ΞΕΝΙΤΙΑ

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες και δεν σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6802
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

ΞΕΝΙΤΙΑ

Δημοσίευση από argy »

Γνωρίζοντας όλοι εδώ μέσα, ότι πολλοί φίλοι μας

βρίσκονται στα "ξένα", πετυχα αυτό το άρθρο και

πραγματικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση...



http://m.news247.gr/eidiseis/diaspora/s ... ediaWidget" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
johnsig
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ 23 Φεβ 2009, 11:50
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ΚΤΜ400,kxt250,z50
Τοποθεσία: Aθηνα

Re: ΞΕΝΙΤΙΑ

Δημοσίευση από johnsig »

Ειμαι χρονια εξω και η αληθεια ειναι παντα καπου ενδιαμεσα..ποτε δεν δουλεψα για ελληνα αλλα γνωρισα πολλους ελληνες που αλλοι με κλεψανε,αλλοι πηγαν να με κοροιδεψουνε και αλλοι παλι γινανε οι καλυτεροι φιλοι μου..
Το παν ειναι να μπορουμε να αποκτησουμε γρηγορα τη σωστη γνωση στις διαδικασιες που εμπλεκομαστε, ανεξαρτητως χωρας..
Άβαταρ μέλους
motogppress
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1143
Εγγραφή: Τετ 29 Απρ 2009, 13:01
Gender: Male
Other: 999R,M1000s, vespa
Τοποθεσία: Nicosia, Cyprus

Re: ΞΕΝΙΤΙΑ

Δημοσίευση από motogppress »

το να πας για δουλεια στο εξωτερικο ειναι μια πονεμενη ιστορια χωρις τελος, ή μια χαρουμενη καινουργια αρχη. δυστυχως αρκετος κοσμος τα τελευταια χρονια εφιγε και απο Κυπρο. εγω απο την αλλη δεν ηθελα να ερθω πισω μετα τις σπουδες μου στην Ελλαδα, θα πηγαινα αμερικη μετα ναυαγησε, θα πηγαινα αγγλια παει κι αυτο και τελικα πριν απο 16 χρονια που εβρισκες 2 και 3 δουλειες και διαλεγες εσυ που θα πας, εμεινα Κυπρο.

long story short που λεμε, το 2013 μετα τις εκλογες και την σκατοπεριοδο του ΔΝΤ και κουρεματος ειχα πολυ ασχημο και πεσμενο ηθικο, και φανταστειτε οτι μονο χρεη εχω, ΟΧΙ κουρεμενες καταθεσεις!!! ξεκινησα ξανα τοτε να ψαχνω να παει στις ''ΑΡΑΠΙΕΣ''. ετσι εκανε μετα τον πολεμο του 1974 ο μακαριτης ο πατερας μου και τωρα 40 χρονια μετα ηρθε η σειρα μου, μετα τον πολεμο των τραπεζων και τα φαγοποτια των πολιτικων!!!!!!!!!

απο φιλους και γνωστους που εχουν παει εξω με το ζορι ή με την καλυτερη διαθεση, οι εντυπωσεις και εμπειριες ειναι αναμεικτες.

επισης ενα τελευταιο που ηθελα να πω ειναι οτι, το παραπονο των παιδιων που πανε εξω να δουλεψουν ειναι οτι στην ιδια μας τη χωρα οι εργοδοτες τους συμπεριφερονται χαλια και τα οφεληματα τους ειναι χαλια και εκει που κανουν το μεγαλο βημα να φυγουν για ενα καλυτερο αυριο βρισκουν τα ιδια και χειροτερα απο τους συμπατριωτες του εξωτερικου!!!

κουραγια γιατι ειναι δυσκολα εκει εξω αδελφια
The street is not the track - It's a place to Pace

If You Want To Go Faster - Take It To The Track


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ASLAN
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιουν 2008, 22:55
Gender: Male
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη .

Re: ΞΕΝΙΤΙΑ

Δημοσίευση από ASLAN »

Aλλαξε πολυ η μεταναστευση τα τελευταια χρονια ,πλεον μονο πτυχιουχοι και εξιδεικευμενοι τεχνιτες με απταιστα την γλωσσα και σοβαρα βιογραφικα μπορουν να βρουν δουλειες ,αν οχι καλοπληρωμενες τουλαχιστον να επιτρεπουν την αξιοπρεπη επιβιωση .Οι εποχες που η πολιτισμενη δυση χρειαζοταν ανειδικευτους εργατες περασε ,πλεον υπαρχουν αλλοι λαοι που ειναι διαθετιμενοι να τις κανουν φτηνοτερα και συνηθισμενοι σε τραγικες συνθηκες διαβιωσης.
Νίκος.
Άβαταρ μέλους
gonzo
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Κυρ 29 Σεπ 2013, 13:55
Gender: Male
Other: Tuono v4

Re: ΞΕΝΙΤΙΑ

Δημοσίευση από gonzo »

johnsig έγραψε:Ειμαι χρονια εξω και η αληθεια ειναι παντα καπου ενδιαμεσα..ποτε δεν δουλεψα για ελληνα αλλα γνωρισα πολλους ελληνες που αλλοι με κλεψανε,αλλοι πηγαν να με κοροιδεψουνε και αλλοι παλι γινανε οι καλυτεροι φιλοι μου..
Το παν ειναι να μπορουμε να αποκτησουμε γρηγορα τη σωστη γνωση στις διαδικασιες που εμπλεκομαστε, ανεξαρτητως χωρας..

:thumbsup: σωστός!!!
F@ck scooters
Άβαταρ μέλους
Stelios62
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2874
Εγγραφή: Παρ 20 Νοέμ 2009, 02:52
Gender: Male
Other: Pantah 600 SL
Τοποθεσία: Κερατσινι

Re: ΞΕΝΙΤΙΑ

Δημοσίευση από Stelios62 »

.... και συνεχιζουμε να ψηφιζουμε τα ιδια και τα ιδια και ξανα-μανα τα ιδια ..... και γινομαστε και γιδια.....! :mrgreen:
Το να παμε εξω και να αλλαξουμε νοοτροπια με την μια εκει που θα βρεθουμε , ειναι μαλλον πιο ευκολο απο το να κατσουμε εδω ..... και να περιμενουμε μηπως ξεβολευτουν καποιοι για να ..... βολευτουμε εμεις στην θεση τους και ξανα-μανα .....! Ατιμη κενωνια ....! :whistling:
Stelios
Pantah 600 SL

http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine05.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.italian.sakura.ne.jp/bad_toy ... ine04.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση