ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες, αλλά έχει σχέση με τη μοτοσικλέτα...

Συντονιστής: sue

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hell in roads
Desmo Member
Desmo Member
Δημοσιεύσεις: 1054
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ 2009, 16:04
Gender: Male
Bike: 748R
Other: Ξυριστικη Phillips
Τοποθεσία: Αθηνα

ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από hell in roads »

http://fanpage.gr/plus/enimerosi/%CE%B1 ... %BF%CF%85/

Μαλλον τον ηπιαμε με τετοια αποφαση, θα ειμαστε στοχος του καθε ηλιθιου και ανικανης οδηγοντας με το κινητο στο χερι και θα τους πληρωνουμε και απο πανω για υλικες ζημιες
]η ζωη ειναι τοσο μικρη και τοσο ωραια που αξιζει να ζουμε καθε στιγμη σαν να 'ναι η τελευταια!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από fuzion »

παντως σε ακινητοποιημενα οχηματα αριστερα δεξια να περνας αναμεσα, να πας να τρακαρεις μονος σου τα οχηματα σα το χαζο, και να ζητας και τα ρεστα, ε προκαλεις το συστημα.

δυστυχως ο νομος δε προβλεπει διηθηση και απο τη στιγμη που συμβαινει σε οχηματα εν κινησει η οχι αρχιζει και θολωνει το πραγμα. κατα την αποψη μου ο οδηγος του αυτοκινητου φταιει μονο ηθικα οχι νομικα. απο τη στιγμη που περνας αναμεσα παρανομεις (το αν ειναι και ηθικα λαθος δε θα το εξετασω)

αλλα βλεπω ΚΑΘΕ μερα ρε φιλε ατομα με μηχανη να ρχονται γ----ντας αναμεσα κι ας εχω αναψει φλας να αλλαξω λωριδα... ερχεται ο αλλος απο 200 μετρα πισω και απαιτει να περιμενεις να περασει επειδη ετσι.

οχι παιδια. εγω οταν περναω αναμεσα, για τη δικη μου ασφαλεια πρωτον, αμα δω αμαξι να χει αναψει φλας αμεσως φρεναρω και τον περιμενω να κανει την αλλαγη του. δε μιλαμε για ταρζανιες τελευταιας στιγμης αναβω φλας και μπαινω (εκει θολωνει πολυ το πραμα) μιλαμε για φυσιολογικες αλλαγες, που δυστυχως το 90% των διηθεντων ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raf
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν 2012, 08:50
Gender: Male
Bike: Monster 900
Other: Ss1000ds
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από Raf »

Θεωρητικα η μοτοσυκλετα λαμβανει τον ιδιο χωρο με ενα αυτοκινητο.
Πρακτικα δεν το εφαρμοζει κανενας αναβατης.
Με αφορμη το τροχαιο στη θηβα τωρα θα βγουν πολλα στο προσκηνιο.
Οι αντρες οδηγανε κατω απο την τιμονοπλακα !!!!!
xedra
Newbie
Newbie
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 27 Ιαν 2017, 14:59
Gender: Male

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από xedra »

hell in roads έγραψε:http://fanpage.gr/plus/enimerosi/%CE%B1 ... %BF%CF%85/

Μαλλον τον ηπιαμε με τετοια αποφαση, θα ειμαστε στοχος του καθε ηλιθιου και ανικανης οδηγοντας με το κινητο στο χερι και θα τους πληρωνουμε και απο πανω για υλικες ζημιες
Λοιπόν, είναι πολύ περίεργο, αλλά ήμουν μάρτυρας στην υπόθεση αυτή (και τραβήχτηκα άπειρες φορές στα δικαστήρια). Δυστυχώς ήταν χαμένη από την αρχή μιας και η κοπέλα έπεσε στην, σταματημένη από την κίνηση, νταλίκα. Το κακό είναι ότι δεν την πήραν είδηση και μόλις τσούλησε η νταλίκα της πάτησε το χέρι. Αλλά προσπαθούσε λόγω της κατάστασης της (έχασε την λειτουργικότητα του χεριού της, μαζί και την δουλειά της όπως καταλαβαίνετε) μήπως κερδίσει κάτι, πιο πολύ για εκείνη. Το μηχανάκι ήταν ένα ΧΤ600 (ούτε 1500ευρώ δλδ).
fuzion έγραψε:παντως σε ακινητοποιημενα οχηματα αριστερα δεξια να περνας αναμεσα, να πας να τρακαρεις μονος σου τα οχηματα σα το χαζο, και να ζητας και τα ρεστα, ε προκαλεις το συστημα.

