Δερματινα...

Αυτά που μας κρατάνε ασφαλείς
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Δερματινα...

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Παιδια τι εχετε να προτινεται για δερματινο μπουφανακι?
Ερωτησεις:
Σετ με παντελονι?
Τι μαρκα?
Τα ducati ειναι καλα?τα εχει κανεις?
Και καλοκαιρι σε ταξιδι ειναι πιο καλη η κορντουρα?
Ρωταω γιατι εχω κορντουρα και λεμε με τη κοπελια μου το χειμωνα να παρουμε δερματινα...
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Rock-ass »

Παυλαρα σε αυτη σου την ερωτηση η μονη απαντηση ειναι να παρεις απο την αρχή την Καλλιροης και να δεις μονος σου.. οτι σου καθεται καλα.. και μετα περνα και απο Μιχαλακοπουλου.
Απλα φροντισε να επιλεξεις κι εσυ και η καλη σου καποιον επωνυμο κατασκευαστη.
Για σενα κοιτα για μπουφαν με ετοιμο φερμουαρ για να δεχθει και παντελονι.

Εχω την εντυπωση οτι τα περισσοτερα μπουφαν-στολες-μποτες-παντελονια εναι καποιου κατασκευαστη πχ dainese ο οποιος εχει κανει συμφωνια και εχει το λογκο Ντουκατι.

Στη δικιά μου εχω παρει κορντουρα γιατί
α) οπως και να εχει οι γυναικες ειναι πιο κρυουλιαρες
και β) δεν προκειται ποτε να μπει σε πιστα.

Αυτα,ελπιζω να βοηθησα! :hibye:
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Nikos Rokas έγραψε: Στη δικιά μου εχω παρει κορντουρα γιατί α) οπως και να εχει οι γυναικες ειναι πιο κρυουλιαρες
και β) δεν προκειται ποτε να μπει σε πιστα.

Αυτα,ελπιζω να βοηθησα! :hibye:
Εμενα θελει δερματινο γιατι νιωθει πιο πολυ ασφαλεια λεει...
Αλλα δεν ειναι τοσο ζεστο το δερμα οσο η κορντουρα ε?
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Rock-ass »

Μπαινει αερας απο λαιμο ομως ρε Παυλο και πολλες φορες δεν αρκει μια μπαλακλαβα.

Και συνηθως τα πετσια ειναι και κοντα και δεν καλυπτουν τον ποπο. Νομιζω ενα κορντουρα (ετσι την εχω) με μια εξτρα πλατη ειναι οκ.
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Και απο παντελονι?
Το οτι ειναι κοντα εσενα δεν σε ενοχλουν?
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
Rock-ass
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 3577
Εγγραφή: Παρ 23 Μάιος 2008, 15:24
Other: 695 R

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Rock-ass »

Το οτι ειναι κοντα εμενα δεν με ενοχλει,ισα ισα δεν θα ηθελα με τιποτα κατι τουριστικα που "καμπαρτινίζουν" λιγο. μιλαω για το κρυο,που,οπωσ και να εχει θα θεριζει λιγο παραπανω τον ποπο της καλης σου αν ειναι μεσατο το οποιο μπουφαν.

Για παντελονι http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... =13&t=1342" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Nikos Rokas έγραψε:Για παντελονι http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... =13&t=1342" onclick="window.open(this.href);return false;
Το διαβασα αυτο :thumbsup:
Και ο πισω παντελονι δέρμα?
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
mostro620
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4056
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:58

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από mostro620 »

