1098 EU κάπου νομίζω έχω δει τις διαφορές θα τις ψάξω και θα τις ποστάρω... Ο κινητήρας και τα περιφερειακά είναι τα ίδια στις προδιαγραφές έχουν διαφορές μιας και δεν τηρούν προυποθέσεις euro3 έχουν άλλες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις και άλλες προδιαγραφές προσαρμοσμένες στις ανάγκες...

To be continued...
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
chakabam
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ 10 Μάιος 2008, 23:55
Gender: Male
Bike: ST2S
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από chakabam »

Για το τελωνείο δες αυτό: http://www.gsis.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_pl ... k/efk5.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
+ σε όλα αυτά 150+/- για μ@λ@κ..ς παράβολα.
Κώστας
http://www.tritonsports.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nikos749 »

Rodman έγραψε:Πατάτα και θα τα βρεις μπροστά σου....

Δεν είναι τυχαίο οταν βάζεις μπροστά το μηχανάκι οτι σου γράφει 1098 US και αντίστοιχα 1098 EU κάπου νομίζω έχω δει τις διαφορές θα τις ψάξω και θα τις ποστάρω... Ο κινητήρας και τα περιφερειακά είναι τα ίδια στις προδιαγραφές έχουν διαφορές μιας και δεν τηρούν προυποθέσεις euro3 έχουν άλλες ηλεκτρονικές ρυθμίσεις και άλλες προδιαγραφές προσαρμοσμένες στις ανάγκες...

To be continued...
Τα εχω ακουστα φιλε μου κι εγω αυτα και το μονο που μου τραβηξε την προσοχη ηταν η τιμη!
I want to marry...
Άβαταρ μέλους
jks
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6068
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 01:26
Gender: Male
Bike: Monster 620
Other: SBK 848
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από jks »

εχεις απολυτο δικιο αδελφε εν δεσμο Rodman,
αλλα αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι γιατι η πρωτη φουρνια 1098 που πηγε Αμερικη ειχε τα ιδια stalling issues που ειχε και η πρωτη φουρνια (ορισμενα κομματια) απο 1098 που κυκλοφορουσε και Ευρωπη..

τη στιγμη που τα μηχανακια που προοριζονται για αμερικη δεν τηρουν προδιαγραφες euro3 γιατι εμφανισαν τα ιδια ακριβως προβληματα με αυτα που εμειναν ευρωπη ??

Το ιδιο θεμα εχει προκυψει (επειδη εξακολουθω να διαβαζω το αμερικανικο φορουμ για 1098/848) και με ορισμενα Αμερικανικα 848 που στα καλα καθουμενα σβυνουν.. εδω δεν εχω ακουσει καποιο τετοιο θεμα ακομη ουτε απο μελη μας αλλα ουτε και απτο μηχανικο μου..

μονο μια περιπτωση 848 που "δυσκολευεται" να εκκινησει το μοτερ κατα τις πρωινες ωρες...
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από D3§m02K »

jks έγραψε:εχεις απολυτο δικιο αδελφε εν δεσμο Rodman,
αλλα αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι γιατι η πρωτη φουρνια 1098 . . .
Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που τα αμερικάνικα 695 είχαν τα ίδια συμπτώματα με τα ευρωπαϊκά . . . Γιατί οι ουσιαστικές διαφορές μεταξύ EU3 και αμερικανικών προδιαγραφών στον ψεκασμό και την τροφοδοσία γενικότερα είναι ελάχιστες . . .
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nikos749 »

D3§m02K έγραψε:Η τιμή είναι απλά ουτοπική . . .

Αυτά που πρέπει να σκεφτείς πριν οποιαδήποτε κίνηση είναι τα εξής:
α. Πρέπει να έχεις κάποιον δικό σου να το δει, πριν σου το στείλει ο τύπος.
β. Μεταφορικά; Πόσο σου είπε;
γ. Τελωνείο; Τέλη ταξινόμησης; Για ψάξου με κανέναν εκτελωνιστή εδώ. . .

Εκτός αν το μηχανάκι είναι ήδη Ελλάδα οπότε τα παραπάνω ερωτήματα είναι άκυρα.

Όπως και νά 'χει όμως, η τιμή είναι ξεφτίλα . . . :thumbsup:

ο τυπος που θα το φερει ασχολειται με αυτο το αθλημα και ειναι γνωστος μου!
και πρεπει να εχει καποιον γνωστο που τα εκτελωνιζει...
τα μεταφορικα ειναι πανω κατω στα 1000ευρω
I want to marry...
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nikos749 »

jks έγραψε:εχεις απολυτο δικιο αδελφε εν δεσμο Rodman,
αλλα αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι γιατι η πρωτη φουρνια 1098 που πηγε Αμερικη ειχε τα ιδια stalling issues που ειχε και η πρωτη φουρνια (ορισμενα κομματια) απο 1098 που κυκλοφορουσε και Ευρωπη..

τη στιγμη που τα μηχανακια που προοριζονται για αμερικη δεν τηρουν προδιαγραφες euro3 γιατι εμφανισαν τα ιδια ακριβως προβληματα με αυτα που εμειναν ευρωπη ??

