st3 - st4

Απάντηση
apegnas3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2012, 22:37
Gender: Male

st3 - st4

Δημοσίευση από apegnas3 »

Καλησπέρα αδέλφια, διανύω το δεύτερο καλοκαίρι χωρίς μηχανάκι και έχω τρελαθεί κάπως.
Λοιπόν σαν πρώιν κάτοχος γιαπώνέζικών κατασκευών (Kawasaki Z750, Yamaha fazer 600 2002, Honda Bros 400) έχω να πω ότι δεν θέλω να κοιτάξω κάτι από αυτήν τη χώρα <<κατασκευής>> αλλά σε κάτι Ιταλικό. Θα ήθελα να επίστρέψω αρκετά χρόνια πίσω όταν ανέβηκα Θεσσαλόνικη για αγορά μηχανής είδα ένα Ducati ST4 και απλά έμεινα έκπληκτος. Η τιμή του τότε ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ για τα δικά μου δεδομένα.(Κατέληξα εν τέλει τότε στο Fazer).
Επειδή σας κούρασα θα 'ηθελα τις απόψεις σας από αυτή τη σειρα της Ducati και ειδ'ικοτερα ST3 και ST4 καθώς το ST2 είναι αρκετά παλιό.
Ψάχνοντας στο φόρουμ εδώ βρήκα κάποιες απαντήσεις
Ξέρω ότι το st3 με τον τριβ'αλβιδο είναι πιο ταξιδιάρικο αλλά δεν με χαλάει και το πιο απόλυτο ST4.

Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζοντας την σχετική σπανιότητα των St στην Ελλάδα αν θα ήταν καλό να έφερνα κάποιο εισαγωγής από Ιταλία ή Γερμανία.
Επιπλέον επειδή μένω επαρχία ίσως έχω κάποιο πρόβλημα με τα service και κάποιες βλάβες λόγω απόστασης (πιο κοντινό εξουσιοδοτημένο συνεργείο ducati είναι Θεσσαλονίκη.


Υ.Γ. Προτίμηση δείχνω στα μετά του 2004 μοντέλα αλλά και πιο παλιά δεν με χαλάνε αν είναι κάτι που μαρέσει.
apegnas3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2012, 22:37
Gender: Male

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από apegnas3 »

Τελικά με ακόμη καλύτερο ψάξιμο στο φόρουμ βρήκα σχεδόν όλα αυτά που έψαχνα, οπότε αυτό το θέμα που άνοιξα δεν χρειάζεται.
Μια ερώτηση που δεν την βρήκα μέσα και αν είναι κάποιος γνώστης θα ήθελα αν μπορεί να απαντήσει.
Λοιπόν, σε περίπτωση εισαγωγής από εξωτερικό(τα λίγα ελληνικά που βρήκα είναι πανάκριβα και με ελάχιστα extra π.χ. βαλίτσες πλαινές) να προτιμήσω Ιταλία ή Γερμανία?
Οι διαδικασίες για να βγάλω πινακίδες είναι χρονοβόρες χρειάζονται τελωνεία κτλ?
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 20:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από cronos »

apegnas3 έγραψε:Οι διαδικασίες για να βγάλω πινακίδες είναι χρονοβόρες χρειάζονται τελωνεία κτλ?

για τσεκαρε εδω http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopi ... E%B3%CE%B7

:hibye: :hibye: :hibye:
apegnas3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2012, 22:37
Gender: Male

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από apegnas3 »

Ευχαριστώ φιλαράκι με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι είναι πολύ κατατοπιστικό.
Πιστεύω να βρω ένα st3 και να κάνω αυτό που θέλω πραγματικότητα να πάρω ένα Ducati.( αν και με μπινελικώνουν κάποια φιλαράκια αλλά τους γράφω στα.....)
Λογικά τα ίδια θα ισχύουν και από Ιταλία.
Άβαταρ μέλους
17inchwheeler
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ 14 Μάιος 2008, 10:21
Other: RSVmilleR,eXC520sm,
Τοποθεσία: θεσσαλονικη,Αθηνα,Ρεθυμνο/lejos estoy

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από 17inchwheeler »

προτιμησε st4/st4s...αφου δε 8ες το st2
για καποιο λογο το μοτερ του st3...
χμμμ...
ειναι το μοναδικο που το φοραει...και δεν ξανασχοληθηκε η εταιρια με αυτο ξανα....
αυτο απο μονο του,λεει πολλα :thumbsup:
εξωκοινοβουλευτικος ντουκατιστας/αντικαθεστωτικος απριλιανος
Image
..............Эффект Бабочки ..............
apegnas3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2012, 22:37
Gender: Male

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από apegnas3 »