δυστυχως ο νομος δε προβλεπει διηθηση και απο τη στιγμη που συμβαινει σε οχηματα εν κινησει η οχι αρχιζει και θολωνει το πραγμα. κατα την αποψη μου ο οδηγος του αυτοκινητου φταιει μονο ηθικα οχι νομικα. απο τη στιγμη που περνας αναμεσα παρανομεις (το αν ειναι και ηθικα λαθος δε θα το εξετασω)

αλλα βλεπω ΚΑΘΕ μερα ρε φιλε ατομα με μηχανη να ρχονται γ----ντας αναμεσα κι ας εχω αναψει φλας να αλλαξω λωριδα... ερχεται ο αλλος απο 200 μετρα πισω και απαιτει να περιμενεις να περασει επειδη ετσι.

οχι παιδια. εγω οταν περναω αναμεσα, για τη δικη μου ασφαλεια πρωτον, αμα δω αμαξι να χει αναψει φλας αμεσως φρεναρω και τον περιμενω να κανει την αλλαγη του. δε μιλαμε για ταρζανιες τελευταιας στιγμης αναβω φλας και μπαινω (εκει θολωνει πολυ το πραμα) μιλαμε για φυσιολογικες αλλαγες, που δυστυχως το 90% των διηθεντων ΔΕΝ ΣΕΒΕΤΑΙ
+1 :)
Άβαταρ μέλους
mycolnago
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2132
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ 2009, 19:37
Gender: Male
Bike: SS750
Other: Kreidler florett TM
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από mycolnago »

++raf

πρεπει να γίνουμε λιγο Γερμανοι.....

πραγματικά το εννοώ και το εφαρμόζω.....πάω λίγο αργότερα ,αλλά θεωρώ οτι ετσι ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες.


Ο Χούνδρας έχει βγάλει ένα πολύ καλό στο site της Αττικής οδού νομίζω .....πραγματικά τα εφαρμοζω όλα εδώ και χρόνια απο εμπειρία και μόνο......
Άβαταρ μέλους
fuzion
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 331
Εγγραφή: Δευ 29 Οκτ 2012, 08:26
Gender: Male

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από fuzion »

xedra έγραψε: Λοιπόν, είναι πολύ περίεργο, αλλά ήμουν μάρτυρας στην υπόθεση αυτή (και τραβήχτηκα άπειρες φορές στα δικαστήρια). Δυστυχώς ήταν χαμένη από την αρχή μιας και η κοπέλα έπεσε στην, σταματημένη από την κίνηση, νταλίκα. Το κακό είναι ότι δεν την πήραν είδηση και μόλις τσούλησε η νταλίκα της πάτησε το χέρι. Αλλά προσπαθούσε λόγω της κατάστασης της (έχασε την λειτουργικότητα του χεριού της, μαζί και την δουλειά της όπως καταλαβαίνετε) μήπως κερδίσει κάτι, πιο πολύ για εκείνη. Το μηχανάκι ήταν ένα ΧΤ600 (ούτε 1500ευρώ δλδ).
ω ρε φιλε πικρα... ανακαλω το χαζος που πεφτει πανω στα αμαξια :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κωνσταντίνος Τύρλας
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: Δευ 26 Μάιος 2008, 12:59
Gender: Male
Bike: 999R
Other: 750SS
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος Τύρλας »

Νέος ΚΟΚ...