Το ιδιο θεμα εχει προκυψει (επειδη εξακολουθω να διαβαζω το αμερικανικο φορουμ για 1098/848) και με ορισμενα Αμερικανικα 848 που στα καλα καθουμενα σβυνουν.. εδω δεν εχω ακουσει καποιο τετοιο θεμα ακομη ουτε απο μελη μας αλλα ουτε και απτο μηχανικο μου..

μονο μια περιπτωση 848 που "δυσκολευεται" να εκκινησει το μοτερ κατα τις πρωινες ωρες...
:shock: ουπς φιλε μου τι ειπες τωρα!!! το 749 που εχω απο το πουθενα εσβηνε και ειναι απο κακη ποιοτητα βενζινης!
I want to marry...
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nikos749 »

στο mobile που ειδα τιμες για τα 1098,μου ειπε +750ευροπουλα+τα εξοδα του και εφυγες!!! :thumbsup:
I want to marry...
Άβαταρ μέλους
nikos749
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ 2008, 20:56
Gender: Male
Other: daytona
Τοποθεσία: θεσσαλονικη και λιγο χαλκιδικη

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από nikos749 »

γ@μ@τ@ ποιος θα μου κανει στην γιορτη μου μια 1098 δωρο? :wsmile: :wsmile: :wsmile:
κι εγω σαν καλο παιδακι θα τον κανω μια μεγαλη βολτα. :thumbsup: :whistling:
I want to marry...
No Fear
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 23:59
Gender: Male
Τοποθεσία: Μεγαλόπολη

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από No Fear »

Κ εγω ειχα τσακαρει τιμες κ ειναι απιστευτες.Πολυ μεγαλη διαφορα παλικαρια.Μακαρι να μπορουσαμε να βγαλουμε μια ακρη γιατι εδω οι τιμες ειναι απλησιαστες.
Johnny
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Punisher »

Όπως είπα και πιο πάνω και πρόσθεσε πολύ σωστά κάποιος συνάδελφος οι αλλαγές έχουν να κάνουν στα ηλεκτρονικά στα σύστήματα ψεκασμού , στους καταλύτες στην εισαγωγή αέρα και πάμε λέγοντας... Ας παρατηρήσει κάποιος τις δυναμομετρήσεις σε στοκ μηχανάκια ευρώπη και ας παρατηρήσουμε και τις δυναμομετρήσεις σε Αμέρικα ! (Απο ξένο μοτοσυκλετιστικό φόρουμ ) Με θέμα Why are european Motorbikes get greater number in Dyno" , η απάντηση είναι η εξής : Απλά οι προδιαγραφές στην αμερική σε κάποιες πολιτείες είναι πολύ αυστηρές και επειδή η αγορά της αμερικής είναι μεγάλη η μαμά εταιρία αποφάσισε πως δεν είναι δυνατόν να βγάλει 40 διαφορετικές προδιαγραφές για 40 πολιτείες ! Για αυτό λοιπόν τα έχει διαχωρίσει ως US και EU για να τελειώνει μια και καλή με αυτό το θέμα..

Δεν σου λέει κανείς οτι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα στην μηχανή αυτό... Εκεί που θα έχεις το πρόβλημα θα είναι όταν θα χρειαστεί η μηχανή σου να μπει πάνω στο διαγνωστικό μηχάνημα όπου δεν θα μπορεί να αναγνωρίσει τον εγκέφαλο μιας και τα μηχανήματα δεν είναι προγραμματισμένα για αυτόν... Και μετά θα χρειαστεί να μπεις σε μια σειρά απο εξελίξεις μετατροπών πέραν απο τον εγκέφαλο για να μπορείς να το φέρεις στα ευρώπαικά δρώμενα.. Νομίζω κάπου είχα δει ενα site στην γερμανία όπου γενικότερα ασχολούταν με τέτοιες μετατροπές κυρίως σε Harley :P

Αυτά έχω να πω... Αν οι πηγές μου είναι λάθος τότε το ίδιο και εγώ που σας τα μετέφερα και ελπίζω να με συγχωρέστε ! :zep:

Respect
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από D3§m02K »

Rodman έγραψε:. . . Εκεί που θα έχεις το πρόβλημα θα είναι όταν θα χρειαστεί η μηχανή σου να μπει πάνω στο διαγνωστικό μηχάνημα όπου δεν θα μπορεί να αναγνωρίσει τον εγκέφαλο μιας και τα μηχανήματα δεν είναι προγραμματισμένα για αυτόν... Και μετά θα χρειαστεί να μπεις σε μια σειρά απο εξελίξεις μετατροπών πέραν απο τον εγκέφαλο για να μπορείς να το φέρεις στα ευρώπαικά δρώμενα. . .
Άρα, εκτός από τις δύο διαφορετικές χαρτογραφήσεις (US & EU), η μαμά δίνει στα συνεργεία της DDS ή Mathesis με διαφορετικό λογισμικό; :think2:

Όπως και νά 'χει, DP ECU με τελικά και φίλτρο από Ελλάδα και ξέμπλεξε. . . Γνώμη μου :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από mostro620 »

