Πρόβλημα καντράν Hypermotard 796?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sofo007
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 20:34
Gender: Male
Other: WR 250 2T

Πρόβλημα καντράν Hypermotard 796?

Δημοσίευση από Sofo007 »

Καλημέρα Ducatisti,

Έχω ένα πρόβλημα με το Hyper εδώ και κάτι μήνες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη οπότε είπα να ρωτήσω στα μεγάλα μέσα.

Πάνω σε εκείνο το ταξιδάκι που είχα κάνει άλλο ποστ για γύρο Πελοποννήσου, ξεκινάω το ταξιδάκι για Ναύπλιο και πριν τον ισθμό μου κάνει ένα κλώτσημα ο κινητήρας και κόβει την μετάδοση στον τροχό.
Κάνω δεξιά, σβήνω και το αφήνω να ξεκουραστεί 15' (μέση ταχύτητα να είχα 120-130 το πολύ, θερμοκρασία κομπλέ).

Βάζω μπροστά κανονικά, συνεχίζω ταξίδι, μου το κάνει ξανά μετά από κάποια χλμ και πάνω στον δρόμο βάζω νεκρά έχοντας ελαττώσει ταχύτητα, το σβήνω, το βάζω μπροστά, συνεχίζω. Αυτό έγινε ακόμη δύο φορές μέχρι το Ναύπλιο όπου και σταμάτησα για τσάρκα και όταν πάω να φύγω στα 500μ μου σβήνει και δεν ξαναπαίρνει με τίποτα.
Παίρνω οδική, έρχεται, το δοκιμάζουμε, παίρνει μπροστά κανονικά, το ανεβάζουμε στο φορτηγό και πάει αντιπροσωπεία (1ο φάουλ μου).

Τους λέω να το δουν το θέμα και να κάνουν και το σέρβις των 24.000 με ιμάντες και αλυσιδογράναζα (πλην λάδια, φίλτρα που είχα ήδη αλλάξει). 1100ευρώ το κοστούμι, τσιμπάω πρώτο εγκεφαλικό, το παίρνω φεύγω...
Το πρόβλημα που έσβηνε είπαν ήταν ένα φις που δεν έκανε καλά επαφή.

Επιστρέφω νησί, το αφήνω 5 μέρες και όταν πάω να το βάλω μπροστά η μπαταρία νεκρή (είχα βάλει καινούρια την YUASA πριν ένα μήνα), τη βάζω για φόρτιση, 1 volt, φόρτιση και πάνω στο hyper όπου παίρνει μπροστά με την μια και κάνω βόλτα κύριος. 3 μερες μετά, η μπαταρία πάλι νεκρή, παραγγέλνω άλλη και κλείνω ραντεβού σε ηλεκτρολόγο.

Έρχεται η καινούρια μπαταρία, μπαίνει πάνω, γυρνάω διακόπτη και εκτός από το backlight του καντράν, δεν έχω καμία ένδειξη πλην του πορτοκαλί και κόκκινο λαδιού και κινητήρα. Στο πάτημα της μίζας άκουγα το κλικ της ασφάλειας αλλά μίζα δεν γύριζε... φορτώνει η οδική, πάει ηλεκτρολόγο... το έχει μέρες, με παίρνει και μου λέει ότι το έλυσε όλο και δεν βρήκε τίποτα και υποψιάζεται εγκέφαλο αλλά δεν έχει διαγνωστικό οπότε οδική και πάει σε άλλο αξιόλογο σέρβις της Αθήνας για έλεγχο.

Με παίρνει ο μηχανικός μετά από λίγες μέρες και μου λέει ότι υποψιάζεται πως κάηκε το καντράν και μάλλον κάπου εκεί είναι το πρόβλημα επειδή το διαγνωστικό έδειξε βλάβη κάπου εκεί από κάτω στα καλώδια μέχρι την μίζα, είπε θα ψάξει την πλεξούδα και θα βρε καντράν για να δούμε αν θα δουλέψει ώστε να πάμε για αντικατάσταση.

Το ερώτημά μου τώρα είναι το εξής... τον ρώτησα κόστος αντικατάστασης καντράν, και μου λέει 969ευρά.... λέω θα είναι μαζί με κλειδαριά και εγκέφαλο? Κα είπε όχι... όταν μπήκα να ψάξω τιμές, είδα καντράν στα 230-240, κούτα.

Κανείς παρόμοιο πρόβλημα με το τελικό μου πρόβλημα???
2007 - Honda GLX
2009 - Yamaha WR250 2t 96'
2011 - Ducati Hypermotard 796
2014 - Honda Innova

Οι τέσσερις ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, μα οι δύο ταξιδεύουν τη ψηχή!
Άβαταρ μέλους
dimirex
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 19:46
Gender: Male
Other: esse due erre

Re: Πρόβλημα καντράν Hypermotard 796?

Δημοσίευση από dimirex »

Να υποθέσω πως η τιμή που σου είπε ο μηχανικός είναι για καινούργιο αντιπροσωπείας?
Γενικώς αν είναι εντάξει το όργανο που βρήκες, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία...
Reduce to the Max
Άβαταρ μέλους
Sofo007
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ 08 Απρ 2011, 20:34
Gender: Male
Other: WR 250 2T

Re: Πρόβλημα καντράν Hypermotard 796?

Δημοσίευση από Sofo007 »

Εκτιμώ ότι είναι καινούργιο αντιπροσωπείας, αλλά και πάλι, δικαιολογείται τέτοια τιμή για καντράν?

Αυτά από e-bay τι διαφορετικό να έχουν και είναι στα 240? Γράφει ότι είναι ορίτζιναλ της Ducati...
2007 - Honda GLX
2009 - Yamaha WR250 2t 96'
2011 - Ducati Hypermotard 796
2014 - Honda Innova

Οι τέσσερις ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, μα οι δύο ταξιδεύουν τη ψηχή!
Απάντηση