Pablo Ducatista έγραψε: Σετ με παντελονι?
Kαλό θα είναι να μην ψάχνεις για φόρμα όταν έρθει η ώρα :whistling: (άσε που καλό θα είναι να έχεις πλήρη προστασία)
Pablo Ducatista έγραψε: Τι μαρκα?
Ότι σου "κάθεται" καλύτερα. Υπάρχουν 2-3 καλές εταιρείες.
Pablo Ducatista έγραψε: Τα ducati ειναι καλα?τα εχει κανεις?
Δεν είναι Ducati. Είναι συνήθως Dainese και 1-2 κατασκευαστές που φτιάχνουν φασον με τα logo της Ducati
Pablo Ducatista έγραψε: Και καλοκαιρι σε ταξιδι ειναι πιο καλη η κορντουρα?
Για προστασία το δέρμα είναι πάντα καλύτερο. Για ζέστη υπάρχει θέμα όταν δεν κινείται το μηχανάκι...
Pablo Ducatista έγραψε: Ρωταω γιατι εχω κορντουρα και λεμε με τη κοπελια μου το χειμωνα να παρουμε δερματινα...
Αφού υπάρχει κορντούρα μην το συζητάς για δέρμα. Έτσι θα έχετε πλήρη γκαρνταρόμπα! :))
Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από REDMONSTER »

Αδερφε το δερμα μπορει να προσφερει μεγαλυτερη προστασια στην τριβη με την ασφαλτο (κουφια η ωρα) αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και πιο ζεστο. Καταρχας υπαρχουν 2 κατηγοριες δερματινων, ειναι αυτα τα jacket που εχουν επενδυση (αφαιρουμενη) και αυτα που δεν εχουν επενδυση βεβαια και τα 2 θα πρεπει να συνδιαζονται με το καταλληλο φερμουαρ που ενωνεται με το αντιστοιχο παντελονι του.
Και οι 2 κατηγοριες ειτε με επενδυση ειτε οχι ΔΕΝ ειναι ικανες να σταματησουν το βροχινο νερο οπου περναει απο τις ραφες. Οποτε βολτουλα μεχρι το Ναυπλιο με τη γυναικα και επιστροφη με μπορα σημαινει πνευμονια στην καλυτερη. Στον αερα το δερμα λειτουργει αψογα αλλα με την προυποθεση οτι εχει επενδυση διοτι διαφορετικα με το που παγωσει το δερμα δεν εχει καμμια θερμομονωτικη ιδιοτητα. Πιστευω η χρυση τομη ειναι cordura τον χειμωνα και δερμα ολο τον υπολοιπο χρονο. Μια καλη στολη απο cordura θα σε κρατησει ζεστο και στεγνο για πολλες ωρες και αυτο ειναι που θες για να φτασεις στον προορισμο σου νηφαλιος και με ασφαλεια. Αν ειναι να οδηγας και να τρεμεις σαν το ψαρι αποκλειεται να εχεις την προσοχη σου συγκεντρωμενη στον δρομο και η κουραση επερχεται παρα πολυ γρηγορα.

Βεβαια ολα αυτα που σου γραφω ειναι και λιγο υποκειμενικα παντως. Ειναι πολλοι εδω στο φορουμ που κανουν μεχρι και 36ωρο (Βλεπε Σπυρο) με δερματινη στολη διοτι δεν αλλαζουν την αισθηση και την εφαρμογη της ολοσωμης δερματινης φορμας. Βεβαια με την καταλληλη νιτσεραδα απο πανω για να αποτρεπει το βροχινο νερο να μπαινει στην στολη και προφανως με ενα καλο σετακι ισοθερμικα. Η αληθεια ειναι οτι η Cordura οσο και καλα να καθεται πανω σου, δεν σου δινει με καμμια δυναμη την ανεση και την αισθηση της ασφαλειας που σου δινει μια δερματινη στολη.

Η λογικη λεει να κρατησεις τις στολες cordura για το χειμωνα και για τον υπολοιπο χρονο ενα σετακι Δερματινο σακακι με αφαιρουμενη επενδυση σετ με το παντελονι του που φροντισε να εχει και ξυστρες για να το εχεις και για πιστα αν χρειαστει ειναι ισως η χρυση τομη. Η δερματινη στολη ειναι πιο καλη ακομα και σαν αισθηση και σαν εφαρμογη αλλα σαν πρακτικοτητα θα σε περιορισει πιο πολυ αν θες να την χρησιμοποιεις και για τουριστικο λογο.

