Ελληνες Οδηγοι !!

Πανελλήνιο, Κύπελο Β.Ελλάδας, Παγκρήτιο, 6ωρος, Clubman's Cup, 36 ωρο...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Geo-g
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Πέμ 27 Αύγ 2009, 12:11
Bike: ST2

Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από Geo-g »

Ανοιγω αυτο το θρεντ αφιερωμενο στους καταξιομενους Ελληνες οδηγους του μοτοσυκλετιστικου αθλητισμου !
Παρακαλω τους Μοντ και Αντμιν να με βοηθησουν ! Δηλ. εκρινα σωστη την θεση σε αυτη την κατηγορια , ειναι ? Εναν καλυτερο ισως τιτλο αν δεν ειναι αυτος καταλληλος ?
Να μεταφερθουν τα ποστ που αναφερονται στον Βασιλη Ορφανο ( Οχι το πρωτο , ειναι χιουμοριστικο ) απο το θρεντ " αφιερωμενο στο ατι " ( spammeroκαταστασεις ) σε αυτο εδω !Για να γινει μια αρχη !

Νομιζω πως ολοι εχουμε να προσφαιρουμε εικονες , βιντεο κ.τ.λ. για τους Ελληνες οδηγους μας !
Άβαταρ μέλους
dio
Grown Ducatista
Grown Ducatista
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: Σάβ 26 Απρ 2008, 16:02

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από dio »

Ξεκινω με εναν θρυλο των σχολικων μας χρονων....
Σταυρος Σταυρουλακης

[iframe]http://www.countersteer.gr/2007/07/05/s ... tosikleta/[/iframe]
DESMODROMIC SVARTH

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από DESMODROMIC SVARTH »

corfuclassic 2005.jpg
..με τον Ασσο ο Νίκος Γκουντούφας..

με το 8 ο Βασίλης Γουρουνάς (έτρεξε το 75-76 και με ducati, με το έτερο πρασινοσκέλετο που εισήχθη)

με το κίτρινο το Norton o Φώτης Λέκκας.....

και οι τρείς , μεγάλα τιμόνια.....


με την Μάτσουλα (Matchless ) ο Gianni Perrone, απο τους πιό γρήγορους αναβάτες της εποχής του λάτρης της Ελλάδας και απο τους σημαντικότερους ανθρώπους που εχω γνωρίσει...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Geo-g
Ducatista
Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Πέμ 27 Αύγ 2009, 12:11
Bike: ST2

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από Geo-g »

«Εγώ δεν έτρεχα για να πάρω μια νίκη ή ένα πρωτάθλημα. Έτρεχα για τον εαυτό μου. Για να βελτιώσω τη στροφή. Πόσο πιο γρήγορα μπορώ να πάω ; Ας ήμουνα μπροστά ένα γύρο. Δεν μ' ενδιέφερε. Ήθελα να κατεβάζω τους χρόνους μου...»

Απόσπασμα απο συνέντευξη του Νίκου Γκούντουφα στο περιοδικό ΜΟΤΟ με τίτλο «Πορτραίτα θρυλικών Ελλήνων Αναβατών»

Ποιός είναι ο Νίκος Γκούντουφας

Ανέβηκε στο βάθρο της νίκης 62 φορές για οκτώ συνολικά Πρωταθλήματα, πάντα με ιαπωνικές μοτοσυκλέτες που δεν τον πρόδωσαν ποτέ όποτε συμμετείχε. Δεν είναι τυχαίο που ο Τύπος της εποχής τον χαρακτήριζε ως τον Τζιάκομο Αγκοστίνι της Ελλάδας.

Όταν έχεις να μιλήσεις για ζωντανούς θρύλους είναι καλύτερο να αφήσεις τους άλλους να το κάνουν. «Μερικοί άνθρωποι γεννιούνται με ένα πράγμα που λέγεται "φυσική ταχύτητα". Παίζουν ρόλο οι γραμμές και η ψυχή. Είναι εγκεφαλικό πρώτα απ' όλα. Ο Νίκος Γκουντούφας ήταν ο μόνος οδηγός που με άφησε να πάω κοντά του για να μάθω και νομίζω ότι θα έπρεπε να είχε πάρει όλα τα πρωταθλήματα», λέει ο κορυφαίος μηχανικός και δύο φορές Πρωταθλητής Ταχύτητας Βασίλης Γεωργακόπουλος.

Η καριέρα του μικρόσωμου αναβάτη από την Καισαριανή ξεκίνησε το 1965, στους αγώνες μοτοποδηλάτων που διοργάνωνε σε κλειστή διαδρομή μικτού τερραίν ο Αθλητικός Σύλλογος Ελλήνων Μοτοσυκλετιστών, στην περιοχή Μακεδόνων-Θρακών κάτω από την Πάρνηθα. Οκτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες ως το 1967.