"Όταν το οδόστρωμα αποτελείται από δύο ή περισσότερες λωρίδες ανά κατεύθυνση, οι οδηγοί φορτηγών, λεωφορείων και βραδυπορούντων γενικά οχημάτων υποχρεούνται να τα οδηγούν στη δεξιά λωρίδα. Οι οδηγοί μοτοποδηλάτων, ποδηλάτων και μη μηχανοκινήτων οχημάτων πρέπει να κινούνται μέσα και κατά μήκος οιουδήποτε βατού ερείσματος της οδού προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας — εφόσον αυτό δεν προκαλεί δυσχέρεια στους χρήστες του — ή κοντά στο δεξιό άκρο του οδοστρώματος."


Ο Άρειος Πάγος έπραξε το αυτονόητο στην συγκεκριμένη περίπτωση, εφαρμόζοντας τον νόμο, ο οποίος επίσης είναι σαφής και ορίζει ότι η διήθηση των μοτοσυκλετών, επιτρέπεται ανάμεσα σε λωρίδες με διακεκομμένη διαγράμμιση για να φτάσει η μοτοσυκλέτα εμπρός στο φανάρι, καθώς έχει αποδειχθεί ότι το να περιμένει πίσω από τα αυτοκίνητα αυξάνει τις πιθανότητες να μετατραπεί σε δυστύχημα κάποιο τροχαίο. Ορίζει επίσης και την σχετική ταχύτητα, και δεν αφήνει κανένα παράθυρο για κίνηση ανάμεσα στα αυτοκίνητα σε αυτοκινητόδρομους και άλλες περιπτώσεις.
Kωνσταντίνος
" Κάλλιο ροκκάς και εντουράς παρά στρητάς και καρεκλάς "
info@sgstudio.gr
www.sgstudio.gr
Άβαταρ μέλους
Xenokratis
Born Ducatista
Born Ducatista
Δημοσιεύσεις: 2391
Εγγραφή: Κυρ 07 Μαρ 2010, 22:51
Gender: Male
Bike: 996
Other: Hypermotard 796
Τοποθεσία: Saλλoniki ΣΕ ΛΕΩ!

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από Xenokratis »

:whistling:

Ωπα-ώπα τα μπουζούκια.....!!
Πεφτω κιεγω με τη σειρά μου απο τα συννεφα!! Ξαναλεμε τα αυτονόητα...

Δε διαφωνω οτι με ορμητηριο το σκηνικό στη θήβα...θα θυμηθούν ποσο καλό νομικό πλαίσιο έχουμε σαν χώρα και οτι το κακό μας ειναι οτι δε το εφαρμόζουμε...και τούμπα απτην αρχή προστιμα..μπατσαρία φουλ και τροχαίοι να γράφουν για να μας συνετίσουν και σε κανα 6μηνο θαχουμε γυρήσει στα φυσιολογικά μας "ξερεις ποιος ειμαι εγω?"

Οσοι έχουμε οδηγησει στα ξωτερικά...ΓΕΛΟΥΣΑΜΕ οταν βλεπαμε μοτοσακα να ακολουθουν την κινηση και λεγαμε.."καλα ρε μλκ...τι το πηρες το μπρίκι και σε τρώει και το κρύο...πάρε το κουτί". Μερικοί απο εμάς...ψάξαμε λιγάκι τον κώδικα και είδαμε οτι το ΙΔΙΟ υσχιει και στην Ελλάδα!! Το μοτοσακό μας επιτρέπετε να προσπερνάει (εντός οριων κτλ).
Στη πράξη ομως...Καθε φορα που γινεται ενα τροχαίο με μοτοσυκλέτα...ΦΤΑΙΣ ΔΕ ΦΤΑΙΣ-ΦΤΑΙΣ!!!
Οι "αυτόπτες" μαρτυρες θα καταθέσουν οτι πήγαινες σα το δγίαολο...κτλ!! Και στην τελική ξέρεις οτι οταν πας να περάσεις σα χέλι αναμεσα απο σταματημενα στην εθνική - αν ανοιξει πόρτα-καθρέφτης κεφάλι...οτιδηποτε...θα βρεθείς ξάπλα και στη ξεφτύλα καμια βδομάδα ξάπλα!! ΑΡΑ..το ξέρουμε...βαθειά μεσα μας ολοι το ξέρουμε οτι πέρνουμε τα ρισκα μας καθε φορα που περνάμε συριζα στα σταματημένα η σε καμια λεωφόρο πηγμένη. Στη τελική καβαλάμε μοτοσακό και ΕΜΕΙΣ ειμαστε εκτεθημένοι....ΑΡΑ εμεις προσέχουμε τη μαλακί@ του "κουτάκια"....δε περιμένουμε η τύπισσα με το γαιδουροτζίπ που κάνει κόμεντ στα Like της να μας φυλάξει!!
Με λίγα λόγια....κοινή λογική....που τείνει να εκλήψει....
Mωρέ, θα την πάρω την ψαρόβαρκα....!!!