Εταιρεις υπαρχουν πολλες και η γκαμα ακομα πιο μεγαλη, να ξερεις οτι και η m-tech χρησιμοποιει και το ιδιο πατρον νομιζω με την Dainese και σιγουρα ειναι οι μονες εταιρειες που τα φερμουαρ συνδεσης σακακιου με παντελονιου ταιριαζουν. Μπορεις δηλαδη να συνδιασεις M-tech παντελονι με Dainese Jacket και το αντιστροφο. Αλλες κορυφαιες ειναι Spidi, Spyke, Suomi, η Bering εχει ποιοτικα και σε καλες τιμες, γενικα αρχισε να σκαλιζεις το ιντερνετ και παιζουν και απειρες ευκαιριες και απο παλαιοτερα μοντελα, ιδιως στο δερμα που δεν παθαινει τιποτα.

Η Ducati συνεργαζεται με την Dainese στα δερματινα της και με την Spidi στην Cordura και ειναι πολυ ποιοτικα και τα δυο απλα λιγο τσιμπημενα στην τιμη.

Επισης Καλοκαιρι μην διανοηθεις διακοπες με Cordura αν δεν ειναι διατρητη διοτι θα λιωσετε απο την ζεστη. Οσο για δερμα ακομα χειροτερα. Θα λιποθυμησεις σαν κοτοπουλο αν σε πιασει φαναρι.

Λοιπον αυτα και οτι απορια εχεις βαλε φωνη. :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από D3§m02K »

Γειά σου ρε Μητσάκο με τις εμπεριστατομένες εκθέσεις σου! ! ! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από REDMONSTER »

D3§m02K έγραψε:Γειά σου ρε Μητσάκο με τις εμπεριστατομένες εκθέσεις σου! ! ! :thumbsup:
Διαγνωση κανονικα :))

...Εμεις μιλαμε με τα ματια αλλωστε τρελο αγορι με τα κρουστα :cool: :cool: :cool:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
D3§m02K
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2008, 00:07

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από D3§m02K »

REDMONSTER έγραψε:...Εμεις μιλαμε με τα ματια αλλωστε τρελο αγορι με τα κρουστα :cool: :cool: :cool:
Ναι . . . Απλά έχουμε να μιλήσουμε με τα μάτια . . . κάτι μήνες . . . :angry2:
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από REDMONSTER »

[quote="D3§m02K] Ναι . . . Απλά έχουμε να μιλήσουμε με τα μάτια . . . κάτι μήνες . . . :angry2:[/quote]

:whistling: :blush2: :scared3: :run: :sealed:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από DESMOMAN »

Παιδια σαν το δερματινο δεν ειναι υπαρχει τιποτα ειδικα για τις street μηχανες που οδηγουμε.(cordura = on-off)
Το δερμα ειναι απο το μονο που θα σας προστατεψει τοσο αποτελεσματικα σε περιπτωση πτωσης.
Υπαρχει κατι αλλο περισσοτερο σημαντικο ???? (σ.σ ''προστατευτικος εξοπλισμος)....
Αν κανει κρυο βαζεις ισοθερμικα -βαζεις και την επενδυση οπως προαναφερθηκε,αν κανει πολυ κρυο ,κατσε σπιτι και αν ακομη παρολο αυτα θελεις να βγεις ...καλυτερα να ξερεις ακριβως ποσο κρυο κανει γιατι στα λαστιχα δεν μπορεις να βαλεις ...κουβερτες...
Για ολοσωμη με τιποτα γιατι ...για να κατουρησεις θελεις καλαμακι ...τα υπολοιπα τα κανεις πανω σου και οταν σε κοιτανε τους χαμογελας...(εκτος και αν ειναι καταδρομικη...)
Εξαλλου αδιαβροχος 100% εισαι μονο με αδιαβροχα,η καλυτερη cordura στο πολυ και συνεχομενο νερο απλα τα παιζει και εκτος αυτου παλιωνει και χανει την αδιαβροχοποιηση της.
Αν παρετε ενα αναπτηρα και καψετε ενα κομματι ναυλον θα δειτε πως γινεται το υφασμα αυτο με την τριβη στην ασφαλτο.Βεβαια το Ελληνικο κρατος εχει προβλεψει ...και για την ασφαλεια σας εχει μειωσει αισθητα τον συντελεστη...
Τωρα το καλοκαιρι θα βρειτε και δερματινα με τρυπητο δερμα(perforated) που καθως κινειστε με την μοτοσυκλετα δροσιζεστε.Cordura και καλοκαιρι ...καθε φορα που θα σταματατε θα ειναι σαν να σας ''τρεχουν'' απο τα μπατζακια!
Τελος ,εχετε δει κανεναν στα moto gp η' superbikes να φοραει cordura?
Άβαταρ μέλους
REDMONSTER
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 13:44
Gender: Male
Bike: Monster S4
Other: KTM Adventure 990
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από REDMONSTER »