Δεκαοκτώ ετών το 1968, μαθητής και μαθητευόμενος μηχανικός στους εισαγωγείς της Honda Αδελφούς Σαρακάκη, αγόρασε μια νορμάλ δικύλινδρη Honda CB 450 των 42 hp , για να πάρει μ' αυτήν το πρώτο του Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, μικτό τότε από τρία σιρκουί και πέντε αναβάσεις. Στην πορεία κέρδισε τέσσερις από τους επτά αγώνες που συμμετείχε, σπάζοντας τα ρεκόρ Ριτσώνας και Τατοϊου. Τα νέα έφτασαν στην Ιταλία, απ' όπου αντιπρόσωποι της Benelli ήρθαν για να του προτείνουν να πάει να τρέξει εκεί, «...αλλά ο Γκουντούφας προηγουμένως θα πρέπει να τελειώσει το σχολείο..»(!), σημείωνε μια εφημερίδα της εποχής.

Το μυστικό της επιτυχίας του το αποδίδει τόσο στις πρώιμες αγωνιστικές του καταβολές όσο και στη μελέτη φωτογραφιών από αγώνες εξωτερικού - «τις έβλεπα και μετά προσπαθούσα να κάνω τα ίδια» εξομολογείται.

«Εγώ μεγάλωσα στην Καισαριανή, στο συνεργείο μοτοποδηλάτων του πατέρα μου που νοίκιαζε μηχανάκια. Από δώδεκα χρονών είμαι πάνω σε ένα μηχανάκι. Κάναμε κόντρες και ψαράκια πάνω-κάτω στη λεωφόρο Καισαριανής, που τότε περνούσε ένα λεωφορείο κάθε μισή ώρα.»

Ο Νίκος Γκουντούφας σήμερα

• Χιλιάδες μοτοσυκλετιστές έχουν μυηθεί στην μοτοσυκλέτα από τον Νίκο Γκουντούφα, κερδίζοντας από τον πολύτιμη εμπειρία του

• Το 1969 άνοιξε το πρώτο του κατάστημα μεταφέροντας τις γνώσεις του από τους αγώνες, και την αγάπη του για τη μοτοσυκλέτα στους καθημερινούς αναβάτες

• Πρεσβευτής και πρωτοπόρος των Ιαπωνικών μοτοσυκλετών τις οποίες πάντα πίστευε και αντιπροσώπευε στην Ελληνική αγορά

• Σήμερα διαθέτει τρία καταστήματα/κάθετες μονάδες τις οποίες διευθύνει προσωπικά ο ίδιος, πάντα διαθέσιμος να συμβουλέψει οποιονδήποτε χρειαστεί με τις μοναδικές γνώσεις του

ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΝΙΚΟΥ ΓΚΟΥΝΤΟΥΦΑ
Άβαταρ μέλους
cronos
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2383
Εγγραφή: Τετ 17 Σεπ 2008, 21:50
Gender: Male
Bike: Streetfighter 848
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από cronos »

dio έγραψε:Ξεκινω με εναν θρυλο των σχολικων μας χρονων....Σταυρος Σταυρουλακης

κοπελια ακομα θυμαμαι την εποχη που πηγαινα πιτσιρικας στου σταυρουλακη και χαλβαδιαζα με τις ωρες το τοτε αγωνιστικο του εργαλειο κρεμασμενο πανω απ το γραφειο του.ωραια χρονια ρεεε
Άβαταρ μέλους
ApostolosVR
Almost Ducatista
Almost Ducatista
Δημοσιεύσεις: 1420
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 16:04
Gender: Male
Bike: Monster 696
Other: XF650,Bobber250,T5
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από ApostolosVR »

cronos έγραψε:κοπελια ακομα θυμαμαι την εποχη που πηγαινα πιτσιρικας στου σταυρουλακη και χαλβαδιαζα με τις ωρες το τοτε αγωνιστικο του εργαλειο κρεμασμενο πανω απ το γραφειο του.ωραια χρονια ρεεε


ΩΩΩΩΩΩρες ατελείωτες κολλημένος στη βιτρίνα να χαζεύω τον έρωτα!!!!!!
Η φοτο είναι τραβηγμένη γύρο στο '96-'97.
Stauroulakis916.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
http://bsk-defense.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από Raf »

up.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
Άβαταρ μέλους
takis.last.year
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2753
Εγγραφή: Παρ 24 Ιουν 2011, 15:05
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Punto Mk2, λαδιέρα!
Τοποθεσία: ΣΑΜΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ελληνες Οδηγοι !!

Δημοσίευση από takis.last.year »

Δημήτρης Παπανδρέου.... Motorsport......

Ο ήρωας των παιδικών μου χρόνων... Έπαιρνα στα κρυφά τα περιοδικά του μπάρμπα μου, αρχές του 80 όταν αγόρασε το RD και χάζευα τις ασπρόμαυρες φωτογραφίες του Δ.Π. από τους αγώνες.... Ακόμα θυμάμαι την λευκή ΤΖ με τον σταυρό από την ελληνική σημαία, στην ουρά της μηχανής...


http://katerinaktm.blogspot.gr/2012/06/blog-post.html" onclick="window.open(this.href);return false;
1992 YAMAHA RD 125
1995 KAWASAKI GPZ400R
1996 HONDA CBR400RR
2005 DUCATI SS750Sport
2007 DUCATI 749DARK
2010 DUCATI MTS1000DS

..........η ζωή είναι πολύ μικρή για να είναι μίζερη.....
Απάντηση