D3§m02K έγραψε:
Άρα, εκτός από τις δύο διαφορετικές χαρτογραφήσεις (US & EU), η μαμά δίνει στα συνεργεία της DDS ή Mathesis με διαφορετικό λογισμικό; :think2:

Όπως και νά 'χει, DP ECU με τελικά και φίλτρο από Ελλάδα και ξέμπλεξε. . . Γνώμη μου :thumbsup:

Ααα και να βγάλει και τους ηλίθιους ανακλαστήρες απο τις μπότες του πιρουνιού που έχουν όλα τα "αμερικάνικα"! :))
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από vlassos »

Το σημαντικότερο όλων είναι ότι αν δεν είναι euro3 το βάζεις στο πλοίο και επιστρέφει πίσω. Το έπαθε ένας γνωστός μου με αυτοκίνητο πριν από μερικές ημέρες. Αυτο είναι το κυριότερο πρόβλημα όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Punisher »

vlassos έγραψε:Το σημαντικότερο όλων είναι ότι αν δεν είναι euro3 το βάζεις στο πλοίο και επιστρέφει πίσω. Το έπαθε ένας γνωστός μου με αυτοκίνητο πριν από μερικές ημέρες. Αυτο είναι το κυριότερο πρόβλημα όλα τα υπόλοιπα διορθώνονται.
Δεν στέκει γράψε άκυρο...

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις για να μπορέσεις αν θέλεις εσύ και ο οποιοσδήποτε να φέρει όχημα απο την Αμερική. Το κάνουνε εδώ στο Ηράκλειο και έχω ακούσει και πολλές περιπτώσεις που το έχουν κάνει και στην Αθήνα. Το πρόβλημα δεν έιναι αν τηρεί τις προδιαγραφές φίλε vlassos το θέμα είναι οι μετατροπές που έχει υποστεί για να φιμωθεί το μηχανάκι ακόμα περισσότερο μιας και στην αμερική είναι ακόμα πιο αυστηρά τα πράγματα και οι νόμοι...

Για να φέρει το μηχανάκι το ποιο απλό πράγμα που μπορεί να κάνει ειναι να το εισάγει αρχικά στην Γερμανία και να το περάσει απο γερμανικό ΚΤΕΟ απο κάποιο φίλο η γνωστό μόνιμο κάτοικο και εν συνεχεία να το εισάγει στην Ελλάδα μόνο έτσι μπορεί να το φέρει απο Αμερική. Γερμανικό ΚΤΕΟ περνάει για πλάκα γιατι οι προδιαγραφές αμερικής όπως προανέφερα έχουν πολύ υψηλότερα στάνταρ απο τα ευρωπαικά...
Αυτα ισχύουν και για τα αυτοκίνητα... Αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν στο Ηράκλειο με Ηρακλειώτικες Πινακίδες ( χωρίς μέσο στο μηχανολογικό ) Ένα Ford Mustang GT και ένα Dodge Viper SRT 10 ... :thumbsup:
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από vlassos »

Ο περιορισμός στέκει τώρα η διαδικασία που περιγράφεις δεν είναι και η πιο απλή αν δεν έχεις κάποιον να τρέξει το θέμα στη Γερμανία και στο Βέλγιο. Αλλά σαν διαδικασία ακούγεται καλή για ΄΄οποιον θέλει να το κάνει.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Άβαταρ μέλους
Punisher
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1968
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 16:35
Gender: Male
Other: V-Max 96'
Τοποθεσία: South Africa

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από Punisher »

O Περιορισμός στέκει στο αθάνατο τελωνείο της ελλάδας το οποίο λέει : "Τι δεν μολύνει όσο πρέπει !!!! Μολύνει Λιγότερο !!!!!!!!! Δεν περνάει !!!!!!!!!! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ !!!!!!!!!! :zep:
See, I'm a man of many problems, up against some scary odds
We kill, we hide, we all fall down, idiots love to bury gods
It doesn't happen over night though, never, still I'm filled with wonder
Lonely like the tight rope walker, hitchhiker, long distance runner
Zoom, kick, persuasion tech, good night for you, bad night for me
Άβαταρ μέλους
vlassos
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 14:35
Gender: Male
Bike: Monster S4RS
Τοποθεσία: Χανιά

Re: 1098 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ!!!

Δημοσίευση από vlassos »

Οταν λέω "στέκει" εννοώ ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό.
Τώρα ότι υπάρχει γενικότερη άγνοια και δεν υπάρχει ουσιαστικός τεχνικός έλεγχος για να πιστοποιήσει ΄καυσαέρια ή ότι άλλο είναι μία άλλη ιστορία που οφείλεται στις άνύπαρκτες κρατικές υπηρεσίες (ο Θεός να τις κάνει) που κινούνται μόνο μέσω λαδώματος. Έτσι οχυρώνονται πίσω από την κοινοτική οδηγία και τελειώνει το πανηγύρι.
Γιώργος
"In times of universal deceit telling the truth will be a revolutionary act"
Eric Arthur Blair
Απάντηση