DESMOMAN έγραψε: Αν παρετε ενα αναπτηρα και καψετε ενα κομματι ναυλον θα δειτε πως γινεται το υφασμα αυτο με την τριβη στην ασφαλτο.

Βεβαια το Ελληνικο κρατος εχει προβλεψει ...και για την ασφαλεια σας εχει μειωσει αισθητα τον συντελεστη...
Ελιωσα απο τα γελια ρε φιλε.... :lolol:
Δημήτρης - Κι αν ειμαι ροκ !!!
Άβαταρ μέλους
DESMOMAN
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2392
Εγγραφή: Τετ 02 Απρ 2008, 01:01
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: ST4S

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από DESMOMAN »

:)
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 13:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από jimkapa »

Εχοντας και εγω Monster και λογο του γεγονοτος και μονο οτι ειναι "γυμνο",ειχα κανει και εγω την ιδια σκεψη για την στολη που επρεπε να παρω.
Κατεληξα στα δερματα (με διαιρουμενη ολοσομη στολη) επειδη οπως προανεφερα η μηχανη ειναι "γυμνη" και το βασικο στοιχειο της ειναι ο αερας που ερχεται επανω σου δημιουργει καποιες δυσκολες καταστασεις.
Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη....
Καταρχας τα κορντουρα ειναι σαφως πιο φθηνα και με καλυτερα ποσοστα αδιαβροχοποιησης απο οτι τα δερματα.Αλλα....
Πρωτον εξαρταται τι χρηση και τι χιλιομετρα κανεις(εννοω τουρισταδικα ή μεσα στην πολη)
Εαν ειναι τα περισσοτερα μεσα στην πολη τοτε με τα κορντουρα θα εισαι μια χαρα.Τωρα εαν εισαι λατρης των διαδρομων και των πολλων χιλιομετρων τα πραγματα διαφοροποιουνται.Τι εννοω.
Οταν κινεισαι σε εθνικες οδους με σεβαστο αριθμο χιλιομετρων τα δερματα ειναι κορυφη,για τον λογο και μονο οτι η εφαρμογη τους ειναι αψογη επανω στο σωμα σου και ιδικοτερα εαν εχουν φαει και καμια βροχη,τοτε θα παρουν ακριβως το σχημα του σωματος σου.Αποτελεσμα θα ειναι να μην "παρπαριζουν" καθολου απο τον αερα και ετσι θα μπορεις να καθεσαι σταθερος επανω στη μηχανη και με μεγαλυτερη σιγουρια.(γινεσαι ενα σωμα)
Εχω ταξιδεψει με κορντουρα μπουφαν και πεντελονι τζιν και τα αποτελεσματα δεν ηταν τοσο ευχαριστα.Τα προστατευτικα στον αγκωνα και στους ωμους πηγαιναν "βαρκα γιαλο".(και τα ειχα εφαρμοσει τελεια επανω μου).Ιδικοτερα εαν βγεις για προσπεραση σε νταλικα,απο τους στροβιλισμους του αερα τα πραγματα γινονται και λιγο επικυνδυνα γιατι μαζευεται αερας στο μπουφαν και σε κουναει σαν "καριδοτσουφλο".
Τωρα στο θεμα της ασφαλειας που ειναι εξισου σημαντικο τα πραγματα σαφως βαινουν προς την μερια της δερματινης στολης ή του μπουφαν.Και τι εννοω.
Στο θεμα της πτωσης.
Εχουμε στην παρεα 2 πτωσεις.Ο μεν με κορντουρα μπουφαν και παντελονι ο δε με δερματινα.
Στην δευτερη περιπτωση ο φιλος σεντραριστηκε απο τη μηχανη με κανα 80χλμ και το αποτελεσμα ηταν να συρθει η καλυτερα να γλιστρησει επανω στην ασφαλτο για κανα 20 μετρα και φυσικα δεν επαθε τιποτα.(ουτε καψιματα ουτε εκδορες ουτε ευτυχως κανενα σπασιμο,αν και εσκασε με τον κ***ο στο εδαφος)Η στολη τον κρατησε μια χαρα.
Στην πρωτη ομως περιπτωση με σχεδον ιδια πτωση τα προστατευτικα των κορντουρα εφυγαν απο την προσκρουση με το εδαφος απο τη θεση των αγγωνων και του ωμου του,με αποτελεσμα να σχιστει το μπουφαν και το δερμα του να ερθει σε επαφη με την καυτη ασφαλτο(ποιητικο ειναι αυτο :zep: ).Στο παντελονι ακριβως τα ιδια.Εφυγαν απο τη θεση τους τα προστατευτικα των γονατων και σχιστικε το παντελονιΑποτελεσμα...Γδαρσιματα παντου,καψιματα και μια σπασμενη κλειδα.και γιατι; γιατι τα προστατευτικα δεν τον προστατευσαν καθολου.Εφυγαν απο τη θεση απο την οποια επρεπε να ηταν και οχι μονο αυτο,αλλα εσχισαν και το υφασμα,με αποτελεσμα να τον αφησουν εκτεθημενο.(για την δικη μου την ξαπλα δεν θα ηθελα να μιλησω,αλλα το μπουφαν εκανε καλα τη δουλεια του :zep: :zep: :zep: )
Στο θεμα της ζεστης,πραγματικα τα δερματα μεσα στην πολη ειναι πραγματικο μαρτυριο.Αλλα συνηθηζονται.Εαν εισαι ανθρωπος που ιδρωνεις με το παραμικρο, παντα να εχεις και μια εφεδρικη μπλουζα μαζι σου.
Αλλα θα σου πω μια αληθεια.Γιατι οι βλαχοι τσομπανοι φορουν την ολομαλη καππα τους και το καλοκαιρι κατω απο τον ηλιο;Γιατι τους κραταει δροσερους.... :zep: (αυτο ειναι γεγονος)
Δηλαδη οταν η θερμοκρασια ειναι 40 βαθμους και βαλε, φοροντας αυτη την προβια δεν αφηνει τον ηλιο να εισχωρησει στο σωμα του ανθρωπου και να ανεβασει τη θερμοκρασια του.
Εαν το εχεις αυτο κατα νου τοτε δεν θα σε προβληματισει το δερμα!!!!!Και θα εχεις την αισθηση οτι εισαι ο αρχηγος των αλογων που τα εχεις βγαλει για βοσκη σε καποια πεδιαδα με νταλα τον ηλιο :shock: :shock: :shock:

Ελπιζω να βοηθησα σε κατι....
Δημητης Κ
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Άβαταρ μέλους
Pablo Ducatista
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 944
Εγγραφή: Τρί 01 Απρ 2008, 14:46
Gender: Male
Bike: Monster 695
Τοποθεσία: Βολάρα

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από Pablo Ducatista »

Jim thanx που εγραψες και τα εγραψες και πολυ καλα... :thumbsup:
Μονο μια ερωτηση ομως!Με επενδυση τα δερματα?Γιατι πιστευω οτι δεν θα ειναι τοσο ζεστα οσο η κορντουρα...
Και κατι ακομα!και για τη κοπελια μου δερμα λες?
....Riding a Dream....
Άβαταρ μέλους
TK Alice
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1100
Εγγραφή: Πέμ 03 Απρ 2008, 00:28
Gender: Male
Bike: Monster 695
Other: Aprilia Tuono 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από TK Alice »

Να πω και εγώ το μακρύ μου αλλά και το κοντό μου :))
Είμαι ασυζητητη υπερ του δερματος απλά και μόνο για την προστασία...δεν είναι αδιάβροχο θέλει περιποιήση αλλά είναι ότι καλύτερο όταν ξαπλώνεις :))
Επίσης είμαι υπερ του διαιρούμενο αν δεν υπάρχει μπαγιόκο μιας και μπορείς να φοράς το μπουφάν στην πόλη και όταν πας εκδρομές πίστες κτλ κτλ πριτσινώνεις το παντελόνι και όλα καλά...
Έχω μια διαιρούμενη της Dainese και το μόνο που έχω να πω είναι...απ' ότι σου φαίνεται το νούμερό σου πάρε ένα μικρότερο (για Dainese μιλάω πάντα) μετά από λίγο ανοίγει και αν το φοράς χειμώνα ανοιξη φθινώπορο σημαίνει ότι πέραν της επένδυσης θα έχεις και ένα χοντρό μακρυμάνικο από μέσα οπότε θα ανοίξει ακόμα περισσότερο...
Από εκεί και πέρα θα πρότεινα να πας για racing κομμάτια απλά και μόνο για την προστασία...ένα κορμί το έχουμε...να το προσέχουμε!!!! :))
Καλοκαίρι ή διάτρητο δέρμα ή SummerTech Ducati με απαραίτητο τον κροκόδυλο!!!!...από κάτω φοράω το δερμάτινο της διαιρούμενης με κολανάκι :)) drytech air tech δε θυμάμαι πως το λένε, απλά για να βγαίνει το παντελόνι μετά από τη βόλτα!!!! :))
The World is Speeding as my Right Hand Takes Alice into Wonderland
When in doubt...GAS THE MATHAFUCKA!!!!

Η ΠΟΥΤ.... ΚΑΙ ΑΝ ΚΡΥΦΤΕΙ Η ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ
Gospadi Mamachka!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimkapa
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 952
Εγγραφή: Παρ 04 Απρ 2008, 13:21
Gender: Male
Bike: 999
Τοποθεσία: Kastoria
Επικοινωνία:

Re: Δερματινα...

Δημοσίευση από jimkapa »