Καλό ταξίδι μικρέ....
Άβαταρ μέλους
tragos610d
Full Member
Full Member
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Τετ 28 Απρ 2010, 15:19
Gender: Male
Bike: 851
Other: husky450
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από tragos610d »

keep riding....αυτο δεν μπορουν να μας το κοψουν....


Εικόνα
Αργύρης1098s
Member
Member
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Παρ 01 Ιαν 2016, 21:00
Gender: Male
Bike: 1098 Tri-Colore
Other: BMWR80GSVespaVM2,VB1

Re: ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΚ ΓΙΑ ΜΟΤΟ

Δημοσίευση από Αργύρης1098s »

Παιδιά στη Ελλαδα περιμέναμε την απόφαση του Αρείου Πάγου για να ανακαλύψουμε το νόμο

Νομικά ορθή είναι...Δικαστήριο είναι...πράττει σύμφωνα με το νόμο και μόνο με βάση αυτόν...

Το θέμα είναι ότι δεν έχουν παρά ελάχιστοι οδηγική παιδεία στο δρόμο...είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο...
Τις τελευταίες μέρες παρατηρούσα λίγο πιο έντονα πως οδηγούμε εκειέξω..

Κλάμα...αυτοκίνητα αργά στα δεξιά...λεωφορεία γεμάτα κόσμο να προσπερνούν φορτηγα..λεωφορεία, να κολλανε και να περνούν οριακα μηχανακια..
μηχανάκια είτε μαλλιοκούβαρα να περνουν και να οδηγουν όπου θέλουν..
Μηχανάκια με παππουδες κινητά ατυχήματα..

Να οδηγάει ο άλλος σα μεθυσμένος γιατί γράφει μηνυμα στο κινητό...
ο άλλος να οδηγάει μηχανάκι και μιλάει στο κινητό...

και πολλά πολλά άλλα...

Άρα..πρέπει να γίνουμε στο δρόμο λίγο Γερμανοί όπως ειπώθηκε παραπάνω...

Όλοι Δεξιά, προσπερνάς μόνον αριστερά και γυρνάς τη λωρίδα σου...

Εγώ προσπαθώ να το τηρω όσο μπορώ...δεν το καταφέρνω πάντα...αλλα...γίνεται και πιο ενδιαφέρουσα η οδήγηση...

Επίσης η αρχή μου είναι πάντα να αποφεύγω το συνωστισμό και ή πολύ πολύ μπροστά ή πολύ πίσω από πυκνή κίνηση...

Επίσης..τα τελευταία χρόνια και ιδίως αφότου γεννήθηκε η κόρη μου...δεν μπλέκω σε χαζοκόντρες στο δρόμο...θες να τρέξεις?
Μπράβο..τρέξε...αν δεν οδηγάς στρωτάς τράβα μόνος σου...

Αύτά από εμένα...
TO LIVE IS TO RIDE IS TO LIVE..[background=][/background]
Απάντηση