Μηχανη ή σκουτερ;

Τι μας συμβαίνει καθημερινά

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Stelioskg
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Σάβ 25 Νοέμ 2017, 20:30
Gender: Male
Bike: 748SP
Other: Multistrada 950

Μηχανη ή σκουτερ;

Δημοσίευση από Stelioskg »

https://www.mototriti.gr/data/news/prev ... 119506.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Ποια ειναι η γνωμη σας;;
Άβαταρ μέλους
argy
R U a Ducatista?
R U a Ducatista?
Δημοσιεύσεις: 6801
Εγγραφή: Κυρ 24 Ιούλ 2011, 08:18
Bike: 848

Re: Μηχανη ή σκουτερ;

Δημοσίευση από argy »

Για να πω την αλήθεια δεν ήμουν ποτέ κάτοχος σκούτερ.
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα glx 50cc.
Μετά από αυτό είχα μόνο μηχανές. Και τώρα σαν δεύτερο
πάλι παπί έχω.
Πιστεύω ότι η αίσθηση που δίνει ένα σκούτερ είναι αρκετά περίεργη στον δρόμο.
Ούτε ταχύτητες, άχαρος ήχος και φυσικά υψηλό κόστος συντήρησης είναι για μένα προσωπικά οι λόγοι που δεν θα έπαιρνα ποτέ μου...
Άβαταρ μέλους
hell in roads
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1054
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ 2009, 16:04
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Ξυριστικη Phillips
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Μηχανη ή σκουτερ;

Δημοσίευση από hell in roads »

argy έγραψε: Πιστεύω ότι η αίσθηση που δίνει ένα σκούτερ είναι αρκετά περίεργη στον δρόμο.
Ούτε ταχύτητες, άχαρος ήχος και φυσικά υψηλό κόστος συντήρησης είναι για μένα προσωπικά οι λόγοι που δεν θα έπαιρνα ποτέ μου...
την ιδια αποψη ειχα μεχρι που πηρα ενα στην κορη μου και το οδηγησα για να το στρωσω εκτοτε δεν της το εδωσα ποτε αλλαξα 2-3 ακομα στην πορεια κατεληξα με ενα 300αρι και πλεον το θεωρω οτι για την καθημερινοτητα ειναι must και ακρως οικονομικο με καταναλωση 3-4 λιτρα /100 χλμ οσο για το κοστος συντηρησης δεν ειναι πανω απο 60-70 ευρω το απλο σερβις
]η ζωη ειναι τοσο μικρη και τοσο ωραια που αξιζει να ζουμε καθε στιγμη σαν να 'ναι η τελευταια!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
contes di zante
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί 17 Σεπ 2019, 18:52
Gender: Male
Bike: 996SPS
Other: beverly 350
Τοποθεσία: Ζάκυνθος

Re: Μηχανη ή σκουτερ;

Δημοσίευση από contes di zante »

Κατ'αρχάς ας θεωρήσουμε ότι όσο μικρότερες και συχνότερες διαδρομές κάνουμε τόσο η χρήση ενός μικρού δίκυκλου γινεται πιο επιτακτική. Τώρα άν θα είναι παπί ή σκούτερ (ή μικρή μοτοσυκλέτα) έχει να κάνει με τη χρήση και τις ανάγκες. Παπί για οικονομία και πιο απλή συντήρηση, σκούτερ άν χρειάζεται μεταφορική ικανότητα και προστασία από τις καιρικές συνθήκες. Κάπως έτσι σκέφτηκα κ' εγώ και αγόρασα σκούτερ 200κυβικών για τις καθημερινές μετακινήσεις του γραφείου αλλά και για μικρές διαδρομές. Η προστασία από τα νερά και ο αποθηκευτικός χώρος (2 εξάδες νερά ή τα ψώνια της μάνας το καλοκαίρι, έγγραφα κάτω από τη σέλα) ήταν οι βασικοί παράγοντες επιλογής και πιστεύω ότι πάντα θα έχω ένα για καθημερινή χρήση.....τώρα μάλιστα που λόγω αλλαγής επαγγελματικών θα κάνω 80-100χλμ τη μέρα σκέφτομαι ένα SYM TL500...μόνο και μόνο να γουστάρω τη διαδρομή
διονύσης Κ/ έλα να πάμε στο νησί...το multi(strada) μου εγώ και 'σύ
Απάντηση