Pablo Ducatista έγραψε: Μονο μια ερωτηση ομως!Με επενδυση τα δερματα?Γιατι πιστευω οτι δεν θα ειναι τοσο ζεστα οσο η κορντουρα...
Και κατι ακομα!και για τη κοπελια μου δερμα λες?
Στο πρωτο θεμα εαν παιζουν δερματινα και με αφαιρουμενη επενδυση και σε ενδοιαφερει,τοτε γιατι οχι?...
Αλλα και εαν δεν εχουν, τοτε με σωστο ντυσιμο απο κατω(ενα ισοθερμικο μπλουζακι και μια σωστη fleece μπλουζα εισαι μια χαρα).Για το παντελονι να μην σε ενδοιαφερει γιατι πολυ απλα κανει σωστα τη δουλεια του και στο κρυο.Εδω να εχεις στο νου σου οτι το βασικο προβλημα με τους μοτοσυκλετιστες που οδηγουν με χαμηλες θερμοκρασιες ειναι η εκθεση των γονατων στο κρυο και τη δημιουργεια μετα απο χρονια αρκετων προβληματων.(θα ακουσεις τα γονατα σου να τριζουν σε καθε ανοιγοκλημα του ποδιου και μερικοι πονοι κανουν την εμφανιση τους).Αλλα τα προστατευτικα που εχει μπροστα απο το γονατο ειναι πολυ καλα και δεν αφηνουν το κρυο να περασει επανω στο ποδι σου.
Εχω κανει ταξιδια σε τετοιες ακραιες συνθηκες με θερμοκρασια κοντα στους 5 βαθμους και το μοναδικο προβλημα που ειχα ηταν τα δαχτυλα των χεριων και των ποδιων.Στο σωμα την παλεψα μια χαρα,με σωστη ενδυση κατω απο τα δερματα.Παντος να ξερεις οτι κατα τους χειμερινους μηνες η υγρασια παιζει σημαντικο ρολο και οπως πολυ σωστα προαναφερθηκε το δερμα "τραβαει" νερο απο τις ραφες.Εαν οδηγησεις πολυ ωρα μεσα σε τετοιες συνθηκες τοτε ειναι πιθανο να κρυωσεις σε σημεια οπως η μπροστα μερια των ωμων σου.
Στο δευτερο θεμα τα πραγματα εχουν ως εξεις...
Εαν το ετερον σου ημιση προκειται να γινει ή ειναι η γυναικα σου τοτε παρτης οποσδηποτε δερματινο μπουφαν,γιατι εαν δει εσενα με τα δερματινα που θα εχεις πρηρωσει καποια Α ευρω και θα σου καθεται η στολη "τζιτζι" και κοιταξει τον ευτο της με το κορντουρα που σαφως θα κοστιζει πολυ λιγοτερο και δεν θα αναδυκνυει τις θυληκες της γραμμες,τοτε θα εχεις πολυ σημαντικο προβλημα και κραξιμο.... :zep: :whistling: (να μην μας πουν και τζαμπατζηδες ετσι;)
Τωρα εαν ειναι απλα μια κοινη θνητη τοτε πιστευω πως με τα κορντουρα θα την ξεγελασεις ευκολα και χωρις πολλα πολλα εξοδα!!! :zep:
Σοβαρα τωρα...
Ο συνεπιβατης προστατευεται καλυτερα απο τον οδηγο και εχει μικροτερο φορτιο αερα να αντιμετωπισει στο σωμα του.Οποτε καποια φαινομενα θα εκλειψουν η θα περιοριστουν.Ομως επειδη με δευτερο ατομο τα χιλιομετρα δεν μπορουν να ειναι και παρα πολλα γιατι εχουμε μια εξτρα ευθυνη απεναντι στο ατομο και δεν θα θελεις να σου χτυπαει τα παϊδια με τα γονατα ή σφαλιαρες στο κρανος καθε φορα που θα ξεφευγεις με το γκαζι,πιστευω οτι με τα κορντουρα θα ειναι πολυ "κυρια"... :cool:
Απο την αλλη πλευρα με τα δερματινα και στον τομεα της ασφαλειας ισχυουν οσα προανεφερα.Εαν βαλεις κατω και το θεμα της καλυτερης εφαρμογης που εχουν επανω στο σωμα καθως και το γεγονος οτι οι γυναικες εχουν ψωρα με την εμφανιση τους και θελουν παντα το καλυτερο,τοτε τα δερματα ειναι μονοδρομος.(ασε που στην αγορα τα γυναικεια δερματινα μπουφαν ειναι εξισου ωραια)
Παντος για το κρυο πες της να μην ανησυχει,γιατι θα το τρως ολο εσυ :whistling: :whistling:
Σε γενικες γραμμες αυτα ισχυουν και ολλα οσα ειπαν τα υπολοιπα παιδια
Καλα να περνας....
Δημητρης Κ
Δημήτρης Κ.

Ο πάγος είναι πολιτισμός...
Απάντηση