Σαν σκεπτικό είναι σωστό έτσι όπως το θέτεις, απλά σε διάφορες αναζητήσεις μέσα στο φόρουμ έχω διαπιστώσει ότι το st3 είναι περισσότερο ταξιδιάρικο από ότι το st4 γι αυτό και στο σκεπτικό μου έχει ένα μικρό προβάδισμα ως επιλογή(το st3).
Έχει αναφερθεί μέσα στο φόρουμ ότι το st3 είναι η χρυσή τομή σε αυτό του είδους τις μηχανές.(Ανάμεσα σε St2 & St4)
Βέβαια το st4 δεν με χαλάει καθόλου γι αυτό και όταν άνοιξα το θέμα έχω βάλει και αυτό.
Άβαταρ μέλους
πυξιδας990
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 8641
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2012, 19:58
Gender: Male
Other: ΚΤΜ 990 ADV ORANGE
Τοποθεσία: ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από πυξιδας990 »

apegnas3 έγραψε:Σαν σκεπτικό είναι σωστό έτσι όπως το θέτεις, απλά σε διάφορες αναζητήσεις μέσα στο φόρουμ έχω διαπιστώσει ότι το st3 είναι περισσότερο ταξιδιάρικο από ότι το st4 γι αυτό και στο σκεπτικό μου έχει ένα μικρό προβάδισμα ως επιλογή(το st3).
Έχει αναφερθεί μέσα στο φόρουμ ότι το st3 είναι η χρυσή τομή σε αυτό του είδους τις μηχανές.(Ανάμεσα σε St2 & St4)
Βέβαια το st4 δεν με χαλάει καθόλου γι αυτό και όταν άνοιξα το θέμα έχω βάλει και αυτό.
keep going φιλε,με βλεπω απο πεμπτη να σου κανω παρεα στο ψαξιμο.
δεν φευγουμε εμεις-να φυγουν αυτοι
βορρας-νοτος,βαλτε βενζινα..
http://www.mybike.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.advrider.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/340966959385723/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/1535032233422647/" onclick="window.open(this.href);return false;
giannis
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ 26 Ιουν 2008, 13:12
Gender: Male
Other: V4s
Επικοινωνία:

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από giannis »

Καλησπερα καταρχην, διαβαζοντας το θεμα και εχωντας περασει απο τα χερια μου διαφορες μηχανες απο την οικογενεια της DUCATI εχω να πω πως το st4s (που εχω τον τελευταιο χρονο μοντελο 2005) ειναι οτι πιο απολαυστικο ειχα για τις δικες μου αναγκες.
Μαρεσουν τα ταξιδια και η "ανεση" , την μηχανη εχω δοκιμασει σε πολυ σφιχτα και ορεινα μερη και φυσικα σε ανοικτες και μακρινες διαδρομες.Δεν εχω κανενα παραπονο ουτε αντιμετωπισα κανενα προβλημα ολο αυτο το διαστημα...
Για τα δικα μου γουστα ειναι μια εξαιρετικη προταση , πιθανον και φθηνη για οποιον θελει μια τουριστικη μηχανη που δεν της λειπει τιποτα απο δυναμη,στιβαροτητα,φρενα, κρατηματα..
Δεν της εχω προσθεσει εξατμισεις η τιποτα αλλο και απο καταναλωση με μεση ταχυτητα περιπου 140km/h με συνεπιβατη και βαλιτσες εχω δει αυτονομια στα 300-340km περιπου..

Αυτα τα λιγα απο μενα ... :thumbsup:
ex 750ss
ex 999
ex MTS 1000s
ex HYPER 1100s
ex MONSTER S4RS
ex 1098s tricolore
ex monster 1100s
ST4S
Panigale V4s
?
apegnas3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2012, 22:37
Gender: Male

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από apegnas3 »

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση, η αλήθεια είναι ότι όπως πρανάφερα ξεκινούσε στις επιλογές μου πρώτο το st3 εστω και με οριακή διαφορά, από το st4 λαχταράω περισσότερο τον κινήτηρα, τώρα από ότι λες αφού το st4 είναι το ιδιο καλό σε ταξίδια δεν έχω κανένα ενδοιασμό να κοιτάξω και γι αυτό με περισσότερη προσύλωση. Αν δεν κάνω λάθος έχεις και περισσότερες επιλογές είτε στο παλιότερο μοντέλο προ 2004 (αν και θα κάνω κίνηση ως προς αυτό αν βρω κάτι εξαιρετικό) είτε προς το νεότερο.
apegnas3
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 06 Ιούλ 2012, 22:37
Gender: Male

Re: st3 - st4

Δημοσίευση από apegnas3 »

keep going φιλε,με βλεπω απο πεμπτη να σου κανω παρεα στο ψαξιμο.[/quote]


Ωραία θα έχω και παρέα στο ψάξιμο :wsmile:
Απάντηση